Powodów dla których ludzie wyjeżdżają za granicę jest mnóstwo. Najczęściej główną przyczyną jest emigracja zarobkowa i chęć życia na lepszym poziomie. Wiele osób decyduje się porzucić pracę w rodzimym kraju i pragnie stworzyć sobie nowe życie za granicą. Dla niektórych osób taki wyjazd to chęć przeżycia przygody, zobaczenie świata i poznanie innych kultur. Jeszcze inni chcą się usamodzielnić i nauczyć języka obcego. Każdy kto decyduje się wyjechać, kieruje się wewnętrznymi powodami, które zadecydowały o takim kroku. Dla jednych jest to łatwa decyzja, a dla innych dość trudno i wiąże się z poświęceniem oraz wyrzeczeniami. Wiele osób jedzie do pracy za granicę, by zarobić na chleb dla rodziny, która została w kraju. Każdy płaci innego rodzaju cenę. Zawsze coś kosztem czegoś, to nasz wybór na co się zdecydujemy i musimy być tego świadomi.

Początki życia w innym kraju

Wyjazd do obcego państwa jest wielką niewiadomą i zagadką. Pierwsze dni to załatwianie formalności, szukanie pracy i poznawanie nowego terenu. Jeśli wieloma sprawami organizacyjnymi zajęliśmy się już w kraju, to unikniemy niepotrzebnego stresu i będziemy mogli spokojnie skupić się na istotnych rzeczach. Jeżeli udajemy się do kraju UE to formalności nie są skomplikowane i wystarczy zgłosić się do odpowiedniego urzędu w celu zarejestrowania naszego pobytu. Z pewnością pracodawca nam pomoże i podpowie co należy zrobić gdy już znajdziemy się w obcym kraju. Należy również założyć konto w banku aby otrzymywać wynagrodzenie. Są to podstawowe czynności w zależności od kraju. Sprawa jest bardziej skomplikowana jeśli wyjeżdżamy do takich krajów jak Kanada, Australia, USA czy Japonia. Każdy kraj ma inne wymagania wizowe i prawne. Dlatego najważniejsze rzeczy trzeba załatwić będąc w swoim kraju i należy wszystkiego skrupulatnie dopilnować. W momencie gdy pojawimy się na granicy danego kraju i nie będziemy mieli choćby jednego wymaganego dokumentu, może to stworzyć ogromne problemy. W konsekwencji możemy nawet nie zostać do niego wpuszczeni i będziemy musieli wracać do domu.

Początkowa fascynacja

Pierwsze tygodnie i miesiące na emigracji są bardzo ekscytujące, poznajemy nowy kraj, nowe zwyczaje, kulturę, inne zachowania i styl życia. Bardzo nam się ta odmienność podoba i możemy ulec jej urokowi. Zwiedzamy i odkrywamy miasto, w którym mieszkamy oraz zakątki nowego otoczenia. Jednak po jakimś czasie ta fascynacja może ulec zmianie i gdy już dobrze odkryjemy obcy kraj, to wcale nie będziemy go postrzegać jako tak bardzo wyjątkowy. Zaczniemy dostrzegać wady i rzeczy, które mogą nam się nie podobać lub zwyczajnie do nas nie pasować. Zresztą nie wszystkim będzie się podobać w każdym kraju, ze względu na różnice w podejściu do życia i obyczaje. Jednemu będzie przyjemnie się mieszkało w Hiszpanii, a drugiemu w Anglii. Wszystko zależy od naszej osobowości i upodobań.

Dylematy i rozterki

Po jakimś czasie możemy odczuwać tęsknotę za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi i rodzinnym domem. Im dłużej będziemy mieszkać za granicą tym bardziej będziemy odczuwać rozłąkę z bliskimi. Jeżeli regularnie będziemy się z nimi widywać to poradzimy sobie i zniwelujemy tęsknotę. Możemy zapraszać rodzinę do siebie i sami wybierać się do kraju. Wszystko uzależnione jest od tego jak logistycznie rozwiążemy spotkania z najbliższymi. Na emigracji z pewnością trudniej będzie nam znaleźć pracę w zawodzie który chcemy wykonywać. Główną barierą będzie dobra znajomość języka obcego. Żeby podjąć pracę w upragnionej dziedzinie, należy wykazać się znajomością danego języka na poziomie swobodnej komunikacji. Jednak niektóre osoby mimo wieloletniego pobytu za granicą nie znają dobrze języka kraju w którym mieszkają. Trzeba wykazać się wytrwałością i podjąć naukę języka na przykład w szkole językowe oraz na własną rękę. Również nie zawsze będzie różowo jeśli chodzi o pracę. Zdarzyć się mogą momenty gdzie przez jakiś czas trudno będzie podjąć jakąkolwiek pracę. Mogą wystąpić przestoje i redukcje etatów w firmach. Mając ciągły dopływ gotówki śpimy i żyjemy swobodnie, natomiast w przypadku tymczasowego bezrobocia możemy odczuwać stres. Będąc w obcym kraju jest to trudniejsza sprawa niż mieszkając z rodziną we własnym domu.

Wyjechać czy zostać?

Wyjazd za granicę do pracy to prawdziwa szkoła życia, musimy najczęściej polegać tylko na sobie. Jeżeli mamy to szczęście i mamy znajomych, to z pewnością nam pomogą na początku i w trudnych momentach. Warto znać przynajmniej komunikatywnie język i starać się go szlifować przez cały czas, na pewno się przyda. Trudna może być rozłąka z rodziną, lecz po pewnym czasie możemy zdecydować się na dołączenie jej do nas i wspólne życie za granicą. Decyzja należy do każdego z osobna i trzeba wziąć wszelkie za i przeciw. Jest to bardzo ważny wybór i warto go rozważyć na spokojnie, bez nadmiernych emocji.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *