Nieczęsto zdarza się, że przed przystąpieniem do czytania, już samym swoim wyglądem, książka wywołuje w czytelniku zachwyt. Tak właśnie jest w przypadku albumu Rijksmuseum w Amsterdamie, którego autorami są Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone i Antoni Ziemba. Za wydanie książki w zjawiskowej formie, na którą składają się piękne ilustracje dzieł malarskich i twarda obwoluta odpowiada Wydawnictwo Arkady. W środku zawarto część kolekcji obrazów znajdujących się na terenie Rijksmuseum, pogrupowanych według zakresu tematycznego. Co pozwoliło na zachowanie przejrzystości i pomaga czytającym sprawne poruszanie się po treści publikacji oraz powracanie do wybranych momentów – niezależnie od zaprezentowanej całości. Dodatkowo zachowana została chronologia prezentowanego malarstwa, a każda epoka i tematy zostały opisane w celu nakreślenia tła historycznego. Przyjrzymy się więc zawartości książki, na którą składa się dziedzictwo malarstwa flamandzkiego i niderlandzkiego. 

Wyjątkowe dziedzictwo

Z pewnością wielu osobom znane są takie nazwiska jak Rembrandt czy Vermeer i istnieje spora szansa, że właśnie ich obrazy tych artystów, mógł ktoś podziwiać w trakcie swojego życia. Jednak jest to dopiero wierzchołek góry lodowej sztuki, jaka została stworzona przez twórców holenderskich. Twórczość artystów pochodzących z tego regionu świata jest zapierająca dech w piersiach i porusza szereg istotnych tematów społecznych czasów minionych. Malarze prezentowali nie tylko swój wyjątkowy talent i kunszt, ale i również doskonale potrafili uchwycić konkretny wycinek zastanej rzeczywistości. Malowali pejzaże, martwą naturę, sceny rodzajowe, portrety władców, bliskich oraz własne. Te wszystkie aspekty są zaprezentowane w albumie i dzięki temu możemy zagłębić się w fascynujący świat znajdujących się w zbiorach Rijksmuseum. Autorzy książki zapewnili czytelnikom przekrój wszelkich dzieł z różnych okresów i poruszających wielowątkową tematykę. 

Materiały prasowe Wydawnictwa Arkady

Historia i analiza dzieł

Z książki mamy okazję dowiedzieć się, jaka historia kryje się za amsterdamskim muzeum oraz jak zmieniały się jego ekspozycje na przestrzeni lat. Ogromne wrażenie robi sam budynek, ale jeszcze większe ilość zgromadzonych w nim dzieł czyli 8000 obiektów. W publikacji zawarto jedynie ułamek całości i pomyśleć tylko, ile tomów musiałoby powstać, aby zobrazować całość kolekcji omawianego muzeum. Z analizy obrazów jakie zaprezentowano w albumie możemy prześledzić zmieniające się uwarunkowania społeczne w latach gdy tworzono obrazy, w co wierzyli ludzie, jakie wyznawali poglądy polityczne, czym się zajmowali na co dzień i jak patrzyli na świat ludzie w tamtej epoce. Zaprezentowana kolekcja dzieł to swoiste kalendarium niderlandów i spuścizna największych artystów i talentów tego regionu świata. 

Materiały prasowe Wydawnictwa Arkady

Kunszt artystów 

Zawartość książki “Rijksmuseum w Amsterdamie” uzmysławia nam, jak ważnym ośrodkiem kulturalnym była Holandia i co składało się na wyjątkowość jej twórców. Możemy zauważyć jak zmieniały się techniki malarskie na przestrzeni lat oraz jaka była stosowana symbolika w zależności od tematu obrazu, który często był zamawiany przez zamożnych władców. Nie sposób opisać wszystkiego w recenzji, dlatego warto sięgnąć po wspaniale wydany album, w którym zaprezentowano część zbiorów amsterdamskiego Rijksmuseum. Autorzy dokonali wyjątkowej rzeczy. Pozwolili szerszemu gronu osób zapoznać się z częścią wyjątkowej kolekcji i zaszczepić miłość do flamandzkiej i niderlandzkiej sztuki. Nie każdemu będzie dane odwiedzić to muzeum osobiście, ale dzięki takiej publikacji, możemy poznać rozmach zgromadzonego tam dziedzictwa sztuki. Teraz każdy może wkroczyć do zjawiskowego świata obrazów najbardziej utalentowanych malarzy i podziwiać ich spuściznę, bez względu na miejsce w jakim mieszka. Być może lektura tej książki będzie wystarczającym bodźcem do osobistego stawienia się przed jednym z obrazów jakie zostały pokazane i opisane w książce “Rijksmuseum w Amsterdamie”. Gorąco polecam sięgnięcie po ten tytuł i wyruszenie w podróż po fascynującym świecie sztuki pokazanej na kartach tej bogato ilustrowanej książki. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *