Rzadko zdarza się, że dana osoba potrafi otwarcie mówić o swoich niepowodzeniach i słabościach, jednocześnie odsłaniając swoje najskrytsze tajemnice. A tak właśnie jest w przypadku Jamesa McCrae, który w swojej książce Sh#t your ego says. Jak uciszyć ego i przejąć kontrolę nad swoim życiem”, rozprawia się ze swoimi demonami oraz co najważniejsze – ze swoim ego. To właśnie pojęciu ego poświęcona jest jego publikacja i dzięki analizie różnych sytuacji z życia autora, możemy dowiedzieć się, jak może ono wpływać na nasze postępowanie i zachowanie w określonych sytuacjach. Przyjrzyjmy się zatem oddziaływaniu ego na życie i do czego może doprowadzić uleganie mu. 

Okoliczności

Autor w szczery i bardzo szczegółowy sposób przelewa na kartki swoje przemyślenia o swoich przeżycia – często nieprzyjemnych. Jednocześnie stara się opowiedzieć, co w danej trudnej chwili podpowiadało mu jego ego i jak zachowywał się wobec tych podszeptów. Podczas próby spełniania marzeń, wiele rzeczy nie zagrało i musiał mierzyć się przeszkodami, jakie stawały na drodze do upragnionego celu. Tracąc dosłownie dach nad głową, pracę i oszczędności życia, zastanawiał się co może zrobić. W łapaniu dystansu do życia i wszelkich wątpliwości tłoczących się w jego głowie, pomógł mu pobyt na wyspie Culebra. To właśnie tam próbował zapanować nad swoimi emocjami, zwątpieniem i odpowiadającym różnego scenariusze działania ego. Nie mógł mieć kontroli nad okolicznościami, dlatego postanowił zapanować nad swoimi myślami i podszeptami, jakie pojawiały się w jego głowie. Dystansując się do życia w Nowym Jorku, będąc daleko, mógł sobie wszystko dobrze przemyśleć. Dzięki temu powstałą ta książka, w której opisuje techniki jakie mu pomogły zapanować nad swoim umysłem i życiem. 

Uważność

James McCrae poświęca sporo miejsc na przeanalizowanie kwestii uważności i odbiera rzeczywistości przez człowieka. W świecie wielu bodźców trudno czasami złapać chwilę wytchnienia, zwłaszcza w mieście, gdzie dosłowienie się pędzi. Dlatego bazując na swoich przeżyciach, opisuje sytuacji jakich był świadkiem i dokąd zaprowadził go nieustanny wyścig w celu odniesienia sukcesu i robienia zawrotnej kariery. W publikacji opisuje chwile wytchnienia odpoczynku oraz te magiczne które wydarzyły się w Nowym Orleanie. Pokazuje czytelnikom, że istnieją różne ścieżki życia dla każdego z osobna i szczęście można odnaleźć na własnych warunkach w indywidualnie kreowanej rzeczywistości. Nie trzeba słuchać podpowiedzi ego i podążania za wzorcami, jakie podsuwają nam media i społeczność w jakiej żyjemy. 

Podsumowanie

Książka Sh#t your ego says. Jak uciszyć ego i przejąć kontrolę nad swoim życiempozwala uzmysłowić sobie, że szczęście jest kwestią indywidualną i zależną od naszego postrzegania świata i samych siebie. To my sami decydujemy o tym jak się czujemy i co nam sprawia radość oraz satysfakcję. Na pewno nie są rzeczy materialne, czyjeś opinie i miejsce w którym mieszkamy. Głownie chodzi o postrzeganie poszczególnych sytuacji i rzeczy oraz nadaniu mu odpowiedniego znaczenia, sensu i wartości. Autor pomaga zrozumieć nam, to co najważniejsze w życiu, ale bez narzucania niczego. Pozwala odkryć co dla każdego z osobna jest istotne i kluczowe do pełni szczęścia. Jak sam pisze, miewa lepsze i gorsze dni, ale nieustannie stara się zapanować nad swoim ego i tym co mu podpowiada w głowie. Sięgnijcie po tę publikację, aby skutecznie wyeliminować natrętny głos krytyki i negatywnych podpowiedzi swojego ego. Lektura książki i zawarta w niej wiedza przyniosą ulgę i nowe spojrzenie na świat oraz swoje myśli. 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *