Gdy podziwiamy daną budowlę lub zyskuje ona na popularności, zazwyczaj pytamy – kto ją zaprojektował? Architekt wówczas staje się bardzo podziwianą osobą i często jest mu zadawane pytanie – jak wpadł na taki świetny pomysł? Jednak nie jest on jedyną osobą, która odegrała istotną rolę w stworzeniu obiektu westchnień. Może mieć w głowie genialną koncepcję i przygotować na rysunku wszystko idealnie. Ale to jak finalnie będzie wyglądał budynek, zależy od jego wykonania i konstruktora. Obecny kształt wielu znakomitych budowli nie powstałoby i nie cieszyłby naszych oczu, gdyby nie pomysłowość i upór wybitnych konstruktorów. Taką osobą z pewnością był Peter Rice, który zasłynął swoim wkładem przy zbudowaniu Opery w Sydney, Centrum Pompidou w Paryżu czy też budynku Lloyd’s w Londynie. Właśnie o jego wybitnych dokonaniach jest film dostępny na Canal Plus Online pod tytułem Peter Rice – genialny inżynier.

Nieszablonowe myślenie

Dokument opowiada o losach niezwykle uzdolnionego konstruktora, który nie bał się wychodzić poza schematy i podejmować odważnych decyzji. Z opowiadań jego byłych współpracowników możemy dowiedzieć się – w jaki sposób myślał i jakich szukał rozwiązań w swojej pracy. Na światło dzienne wychodzą szczegóły jego etyki pracy i zaangażowania jakie włożył w każdy projekt. Widzimy jak wpływał na ostateczny kształt budynku przy jakim pracował w danym momencie. Zaproponowane przez niego rozwiązania budziły zaskoczenie i zdumienie, co finalnie przełożyło się na zachwyt turystów, którzy każdego roku odwiedzają miejsca gdzie powstały fenomenalne cuda architektury. W swojej pracy wyszukiwał i tworzył koncepcje oparte na dotąd niespotykanych patentach i pomysłach. Jakie innowacyjne rozwiązania wdrożył? Tego dowiecie się z filmu.

Człowiek nie z tego świata

Z filmu bije aura tajemniczości i wyjątkowości jego głównego bohatera. Podczas seansu możemy przenieść się do innego świata w jakim panuje atmosfera zadumy, nostalgii i kosmicznej energii. Peter Rice był postacią nietuzinkową i godną uwagi. Gdyby żył, z pewnością zainteresował by kolejne miliony ludzi swoimi błyskotliwymi konstrukcjami. Niestety jego karierę i wybitne osiągnięcia przerwała nagła śmierć spowodowana chorobą. W trakcie życia eksperymentował z różnymi formami budownictwa i sztuki. Żył w wykreowanym przez siebie świecie razem ze swoją rodziną. W dokumencie można zauważyć, jak jego energia przekłada się na jego pracę, ludzi w pracy, bliskich i tworzone budowle. 

Podsumowanie

Film Peter Rice – genialny inżynier jest świetną obserwacją geniusza jaki stąpał po naszej planecie. Opowiada losy człowieka jaki zostawił swoją spuściznę w formie stworzonych obiektów architektonicznych. Istnieje słuszna obawa, że gdyby nie on, być może nie podziwialiśmy wielu budynków jakie aktualnie cieszą oczy. Może zostałyby zbudowane, ale czy zasługiwały by na tak ogromny zachwyt jak np. Opera w Sydney? Tego nie wiemy, ale to on sprawił że niektóre miejsca na świecie słyną dzięki jego pomysłom. Polecamy ten film głównie dlatego, aby odnaleźć w sobie kreatywną duszę i nabrać odwagi w wyrażaniu pomysłów. Być może podobnie jak Peter Rice będziecie mogli oblicze naszego świata. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *