Sir Alex Ferguson jest ikoną Manchesteru United. Zapisał się na kartach historii tego klubu, jako jeden z najdłużej panujących na stanowisku głównego trenera pierwszej drużyny. Dowodził czerwonymi diabłami przez 27 lat w jednej z najbardziej wymagających piłkarskich lig świata. To czego dokonał przechodzi najśmielsze wyobrażenia. Teraz w swojej książce Być liderem opisuje swoją przygodę z klubem i dokonania jakie były jego zasługą.

Przygoda życia

W swojej książce Alex Ferguson opisuje swoje losy związane z piłką nożną – od bycia fanem i piłkarzem, do trenowania zawodników w Szkocji i Anglii. Przekazuje czytelnikom informacje związane z wzlotami i upadkami  jakie miały miejsce w tym wymagającym sporcie. Największą część swojego życia spędził na stanowisku menedżera drużyny z Old Trafford – i w głównej mierze – o tej przygodzie jest ta książka. Istotnym faktem jest to, że swoje największe sukcesy w karierze zaczął odnosić dopiero po czterdziestym roku życia. Jak widać – cierpliwość, dobre wykonywanie swojej pracy i determinacja – umożliwiają świętowanie sukcesów w dowolnym wieku.

Wielozadaniowość

Z opisywanych przeżyć autora, można wysnuć pogląd na temat jego wszechstronności. Stanowisko trenera piłkarskiego nie ogranicza się wyłącznie do treningów z piłkarzami i rozgrywania meczów. Do stania się dobrym menedżerem, potrzeba kilku niezbędnych umiejętności. Trzeba zatrudniać i zwalniać ludzi, dbać o budżet, troszczyć się o piłkarzy i ich morale w zespole, jak również budować wizerunek całego klubu. Ta wielozadaniowość jest niezbędna do osiągania spektakularnych wyników w piłce nożnej. Wybitny trener płynnie funkcjonuje na każdej z tych płaszczyzn. O tych aspektach i ich specyfice, dokładnie opowiada na łamach swojej książki były trener Manchesteru United.

Kulisy pracy trenera

Ferguson odkrywa zasłonę tajemnicy jaka zawisła nad pracą trenera piłkarskiego. Zabiera nas do szatni, do swojego domu i gabinetu oraz na spotkania z właścicielami klubu. Zapoznaje nas z mechanizmami jakie rządzą światem futbolu i odkrywa sekrety, o których czytelnicy mogli nie mieć pojęcia do tej pory. Najistotniejszy jest fakt, że nie jest to biografia napisana przez drugą osobę, która opisuje czyjeś życie. Historia jest opowiadana przez samego Alexa Fergusona, i dzięki temu jego losy odbiera się w tak przyjemny i ekscytujący sposób. Przy okazji słuchania audiobooka, ogromną rolę odgrywa barwa głosu i sposób czytania Rocha Siemiątkowskiego – co jest ogromnym atutem książki  w wersji audio.

Podsumowanie

Fani Manchesteru United będą wniebowzięci, mogąc poznać sekrety ulubionej drużyny i trenera, dzięki któremu zdobyła ona tak wiele trofeów. Będzie to również wspaniała i wartościowa publikacja dla osób poszukujących wiedzy na temat zarządzania i stawania się liderem. Ogromnym atutem książki jest mnogość sytuacji i przykładów z życia, które odpowiedzą na pytanie jak postępować w danej sytuacji. Momentami aż trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się na prawdę i kręciła się wokół jednej osoby – wybitnego szkoleniowca Sir Alexa Fergusona. Dla każdego będzie to wspaniale opowiedziana historia – bez względu na zainteresowania. Gorąco polecam poznanie historii tej wybitnej postaci. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *