Podczas jednego z meczów, Federico Chiesa doznał bolesnej i niezwykle poważnej kontuzji. Zerwał więzadło krzyżowe w lewej nodze, co uniemożliwiło mu grę w piłkę przez kolejne dziesięć miesięcy. Przez ten okres został poddany długiej i wymagającej rehabilitacji, tak aby wrócić w pełni sił na boiska piłkarskie. O jego powrocie do pełnej sprawności opowiada film pt. Federico Chiesa: Back on Track. Zajrzyjmy zatem, czego możemy dowiedzieć się o tym trudnym okresie w karierze napastnika Juventusu Turyn.

Zmagania z kontuzją

Federico jest jednym z najlepszych włoskich piłkarzy młodego pokolenia i zdobywcą mistrzostwa Europy z reprezentacją Włoch w 2021 roku. Jest także piłkarzem jednego z najbardziej utytułowanych klubów we Włoszech – Juventusu. Tak poważna kontuzja w bardzo młodym wieku była dla niego ogromnym stresem i przeżyciem. Przy tak poważnych urazach, najczęściej myśli się o tym, czy wróci się do pełnej sprawności i gry na pełnych obrotach. W filmie oglądamy chwile gdy doszło do urazu i w jaki sposób przechodził rehabilitację. Widzimy jak żmudny i wymagający jest to proces – nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. W jego rekonwalescencję zaangażowani byli klubowi fizjoterapeuci oraz wspierająca rodzina. Dzięki filmowi, możemy zajrzeć za kulisy klubu i tego, w jaki sposób przeprowadza się leczenie piłkarza, który doznał kontuzji. Widzimy jakie zawodnik musi przejść etapy i jak starannie planuje się każdy z nich – pod względem pracy z ciałem i głową.

Wsparcie rodziny

W dokumencie o Federico ważną rolę odgrywa rodzina i jego dziewczyna. Możemy dostrzec, jak bardzo martwią się o niego bliscy i jak starają się go wspierać w trudnym okresie rehabilitacji. Widać troskę i ciepło jakie mu zapewniają. Wszystko po to, aby mógł wreszcie wrócić do uprawiania ukochanego sportu. Istotnym elementem są także koledzy z drużyny, którzy dają mu do zrozumienia ,że na niego czekają. Można zauważyć, że zawodnik Juventusu posiada wsparcie z wielu stron i z pewnością jest to dla niego bardzo ważne oraz pomaga mu w codziennej regeneracji psychiczno-fizycznej. Najważniejszym aspektem jest tutaj czas i ciężka praca. Nikt nie narzuca terminów w planie rehabilitacyjnym, wszystko jest starannie przemyślane z wielką dbałością o szczegóły i cierpliwość. To co robi klub i otoczenie zawodnika, to zapewnienie najlepszych warunków, pieniędzy i opieki mentalnej. Warto poznać kulisy leczenia piłkarza tak wielkiej klasy, co pozwala zrozumieć, dlaczego czasami zawodnik jest wykluczony na wiele miesięcy lub nawet lat.

Podsumowanie

Federico Chiesa: Back on Track to fenomenalny dokument o ciemnej stronie sportu, jaką są kontuzje i doznawane urazy w trakcie profesjonalnej kariery. Dla zawodnika dla którego jest to pasja i codzienna praca, jest to koszmarne przeżycie. Cierpi nie tylko ciało, ale i umysł, który jest narażony na wątpliwości, stres i presję otoczenia. Nigdy nie ma pewności, że piłkarz wróci do pełnej sprawności, jednak jeśli jest odporny psychicznie i mocno zmotywowany, to zrobi wszystko co w jego mocy, aby ponownie postawić nogę na murawie. Zachęcam do obejrzenia tego filmu, głównie po to, żeby poznać blaski i cienie piłkarskiego świata w sytuacji gdy profesjonalny piłkarz ulega kontuzji.

 

Zdjęcie główne: www.primevideo.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *