W wielu firmach, kultura jest uznawana za coś, co tworzy się naturalnie w trakcie pracy i codziennego funkcjonowania organizacji. Wielu prezesów nie przywiązuje do niej większej uwagi i zwyczajnie marginalizuje jej wpływ na pracowników oraz osiągane przez nich rezultaty. Jednak zupełnie inne światło na zagadnienie kultury rzuca James Heskett w swojej książce “Zwyciężaj wewnętrzną siłą”. Stawia kulturę w centrum uwagi i kładzie nacisk na to, aby przeznaczyć więcej czasu, pieniędzy i energii na pielęgnowanie sposobu funkcjonowania firmy. Zajrzyjmy zatem, co proponuje autor w swojej publikacji i jak można położyć większy nacisk na wykształcenie lepszej, zdrowszej i przynoszącej fenomenalne efekty – kultury organizacyjnej  w przedsiębiorstwie.

Kultura w centrum uwagi

Na łamach publikacji, autor pokazuje, jak istotnym elementem działania firmy, jest panująca w niej kultura. Stawia ją w samym sercu organizacji, od której zależne są jej rezultaty, komfort pracy ludzi, przyjęta strategia realizowania celów oraz jej konkurencyjność na rynku. Podaje realne przykłady firm, w których kultura jest zaniedbywana oraz tych w których jest na wysokim poziomie i jest ona motorem napędowym. Za pośrednictwem narzędzi pomiarowych i wskaźników, udowadnia, że można badać efekty stosowania zdrowej kultury i w jaki sposób przekłada się ona na większą konkurencyjność w świecie biznesu. James Heskett uważa, że dobra atmosfera i komfort psychiczny pracowników, jest doskonałą bronią w rywalizowania z innymi firmami – zarówno pod względem przyciągania talentów, jaki i osiągania przewagi rynkowej oraz sukcesu finansowego. Kultura stawiana w centralnym punkcie organizacji, jest narzędziem, jakie każdy prezes i manager może wdrożyć od zaraz i przez to zyska nie tylko czas, pieniądze, ale również buduje dobrą reputację swojej osoby i firmy.

Wszechstronne narzędzie

Autor podkreśla, że efektywna i zdrowa kultura, jest w stanie współgrać z innymi wartościami i narzędziami, jakie zostaną zastosowane w przedsiębiorstwie. Może ona iść w parze z dobrym panowanie, strategią świetną atmosferą, świetnymi wynikami w zakresie rentowności, misją, innowacyjnością i przyciąganiem najlepszych talentów. Bardzo często podkreśla, że kultura na najwyższym poziomie powinna być elastyczna. Dzięki temu w każdej sytuacji – nawet najtrudniejszej – będzie w stanie uchronić pracowników i firmę przed negatywnymi skutkami. Jeśli organizacja posiada zdrowią i gotową do zmiany kulturę, nie będzie jej w stanie zagrozić nawet największe niebezpieczeństwo. Uczula również na to, aby menedżerowie i prezesi mieli otwarte głowy i starali się dostrzegać szerszy kontekst działania firmy – oparty na regularnym pielęgnowaniu atmosfery, co będzie miało długofalowy wpływ na funkcjonowanie miejsca pracy, w którym będą chcieli pracować najwybitniejsi ludzie. 

Zaangażowanie liderów

Heskett zwraca uwagę również na sposób podejścia kierownictwa i prezesów firm. Budowanie kultury to nie zajęcie od czasu do czasu – to codzienna praca szefostwa oraz pracowników. Przykład idzie z góry i przełożeni powinni być przykładem dobrych praktych – tak jak miało to miejsce w amerykańskim oddziale T-Mobile. Jako negatywny przykład podaje firmę Volkswagen i słynną aferę z fałszowaniem emisji spalin w samochodach z silnikiem diesla. Opieszałość i negatywny wzorzec kierownictwa doprowadził do gigantycznego skandalu, co było wynikiem ignorowania standardów i dbania o najwyższej klasy kulturę w firmie. Ogromnych strat i afery można było uniknąć poprzez budowanie efektywnej i wzorowej kultury w przedsiębiorstwie. Jest to długofalowy proces, jednak pozwalający na odniesienie sukcesu i pozwalający na uzyskanie korzyści w okresie wieloletnim. Jeśli pracownicy wiedzą, że pracują w dobrej atmosferze, to znacznie wzrasta ich motywacja i zaangażowanie. Taki efekt można uzyskać wyłącznie poprzez budowę dobrej kultury w firmie. 

Podsumowanie 

Książka Zwyciężaj wewnętrzną siłąjest idealnym studium dla liderów, menedżerów i prezesów organizacji. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak zbudować efektywną kulturę w firmie i jak angażować pracowników w codziennej pracy. Zawarta w niej wiedza daje możliwość mierzenia i sprawdzana efektywności wdrożonej kultury. Pomaga ocenić swoje postępowania i osób pracujących w firmie. Autor pokazuje narzędzia, jakie można wykorzystać dosłownie natychmiast i ulepszyć swoje przedsiębiorstwo. Każdy lider i prezes powinien w większym stopniu skupić się na kulturze swojej firmy, a ta książka pozwoli mu stworzenie tej najlepszej i idealnie dopasowanej do własnej organizacji. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *