17 października 2023 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym, odbyła się siódma edycja wydarzenia pod nazwą Made in Wroclaw. Formuła eventu skupia się na promowaniu i rozwijaniu inicjatyw biznesowych związanych z Wrocławiem i obszarem dolnego śląska. W trakcie jego trwania, mogliśmy poznać osoby reprezentujące wrocławskie przedsiębiorstwa, szkolnictwo wyższe oraz nowe innowacyjne przedsięwzięcia wywodzące się z tego regionu. 

Konferencja została otwarta przez wiceprezydenta Wrocławia Jakuba Mazura i zaraz po jego przemówieniu na scenie pojawił się Ernst-Cornelius Koch – reprezentujący firmę Google na stanowisku Head of Customer Engineering, Central Europe. W swojej prezentacji poruszył m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji  w firmie Google i nowe narzędzia z jakich można korzystać za jej pośrednictwem oraz jak użytkownicy mogą skorzystać z ich wdrażania. Jak zauważył, nie będzie już konieczna wiedza dotycząca programowania, wystarczy zapytać Google o daną rzeczy i samemu wytworzyć wirtualny produkt spełniający nasze oczekiwania, tak aby zaprezentować go np. naszym klientom.

Temat sztucznej inteligencji poruszył również Bartek Pucek – CEO, Forward Operators, AI Lab w swojej prezentacji pt. “Transformacja sztucznej inteligencji.“ Omówił szeroko rynek związany z AI i zaprezentował szerokie spektrum firm związanych z tą branżą. Jak się okazało w trakcie jego wystąpienia, Chat GDP to tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Jak wielokrotnie podkreślał, przedsiębiorstw z zakresu AI jest mnóstwo i poruszają się one po wielu meandrach naszego świata. Udowodnił to na niezwykle bogatych w dane planszach w swojej prezentacji. Było to bardzo interesujące i pouczające wystąpienie. 

Podczas konferencji Made in Wroclaw 2023 mieliśmy okazję wysłucha wielu interesujących debat, w których brali udział przedstawiciele największych światowych korporacji, które mają również swojej oddziały we Wrocławiu. W trakcie panelu dyskusyjnego “Cyfrowa Rewolucja. Biznes i rynek pracy w erze AI” można było zapoznać się ze spostrzeżeniami na powyższy temat z ust takich osób jak: Konrad Szarowolec – Executive Director, EY GDS, Iwona Penwarden – Dyrektorka w dziale Doradztwa Transakcyjnego, JP Weber i Marek Matczak – Chief Architect, Software Center Capgemini Polska.

Podczas eventu nie zabrakło odnoszących wielkie sukcesy przedsiębiorczych kobiet. O swoich doświadczeniach w biznesie i robieniu kariery opowiedziały w trakcie panelu “Wyznaczanie nowych kierunków: Kobiety i sztuczna inteligencja” Sandra Wiktorko – Director of Business Relations, Perspektywy Women in Tech, Aleksandra Hamryszak – Managing Director, Helbling Technik, Daria Szmurlo – Associate Partner, Data & Analytics, McKinsey, Daria Szmurlo – Associate Partner, Data & Analytics, McKinsey. Była to inspirująca debata, w trakcie której uczestniczki udowodniły swoimi historiami, że nie ważne z jakie miejsca się statuje, sukces w branży technologicznej jest możliwy. Podzieliły się swoim bogatym doświadczeniem i zainspirowały do działania. 

Niezwykle inspirującą rozmowę zaprezentował także Tomasz Jurkanis – Partner w McKinsey & Company. Podczas wystąpienia pt. “Jak unieść ambicje Polski? U progu nowej ery”, zaprezentował obecną sytuację Polski na arenie międzynarodowej – głównie w obrębie Unii Europejskiej. Startując z punktu aktualnego, wyznaczył cele i perspektywy naszego kraju i co powinniśmy zrobić w ciągu następnych kilku dziesięcioleci. Była to bardzo ważna i ciekawa prezentacja, z wieloma dającymi do myślenia spostrzeżeniami. 

Ważnym panelem był ten poświęcony możliwościom obszaru Wrocławia i dolnego śląska. A mianowicie była to debata pt. “Trendy inwestycyjne, możliwości dla regionu”. Jej uczestnikami byli Monika Ciesielska-Mróz – Dyrektorka wrocławskiego biura Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham), Katarzyna Turkiewicz – President of the Management Board, Hewlett Packard Enterprise Global Business Center, Aidan Booth – Director of Specialists, Central Europe, Google, Radek Kaskiewicz – 3M VicePresident & Managing Director 3M East Europe Region, Prof. Arkadiusz Wójs – Rector, Wroclaw University of Science and Technology. Zakresem tematycznym były możliwości rozwoju przedsiębiorczości we Wrocławiu, jak i kształcenia i rozwoju kadr składających się na cały ekosystem tego miasta. Omówiono szanse, jak i zagrożenia związane z możliwościami dolnego śląska oraz jakie działania są podejmowane i powinny być w kolejnych latach. 

Podsumowanie

Konferencja Made in Wroclaw to ważne wydarzenie dla Wrocławia oraz całego świata. Ponieważ inwestorzy i firmy z całego globu spoglądają na to miasto i chcą tutaj inwestować swój kapitał. Dzięki takiemu wydarzeniu, mamy okazję poznać firmy funkcjonujące w stolicy dolnego śląska i osoby zarządzające w tych przedsiębiorstwach. Możemy dowiedzieć się jak wygląda ich perspektywa dotycząca szans biznesowych, inwestowania w kapitał ludzki i wykorzystywania umiejętności osób zatrudnionych w tych firmach. Ten event to nie tylko rozmowy i spotkania, w jego trakcie zorganizowana została także wystawa EXPO. Na terenie Wrocławskiego Centrum Kongresowego zaprezentowane zostały innowacyjne produkty, które mają szansę zmienić naszą przyszłość. Zaprezentowano m.in. łazik marsjański, rowery elektryczne czy też możliwość wirtualnego zwiedzania warszawskiego biura EY za pośrednictwem gogli VR. Tym razem event przyciągnął ogromną ilość osób. Podano, że w wydarzeniu wzięło udział blisko 2 tys. osób. Jest to niezwykły wynik i ogromny sukces tej konferencji. Koniecznie odwiedźcie to miejsce w przyszłym roku i przekonajcie się jak rozwija się ekosystem biznesowy i technologiczny Wrocławia i jego okolic.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *