Większość osób zna takich artystów jak Picasso, Jackson Pollock czy Vincent Van Gogh. Jednak tylko nieliczni mają świadomość ogromnej rzeszy twórców – których prace są rozchwytywane przez kolekcjonerów na całym świecie. W powszechnej świadomości jest również niewielu polskich artystów, którzy posiadają szacunek i popularność na całym świecie. Należy tutaj wymienić takich twórców jak Wilhelm Sasnal, Tadeusz Kantor, Jacek Malczewski, Stanisław Szukalski czy Zdzisław Beksiński. Dwóch ostatnich szerzej rozsławiły filmy – które powstały w ostatnich latach. Dzięki temu większe grono osób o nich usłyszało. Warto wspomnieć – że film o Stachu z Warty wyprodukował Leonardo DiCaprio, który dostępny jest na Netflix. Losy artystów toczyły się w zaskakujący sposób, warto do tego sięgnąć i zagłębić się w te niezwykle kreatywne umysły. 

Dziedzictwo narodowe

Gdyby nie przypadek i dociekliwość niektórych osób nie mielibyśmy okazji okazji obejrzeć filmu “Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”. Czysty przypadek i zainteresowanie pracami i samą postacią, doprowadził do stworzenia i wyprodukowania filmu o tej wybitnej postaci. Historia tej osoby jest niezwykła i jest naszym dziedzictwem narodowym. Wielką stratą jest, że za swego życia ten artysta nie zyskał większej chwały oraz to, że tak mało osób nie miało o nim wcześniej pojęcia. Można się zastanawiać o ilu podobnych niezwykłych osobach świat się nie dowiedział lub zwyczajnie zapomniał. Nawet teraz nie doceniamy artystów – którzy promują swoją sztukę i jednocześnie naszą scenę kulturalną poza granicami Polski. Ignorancja i niezrozumienie ich twórczości prowadzi do tego, że u nas są kompletnie nieznani i wręcz celowo pomijani. Zamiast wychwalać i odznaczać za wybitne osiągnięcia, skazujemy ich na zapomnienie. 

Sztuka rozwija kreatywność

Jeśli zaczniesz interesować się sztuką i różnymi dziedzinami kultury. Będziesz w stanie rozwinąć swój umysł. Otworzą się przed Tobą nie odkryte wcześniej sposoby patrzenia na świat. Artyści przekładają na swoje dzieła swoje nietuzinkowe i często niezrozumiałe myśli. Ich wyobraźnia działa w zupełnie inny sposób niż przeciętnego człowieka. W zakamarkach głowy rodzą się u nich rozbudowane wizje i twory. Często będące projekcją ich świata i tego jak patrzą oni na rzeczywistość. Warto się ku temu pochylić i chociaż spróbować zrozumieć ich sposób myślenia. Nie każdy od razu musi zostać fanem, nie jest łatwo zrozumieć przesłanie artystów. Wybitne dzieła posiadają wiele złożonych zależności i elementów – na które trzeba poświęcić czas aby je dokładnie odgadnąć. 

Różnorodność

W świecie sztuki każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Istnieją tysiące artystów i mnóstwo dzieł które stworzyli. Nie każdy do nas trafi i nie spodoba nam się wszystko – to w pełni zrozumiałe. Jednak sam fakt pochylenia się w kierunku świata artystów będzie ciekawym doświadczeniem dla wielu osób. A być może zostaną w nim na dłużej lub już na zawsze. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *