Nieczęsto zdarza się, że jedna osoba potrafi tak znacząco wpłynąć na czas w którym żyła i społeczność wśród której funkcjonowała. Ta sztuka udała się na pewno Alice Ernestine Prin, znanej szerzej jako “Kiki de Montparnasse”. Co już pozwala domyślać się, w jakim miejscu przyszło jej oddziaływać na ludzi i otaczający ją świat. Paryż w latach dwudziestych XX wieku był magicznym i wyjątkowym miejscem dla artystycznych dusz i artystów z całej Francji i świata. To właśnie tutaj mieszkali (przynajmniej przez część swojego życia) Amedeo Modigliani, Pablo Picasso czy Man Ray. To właśnie spotkanie tego ostatniego z Kiki, doprowadziło do powstania wielu fascynujących zdjęć, obrazów i rozwinięcia ich artystycznego kunsztu. Owocem tego są najcenniejsze wspomnienia o wyjątkowej epoce i miejscu w jakim żyli, czyli Paryskiej dzielnicy Montparnasse. Dzięki ogromnej pracy jaką wykonał Mark Braude, mamy okazję przeczytać i dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej i nietuzinkowej parze oraz osobach z jakimi mieli styczność w swoim barwnym życiu. Zapraszam zatem do przeczytania recenzji niezwykłej książki pt. Kiki Man Ray. Sztuka, miłość i rywalizacja w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku.

Wyboista i kręta droga po sławę

Życie Alice Prin nie było usłane różami od samego początku i śmiało można stwierdzić, że początek jej egzystencji był trudny. Jednak jak udowadnia nam jej historia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrwać się ze skrajnej biedy – gdzie jedzenie było luksusem – i wyruszyć w podróż, jaka pozwoli na zdobycie sławy, pieniędzy, wpływowych i znanych znajomych oraz zapisać się na kartach historii w niecodzienny i charakterystyczny sposób. Mark Braude przybliża nam postać wyjątkowej Kiki i tego czego zdołała dokonać w młodym wieku i swoim niedługim żywocie. Dzięki książce Kiki Man Ray, otrzymujemy portret utalentowanej wszechstronnie osoby, która swoim urokiem i wdziękiem zdobyła umysły i dusze ogromnej ilości osób. Może i nie zdobyła globalnego uznania za swojego życia, to pamięć o niej nie zginęła i dzisiaj możemy szczegółowo poznać jej losy, głównie na podstawie dostępnych źródeł i zachowanych prac artystycznych oraz często szczątkowych informacji. Autor przenosi nas do czasów w jakich Kiki robiła karierę i w których rozkwitał artystycznie Montparnasse. Czytając książkę, mamy wrażenie, że siedzimy przy stolikach restauracji i innych miejsc w których przebywali ówcześni prominentni artyści Paryża. Pozyskując coraz więcej detali, możemy wyobrazić sobie występy Kiki na scenach i dzielić jej troski w momentach wchodzenia w relacje z mężczyznami i kobietami. Dowiadujemy się, jak wpływała na nią przeszłość, w jaką stronę zmierzała jej kariera i jakie konsekwencje miały decyzje podejmowane często pod wpływem uniesienia i danej chwili. 

Oszałamiająca podróż w czasie

Książka Kiki Man Ray to podróż do artystycznego świata słynnej dzielnicy Paryża i całego artystycznego świata z jakiego się wówczas składała. Pomimo tego, że wówczas nie było wielu środków rejestrowania rzeczywistości, zachowały się książki, listy, nagrania i pamiętniki, które pozwoliły na skrupulatne odtworzenie ducha tamtych czasów. Niestety nie było one beztroskie, ponieważ zostały naznaczone wojną, biedą i chorobami. Można odnieść wrażenie, że dzielnica Montparnasse była wyjątkową enklawą, gdzie zabawa i artystyczne uniesienie tworzyły niepowtarzalny klimat dla tego miejsca. Ludzie tam przebywający wytworzyli wyjątkowy świat, zupełnie odmienny od tego, jakie prowadzili zwykli obywatele. To udowadnia, jak ważne są konkretne osoby i ich oddziaływanie na siebie nawzajem, aby powstał jedyny w swoim rodzaju klimat, umożliwiający zapisanie się na kartach historii jako coś niepowtarzalnego. 

Podsumowanie

Książka Marka Braude opowiada losy niezwykłej artystki i słusznie opisywanej dzisiaj jako nieco zapomnianej. Choć każdy kto pozna jej losy, uzna zapewne, że zasługuje na większe docenienie i rozsławienie jej artystycznego dziedzictwa. Jak wielka musiała być jej rola na ówczesnej artystycznej scenie Paryża i dzielnicy w jakiej egzystowała, że otrzymała przydomek z nazwą miejsca w jakim mieszkała, tworzyła i występowała. Była osobą o wielu talentach i będąc jednocześnie muzą dla takich osób jak Amedeo Modigliani i Man Ray, była również wszechstronną artystką o niebywałej osobowości – zarówno tej prywatnej i scenicznej. Losy Kiki śledzi się z zapartym tchem i wielkim zdumieniem. W krótkim czasie przeżyła i osiągnęła bardzo dużo i jednocześnie jej gwiazda bardzo szybko zgasła. Podobnie jak mnóstwo artystów, zmarła w warunkach braku pieniędzy, walki z uzależnieniem i chorobą. Na szczęście pozostały po niej pamiątki w postaci kultowych zdjęć i obrazów, wykonanych przez takie postaci jak Modigliani i Man Ray. Jeśli zapoznacie się z tymi pracami i uświadomicie sobie kiedy zostały wykonane – docenicie kunszt tych prac i postać Kiki. Sięgnijcie po książkę Kiki Man Ray. Sztuka, miłość i rywalizacja w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku i zanurzcie się w wyjątkowym okresie historii i zjawiskowej postaci jaką była Kiki de Montparnasse. Będzie to zjawiskowa przygoda odkrywania nietuzinkowej postaci o wielkim sercu i rzadkim talencie uwodzenia ludzi swoim urokiem i charyzmą. Gorąco polecam lekturę tej książki i przeanalizowanie losów tej postaci żyjącej w latach dwudziestych XX wieku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *