Każda rzecz obecna w naszym świecie została przez kogoś zaprojektowana. Układ miast, meble, ubrania, domy, wnętrza – wszystko to zostało wymyślone i zrealizowane w realnym świecie. Na co dzień mało kto zastanawia się nad pochodzeniem tych elementów. Korzystamy z nich automatycznie bez większego namysłu – nawet uważamy za oczywiste że coś istnieje. Jednak aby coś powstało, ktoś musiał to wymyślić i stworzyć. Najczęściej wiązało się to z pojawieniem się problemu i brakiem konkretnej rzeczy – która była bardzo potrzebna na co dzień. Gdy się w końcu pojawiła, pomogła ludziom a z czasem uznano ją za oczywistość. 

Otoczenie

Rzadko potrafimy zatrzymać się w codziennym biegu i zastanowić się nad pochodzeniem konkretnego przedmiotu. Tylko czasem coś wprawi nas w zadumę i przykuje naszą uwagę. Wówczas potrafimy zachwycić się niezwykłą budowlą, rzeźbą, wynalazkiem technologicznym, awangardowym ubraniem lub nietuzinkowym pojazdem. Nasz wzrok przykuwają rzeczy odbiegające znacznie od norm, które obserwujemy na co dzień i których mamy pod dostatkiem. 

Funkcjonalność

Najczęściej korzystamy z rzeczy ponieważ chcemy usprawnić i ułatwić swoje życie. Pragniemy zrobić coś szybciej i skuteczniej. Dlatego też kupujemy nowy sprzęt technologiczny, samochody lub oprogramowanie. Pragniemy również wygody, więc nabywamy nowe domy, mieszkania, ubrania czy też meble. Każda z tych rzeczy ma swoją użyteczność, która została celowo zaprojektowana i wykonana aby pomóc ludziom. 

Zachwyt

Mnóstwo rzeczy zostało stworzonych tylko dlatego aby spełnić rolę wizualnego zachwytu. W galeriach sztuki znajdziemy mnóstwo obrazów i rzeźb, które potrafią wzbudzić podziw. Lubimy gdy coś jest wykonane estetycznie, dlatego tak dużo czasu poświęcamy na projektowanie własnych domów i ich wnętrz. Chcemy aby wszystko było wykonane z najlepszych materiałów i z największą starannością. Posiadając coś niespotykanego i ładnego możemy się pochwalić tym przed innymi i napawać się dumą. 

Jesteśmy otoczeni przez elementy, które ktoś zaprojektował i następnie wytworzył. Nic nie pojawiło się znikąd. Każda rzecz jest wytworem człowieka lub maszyny, która podlega jego kontroli. Warto zastanowić się czasami w jaki sposób ktoś wpadł na dany pomysł lub jak coś zostało wykonane. Brak ciekawości może sprawić, że będziemy bez namysłu konsumować wszystko co napotkamy na swojej drodze i wpadniemy w monotonię życia. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *