Nauka wyjaśnia skomplikowane procesy zachodzące na świecie. Powinna wyznaczać nasz kierunek myślenia i postrzegania złożonych zagadnień. Naukowcy przeprowadzili liczne badania, aby ułatwi nam rozwiązanie skomplikowanych zagadek. Pozornie powinniśmy wierzyć wynikom i do nich się odwoływać. Jednak co jeśli w złożonej i spornej sprawie mamy do czynienia z alternatywną nauką, która może podważyć pracę badaczy i naukowców chcących dowieść prawdy? Wówczas dochodzi do manipulacji w imię korzyści konkretnych grup  interesu. Właśnie o tym jest film Twórcy manipulacjina Canal + online.

Zderzenie ze ścianą

W filmie widzimy walkę naukowców – działających w celu ujawnienia prawdy o trudnych zjawiskach – z korporacjami, które chcą za wszelką cenę dowieść swojej niewinności w negatywnym oddziaływaniu na ludzi i planetę. Z relacji bohaterów dokumentu możemy dowiedzieć się, że stworzenie “wygodnej prawd” – takiej aby odwrócić uwagę od swojego negatywnego działania – jest niezwykle proste i nagminne. Najlepszym przykładem było udowadnianie o nieszkodliwości nikotyny na palaczy i osoby postronne. Jak okazało się, pogląd o nieszkodliwości został wykreowany przez koncerny tytoniowe. Musiało minąć wiele lat, aż dowiedziono prawdy i rozpoczęto akcje uświadamiające o szkodliwości dymu tytoniowego na ludzi i ich otoczenie. Nie była to łatwa walka. Naukowcy mieli trudny orzech do zgryzienia i przeciwko sobie mnóstwo potężnych korporacji, gdzie największą rolę odgrywały pieniądze i przekupieni badacze. Powoływano się na fałszywe raporty tworzone na zamówienie firm. Co położyło uczciwym naukowcom ogromne kłody pod nogi.

Szum informacyjny za wielkie pieniądze

W dobie nadmiaru informacji, naukowcy mają pod górkę, mimo iż opierają się na prawdzie. Muszą borykać się z oszczerstwami i oskarżeniami o mówienie nieprawdy. Wszystko to za sprawą pieniędzy i wpływowych osób, jakie stoją na szczycie hierarchii w firmach przynoszących miliardowe zyski. Takie przedsiębiorstwa do ostatniej kropli krwi będą walczyć i posuwać się do nieczystych zagrań. Wszystko w imię utrzymania swoich wpływów. O tym jakie mechanizmy działają w tym świecie, opowiadają naukowcy w filmie  “Twórcy manipulacji”. Dowodzą, że na każde twierdzenie – mimo iż nieprawdziwe – można spreparować dowody aby wyglądały na profesjonalnie przygotowane. Pod fachowo wyglądającymi wynikami badań podpiszą się także światowej renomy naukowcy. Wszystko to za sprawą ogromnym kwot pieniędzy, za które podejmują się takich czynów. W filmie zobaczycie, do jakich ruchów są zdolni ludzie, którzy narażają życie innych i mają na celu zatuszowanie swoich szkodliwych czynów. 

Konglomeraty nieprawdy

Oglądając drugą część dokumentu dowiemy się, że źródłem największej manipulacji nie są wcale przekupieni naukowcy, tylko organizacje i think-tanki zatrudniające ludzi w celu głoszenia szkodliwych i oczerniających raportów. Jeżdżąc na  różnego rodzaju konferencje, wypowiadają się jako eksperci w istotnych dla ludzi kwestiach zdrowia i nauki. To oni tworzą szkodliwy szum poddający w wątpliwość dowody naukowe. Co jest najgorsze, założyciele tych instytutów nie są wcale naukowcami. Zazwyczaj poszukują celu do ataku, który odwróci uwagę od innych ważnych dla świata problemów. Opinię o ich działalności pozostawiam każdemu z osobna. 

Pułapki

Film opowiada także o mechanizmach działających na rzecz podważania nauki i szerzenia fałszywych twierdzeń. Najważniejsze jest obalenie niewygodnych faktów dla wpływowych grup interesu. Porusza również temat związany z postrzeganiem nauki i posiadaniem własnych przekonań. Jeśli nasze przekonania nie rezonują z tym czego się dowiadujemy, natychmiast buntujemy się o podważamy to co słyszymy. Dochodzi tutaj do pułapek myślenia, a nawet do tworzenia niewiedzy, która jest bardzo wygodna. Lepiej żyć beztrosko w nieświadomości, niż mierzyć się z niewygodną prawdą i zmienić coś w swoich zachowaniu na rzecz polepszenia warunków na planecie. Błędy poznawcze są powszechne i zamiast kierować się nauką, kierujemy się ideologią czy też poglądami politycznymi. Te zaburzenia mają na nas i nasze otoczenie kluczowy wpływ. 

Podsumowanie

Dokument porusza bardzo ważne zagadnienia związane z manipulowaniem ludźmi i badaniami naukowymi. Warto go obejrzeć, aby dowiedzieć się, skąd biorą się sprzeczne informacje w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Możemy się dowiedzieć, dlaczego ulegamy fake newsom i szumowi informacyjnemu. Warto zweryfikować swoje postrzeganie świata i to, jak filtrujemy pozyskiwane informacje. Zobaczymy także, jaka presja jest wywierana na naukę i co się z tym wiąże. Jest to bardzo pouczający dokument o nas i naszym świecie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *