Każdego dnia jesteśmy bombardowani ogromną ilością informacji. Jak się okazuje, większość z nich jest nieprawdziwa lub zniekształcona na potrzeby zdobycia kliknięć, pieniędzy lub popularności. Zanim dotrzemy do prawdziwych treści, musimy przedrzeć się z mentalną maczetą przez dżunglę kłamstwa i manipulacji. Kto z nas nie zetknął się w ostatnich latach z fake newsami, dezinformacją, propagandą, demagogią, czy też populizmem? Praktycznie każdy – czy tego chcemy czy nie. Codziennie otrzymujemy informacje nieprawdziwe, w które – jak się okazuje – na początku wierzymy. Dopiero po jakimś czasie – gdy zbierzemy więcej szczegółów – przekonujemy się, że dana informacja była nieprawdziwa. Dezinformacja jest ładnym słowem, używanym zamiast kłamstwa czy oszustwa. Wiele środków przekazu celowo wprowadza zamieszanie i podaje przekaz niezgodny z prawdą. Wszystko po to, aby uzyskać pożądane korzyści. Jeśli chcecie przekonać się jak działa ten mechanizm, sięgnijcie po książkę JPDL czyli… Jak Praktycznie Dezinformują Ludzi. Zajrzyjmy co się w niej znajduje. 

Charakterystyka dezinformacji

Autorzy szczegółowo analizują i pokazują, na czym polega dezinformowanie i manipulacja. Pokazują skrupulatnie, z jakich elementów składa dezinformacja, jakie intencję stoją za autorami fake newsów i jakie konsekwencje ponosi społeczeństwo, gdy uwierzy w nieprawdę. Tego typu działania nie są drobnymi niedopowiedzeniami, są celowo zaplanowane i mogą wyrządzić szkody i zmienić społeczno-polityczny w każdym kraju. Zresztą historia ostatnich dziesięciu lat pokazuje, co wydarzyło się na świecie, za pomocą manipulowania rzeczywistością i przekazywanymi informacjami.

Leniwe umysły i ignorancja 

Z treści zawartych w książce, możemy dowiedzieć się, jak społeczeństwo jest ogłupiane i jak wybierany jest wpływ w celu indoktrynacji, zdobycia elektoratu oraz polaryzacji. Ludzie mają wierzyć w to, czego oczekują politycy, a nie w to, jak wygląda rzeczywistość – ze swoimi wadami i zaletami. Niestety większość ludzi jest podatna na manipulację i w tym tkwi największy problem. Brakuje krytycznego myślenia, analizowania i kojarzenia faktów. Zamiast tego mamy obietnice bez pokrycia, prawdę objawioną w mediach sympatyzujących z daną partią i gotowy przepis na ogłupienie ludzi. Niestety dezinformacja ma się dobrze i jak pokazują autorzy książki  JPDL czyli… Jak Praktycznie Dezinformują Ludzi – ludziom można wmówić mnóstwo nieprawdziwych rzeczy, w  taki sposób, że uwierzą, mimo iż zostaną oszukani i okłamani. 

Obrona przed manipulacją

Autorzy publikacji pokazują nie tylko charakterystykę dezinformacji, lecz przedstawiają również narzędzia służące do obrony przed manipulacją z różnych stron. Wskazują, jak można poddawać w wątpliwość daną informację i jak podważyć jej prawdziwość. Wszystko to dla naszego dobra i uchronienia się przed oszustwem i wpuszczeniem w maliny. W pełni nie da się uchronić przed fake newsami, jednak można być bardziej wyczulonym i o wiele bardziej ostrożnym, przed bezrefleksyjnym łykaniem wszystkiego co usłyszymy od ludzi i w mediach. Zdecydowanie, wiedza zawarta w książce pomoże nam ochronić się przed utratą pieniędzy, reputacji czy też przed naiwnym zaufaniem nieodpowiednim osobom. 

Podsumowanie

Publikacja JPDL czyli… Jak Praktycznie Dezinformują Ludzi to świetne studium analizy wpływania na ludzi poprzez dezinformację i manipulację. Dzięki temu tytułowi, nie tylko będziecie mogli rozróżnić prawdę od kłamstwa, ale również będziecie bardziej świadomi tego, co się dzieje na świecie i w naszym kraju. Po lekturze rozpoznacie trolla, techniki obniżenia czyjejś wartości i reputacji. Dowiecie się także, jakie istnieją rodzaje wiedzy i pod jakim kątem należy analizować informacje, jakie do was docierają. Poznacie sposoby pisania i wypowiadania, pozwalające na wpływanie na określone grupy osób, tylko po to aby uzyskać korzyści – materialne, polityczne lub popieranie określonych firm lub grup społecznych. Wszystko po to, aby uchronić się przed wiarą w kłamstwa i manipulacją. Jak widać, techniki manipulowania i siania dezinformacji są bardzo bogate i stosowane bez skrupułów, przez osoby z różnych organizacji, partii, korporacji lub nawet naszych znajomych. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak nami się manipuluje i dopiero po jakimś czasie – o ile w ogóle – dowiadujemy się, że nas okłamano lub oszukano. Warto przeczytać tę publikację i dowiedzieć się, jak rozpoznawać i uchronić się przed bezkrytyczną wiarą we wszystko. co dociera do naszych oczu i uszu. Pozwoli to na bardziej świadome dokonywanie wyborów i wychwytywanie nieprawdy, jaką jesteśmy zalewani każdego dnia. 

2 Comments
 1. Są w życiu miejsca do których chętnie się powraca, które nawet mają siłę przyciągania. Bez wątpienia takim miejscem jest portal silanauki.pl. W takich miejscach dzięki założycielom i poruszanym tematom można opuścić swoją strefę komfortu i wtedy zaczyna dziać się prawdziwa magia.
  Nauka zwykle kojarzy się nam ze szkołą, studiami, fizyką, matematyką, przełomowymi odkryciami… A przecież uczymy się każdego dnia, niezależnie od naszego wieku. W takich miejscach, jak portal silanuki.pl można odbywać najważniejsze podróże w życiu. Podróże od nieświadomej niekompetencji do nieświadomej kompetencji.
  Portal prowadzony przez pasjonatów ciekawych świata i ludzi, poruszających wiele wydawałoby się niepowiązanych ze sobą tematów. Wydawałoby się, ponieważ wiąże je pasja do poznawania i odkrywania, pasja do dzielenia się przemyśleniami i doświadczeniami, miejsce dla bibliofili chłonnych dzielenia się przemyśleniami na temat nowości wydawniczych, dla chcących „złapać” inną perspektywę na temat wydarzeń kulturalnych i tematów społecznych, dla dążących do rozwoju osobistego.
  Zagłębiając się w treści dostępne na portalu można powiedzieć wiele, ale jedno jest pewne – twórcy portalu realizują swój cel:”…pokazać na przykładach z naszego życia oraz innych ludzi, jak rozbudowana wiedza i umiejętność wykorzystane w mądry sposób potrafią zmienić wszystko…”.
  Zdecydowaliśmy się na recenzję naszej książki nie mając pojęcia jaka będzie. Jednego byliśmy natomiast pewni. Myszkując po portalu wiedzieliśmy, że ocena będzie rzetelna i szczera. A że nadzieja jest jakoś do końca, to gdzieś się to kołatało, że recenzja oprócz swojej zawartości będzie miała przekaz, że tak… piszcie dalej…

  Autorzy „JPDL czyli Jak Praktycznie Dezinformują Ludzi”
  Katarzyna Sokołowska
  Marek Sylburski

  1. Dziękujemy za miłe słowa oraz za napisanie książki, z której cenną wiedzą powinien zapoznać się każdy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *