Urządzenia mobilne od lat służą nam coraz bardziej praktycznie we wszystkich czynnościach. Płacimy nimi za zakupy, robimy przelewy czy płacimy rachunki. Ponad to udostępniamy różnego rodzaju treści w sieci czy logujemy się do usług Internetowych. Wszystkie te dane znajdują się w naszej kieszeni. Czas zadbać o ich bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Wiele osób nie jest świadomych, że należy odpowiednio zabezpieczyć urządzenia mobilne. Cały czas są przekonani, że programy antywirusowe są instalowane wyłącznie na komputerach. A tymczasem przestępcy z tej nieświadomości cały czas korzystają. Wystarczy zajrzeć do Internetu i sprawdzić jak często Google musi usuwać zainfekowane aplikacje ze swojego sklepu. Mimo dużych zabezpieczeń i weryfikacji, udaje się co jakiś czas nieuczciwym osobom przemycić szkodliwe oprogramowanie nawet na ich platformę. Zastanów się dobrze czy Twoje umiejętności i wiedza pozwalają zauważyć kiedy wydarzy się coś niebezpiecznego z twoim urządzeniem czy nie lepiej zostawić to specjalistom. Ja zdecydowanie wybieram ochronę od Kaspersky.

Banki i bezpieczeństwo

Jak już wiesz, że na każdym telefonie można przemycić szkodliwe oprogramowanie – czas się zastanowić czy możesz bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowych? Banki bardzo często korzystają z weryfikacji dwuetapowej, ale mimo to zdarzają się sytuacje kradzieży. Warto tu chociaż wspomnieć o szeroko zakrojonych akcjach informacyjnych mBanku czy Santandera, które informują co kilka miesięcy o nowych sposobach wyłudzeń. Bardzo często nie czytamy tych komunikatów, a ponadto nie zabezpieczamy się odpowiednio – co może spowodować utratę wszystkich oszczędności. Przypomnę również, że często nasza niefrasobliwość może doprowadzić do nieszczęścia i nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomoże, gdy sam podasz wszystkie dane złodziejowi.

Social media i oszustwa

Drugim bardzo częstym wyłudzeniem jest kradzież kont – najczęściej w social mediach – ale nie tylko. Facebook czy Instagram są bardzo popularne dlatego, że w bardzo łatwy i szybki sposób można dotrzeć do dużego grona osób wysyłając wiadomości prywatne oraz umieszczając posty do niebezpiecznych treści. Wiele osób nie zastanawia się klikając w link od znajomego, licząc na kolejnego śmiesznego mema czy film, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Zanim ktoś się połapie, że jest coś nie tak, wiele osób ma już zainfekowane urządzenia, a mechanizm jest powtarzany na kolejnych użytkownikach. Oczywiście możliwości wykorzystania z przejęcia kont jest różna. Sprawdź co jeszcze przestępcy lubią robić z taką możliwością. 

Utrata mocy urządzenia

Kolejną korzyścią jest przejęcie naszej mocy obliczeniowej. Przestępcy łączą tysiące urządzeń w jeden ekosystem o bardzo dużej mocy obliczeniowej – my natomiast zaczynamy mieć problemy z naszym urządzeniem, ponieważ zaczyna zwalniać i się zawieszać w najmniej odpowiednim momencie. Akcje które przed infekcją nie robiły na naszym telefonie większego wrażenia, teraz bardzo spowolniły. Wiele osób nieświadomych wymienia sprawne fizycznie urządzenie na nowe – co jest w zupełności niepotrzebne, wystarczy usunąć złośliwy kod. 

Wpis został przygotowany we współpracy z Kaspersky. Dzięki nim możemy poczuć się bezpieczniej z naszymi telefonami w kieszeni. Oczywiście poruszyliśmy tylko trzy z wielu zagrożeń. Mamy jednak nadzieję, że poruszają one Waszą wyobraźnię i postanowicie dogłębniej sprawdzić co jeszcze grozi wam w sieci i jak zabezpieczyć urządzenie. Odsyłam Was do strony Kasperskiego, sprawdźcie co mówią na ten temat specjaliści.

 

Wpis powstał w współpracy z:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.