Bardzo często spotykam się z brakiem zabezpieczeń sieciowych oraz urządzeń  w małych i średnich firmach. Przedsiębiorcy bardzo często pomijają te kwestie – ponieważ uważają- że wydatki są niezbędne w innych częściach działalności, co w dzisiejszych realiach jest bardzo niebezpieczne. Dzisiaj skupimy się na kwestiach bezpieczeństwa w firmie oraz skutkach jakie mogą wystąpić kiedy zaniedbamy ten obszar

Nieświadomy pracownik

Największym problemem firm są nieświadomi pracownicy. Bardzo rzadko przeprowadza się szkolenia z bezpieczeństwa w Internecie. Osoby te nie wiedzą jak się zachować i bardzo często popełniają  wręcz głupie błędy. Przytoczę tu chociażby sytuacje, kiedy pracownicy bez chwili zastanowienia otwierają załączniki przesłane w mailu czy klikają w odnośniki. Ufają, że nic się nie może wydarzyć, a sytuacja ma się zgoła inaczej. Najlepiej wspomóc naszych pracowników, poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego np. Kaspersky na każdym urządzeniu. Nie oznacza to, że program załatwia sprawę, nadal należy przeszkolić w odpowiedni sposób każdego zatrudnionego, ale jest duża szansa na zniwelowanie zagrożenia, kiedy mimo wszystko pracownik da się oszukać.

Koszty infekcji wirusem

Bardzo często słyszę, że są to spore koszty. Proszę jednak zastanowić się, jak dużo możemy stracić kiedy np. przestępcy zaszyfrują nam dane na dużej ilości urządzeń lub awaria dotknie całego sprzętu komputerowego i serwerowego. Nasi pracownicy pozostaną bez narzędzi do pracy, a dział IT – o ile taki mamy – będzie musiał poświęcić wiele godzin na odbudowanie zasobów – o ile będzie to możliwe – a nawet może będzie trzeba zapłacić okup. Nasza załoga nie pracuje, więc nie zarabia, de facto tracimy na każdej takiej godzinie, okup nigdy nie jest niski, a praca działu IT zawsze jest droga. Wbrew pozorom licencje nie są drogie w porównaniu do kosztów tygodniowego przestoju. Proszę się zastanowić nad konsekwencjami. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego i jak działają te aplikację – odsyłam do naszego wpisu o bezpieczeństwie każdego użytkownika komputera. 

Okup ≠ hasło

Niestety bardzo często zdarza się, iż nawet uiszczenie okupu nie kończy patowej sytuacji. Przestępcy mimo otrzymania pieniędzy nie udostępniają narzędzi do odzyskania danych. Być może niezbędne będzie odbudowanie zasobów systemów ERP czy instalacji serwerowych. Nie dość, że to wszystko trwa długo, to jeszcze jest bardzo kosztowne. Być może będzie trzeba przeprowadzić inwenturę na magazynie, bądź ponownie wprodzadzić dziesiątki bądź setki dokumentów – chociażby tylko po to, aby spełnić obowiązek złożenia JPK-VAT. Dlatego również ważne jest, aby zainstalować odpowiednie oprogramowanie na serwerze. Również tu przyjdzie z pomocą Kaspersky z usługą Endpoint Security for business advanced. Pamiętajcie aby zrobić wszystko przed utratą danych.

Dane poufne

Ale to nie wszystko co może Cię spotkać jako przedsiębiorcę Utrata danych i koszty mogą być dopiero początkiem problemów – Twoich jak i również pracowników. Już niejednokrotnie zdarzały się sytuacje udostępnienia danych osobowych przez przestępców osób postronnych. Wyobraź sobie, że z Twojego systemy wyciekają pesele, numery dowodów, numery kont, numery telefonów itd. i są one wykorzystane np. do zaciągnięcia kredytów czy podpisania umów na usługi. Pamiętaj, że jest to złamanie prawa o RODO, a pracownicy będą musieli udowadniać, że to nie oni są oszustami tylko poszkodowanymi. Niestety to może doprowadzić do pozwów i kolejnych kosztów. 

Jak sam widzisz, lepiej zabezpieczyć się przed powyższymi problemami. Pamiętaj jednak, że powyższe sytuacje to tylko mały wycinek tego na co możesz się narazić przez brak zainteresowania tą ważną kwestią. Dzisiejszy artykuł powstał we współpracy z Kaspersky. Sami również używamy rozwiązań od Kaspersky i możemy polecić ich produkty. Sprawdź jak Tobie mogą pomóc.

Wpis powstał we współpracy z firmą

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.