Dzisiejszy artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Kaspersky. Postanowiliśmy razem uświadomić naszym czytelnikom – dlaczego należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie. Dzisiaj przyjrzymy się potrzebom komputerów osobistych, ponieważ to tych urządzeń, bardzo często używamy do newralgicznych zadań. A jak wiemy, sieć nie jest bezpiecznym miejscem, należy się odpowiednio zabezpieczyć, a przede wszystkim być uważnym.

Niebezpieczeństwa

Komputery osobiste wykorzystujemy do różnego rodzaju przyjemności oraz zadań, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Przyjrzyjmy się płatnościom, które dokonujemy w różnych sklepach czy platformach internetowych. E-commerce rozwija się coraz szybciej, a my chętnie z tego korzystamy. Jest to bardzo przyjemne i proste, ale dzięki temu dajemy szansę przestępcom na skuteczny atak i wyłudzenie naszych danych czy pieniędzy. Stosują do tego wiele technik, jak podrabianie stron internetowych np. banków, tworzenie wirusów, szyfrowanie danych czy przechwytywanie newralgicznych informacji. Bardzo często nie jesteśmy świadomi zagrożenia przez wiele miesięcy, aż nie uda się skutecznie złamać naszych zabezpieczeń. A możemy tego wszystkiego uniknąć, przez zakupienie i zainstalowanie odpowiedniego pakietu programu antywirusowego.

Pakiet antywirusowy – co nam daje?

Kaspersky ma wbudowany system wykrywania zagrożeń na naszym komputerze. Dzięki ciągłemu skanowaniu naszego dysku, możemy bardzo szybko wykryć zagrożenie i się go pozbyć. Dzięki pracy ludzi, którzy wyłapują coraz to nowsze i bardziej wyrafinowane zagrożenia, nasze komputery są bezpieczne. Natomiast bazy antywirusów są aktualizowane aby nadążyć za kreatywnymi przestępcami. 

Programy antywirusowe mają ciągle aktualizowane słowniki niebezpiecznych stron internetowych. W momencie, kiedy zostaniemy przekierowani nie do strony banku, tylko do jego kopii, od razu zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim komunikatem. Niestety mamy skłonność do zaufania, co jest skrupulatnie wykorzystywane przez przestępców. Bardzo często wkradają się na strony uczciwych sprzedawców i podmieniają wyłącznie link do płatności. Musimy bardzo uważać, a Kaspersky nam w tym pomaga.

Aplikacje antywirusowe również ”łatają” dziury infrastruktury sieciowej, wykorzystywanej w naszym domu. Wiele osób nie ma świadomości, że powinna aktualizować oprogramowanie w naszych routerach, a to otwiera kolejną furtkę na skuteczny atak. Dzięki zapobiegliwości twórców antywirusów, również w tej kwestii jesteśmy zabezpieczeni bez dodatkowych czynności. Jednak jak już wiesz, że możesz się dodatkowo zabezpieczyć – zaktualizuj swoje urządzenie. 

Musimy również pamiętać o rozbudowanym firewire dostarczanych przez Kaspersky, którego zadaniem jest ochrona w czasie rzeczywistym, przed dostępem do naszego urządzenia. Im lepiej się zabezpieczymy, tym trudniej będzie zaszkodzić nam w sieci.

Zdrowy rozsądek

Nie możemy również zapominać, że to my jesteśmy również słabym punktem w całej tej układance. Jeżeli nie będziemy rozważnie korzystać z sieci, to nawet najlepsze systemy antywirusowe nie ochronią nas przed przykrymi skutkami. Jeżeli w przeglądarce mamy komunikat o niebezpieczeństwie, a mimo to klikamy aby wejść na podejrzaną stronę, to nikt nam nie pomoże. Dotyczy to również klikania w linki np. w wiadomościach e-mail od nieznanych adresatów. W takich przypadkach, jeśli zostanie nam zaszyfrowany dysk, nie możemy mieć do nikogo pretensji.

Podsumowanie

Jeżeli dbasz o własne bezpieczeństwo w sieci, zalecam zakup oprogramowania antywirusowego. Pomoże on Tobie zabezpieczyć się przed niepowołanymi problemami. Możesz przetestować za darmo narzędzia od Kaspersky i sprawdzić czy aby Twoje nawyki przebywania w Internecie są właściwe. Zdrowy rozsądek i odpowiednie narzędzie antywirusowe na pewno pomogą.

Dostępne pakiety antywirusowe znajdziecie na stronie producenta:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *