Obecnie jesteśmy wręcz zalewani informacjami z całego świata, wśród których można się pogubić. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że spora ich część jest fałszywa. Jak zatem bronić się przed natłokiem spreparowanych informacji, jakie atakują nas wielokanałowo? Kluczowe jest wykształcenie w sobie nawyku podważania i weryfikowania informacji w kilku źródłach. Pozwoli to na ograniczenie zaufania i ustrzeżenie samych siebie, przed uwierzeniem w fake newsy, jakie mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze poglądy i postępowanie, na przykład w kwestii finansów. Weryfikowanie otrzymywanych informacji powinno być nawykiem i pierwszą czynnością jaką się podejmuje, zwłaszcza w sytuacji, gdy od razu pojawiają się minimalne wątpliwości. Jeśli coś wygląda zbyt korzystnie lub kontrowersyjnie dla nas samych, jest to znak, że należy zastosować mechanizm ograniczonego zaufania i przyjrzeć się głębiej danej sprawie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów, zwłaszcza w aktualnych czasach, gdzie na każdym wręcz kroku czyhają na nas niebezpieczeństwa związane z oszustwami i wyłudzaniem pieniędzy.

Nie podejmuj nagłych decyzji i kroków

W dobie social mediów, lubimy dzielić się informacjami, które są dla nas ważne lub po prostu nas zaciekawiły i chcemy je przekazać dalej. Niestety mnóstwo takich informacji jest doskonale spreparowanych, tak aby wytworzyć wielkie emocje w odbiorcy. Często są to emocje wysokiego kalibru – negatywne lub mocno ekscytujące. Najczęściej jednak, zastawiona jest na nas pułapka. Krótka informacja tekstowa lub wideo jest tak zmanipulowana, że bez zastanowienia udostępniamy ją dalej. Niejedna osoba już się na tym złapała i efektem domina tysiące ludzi przekazywało dalej fałszywą informację. Dopiero po jakimś czasie. ktoś na chłodno przeanalizować treść i ogłosił, że nie jest zgodna z prawdą. Takich sytuacji jest pełno i dlatego warto wstrzymać się z udostępnianiem danej informacji w momencie, gdy nasze emocje buzują i jesteśmy podekscytowani lub zbulwersowani jakąś kwestią. Zanim coś puścimy dalej, zaczekajmy kilka godzin lub nawet dni. Również to uchroni nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami lub zwyczajnym wstydem rozpowszechniania nieprawdziwych treści. 

Informacje rządzą światem

Zarówno te prawdziwe jak i fałszywe informacje mogą mieć wpływ na ludzi i losy świata. Mnogość środków przekazu i dostępu do różnego rodzaju wiedzy jest przytłaczająca i dlatego tak ważne jest skuteczne i właściwe bronienie się przed fałszywymi treściami. Coraz bardziej rozwijająca się technologia AI (sztuczna inteligencja) nie ułatwia nam zadania i tzw. treści deep fake, mogą jeszcze bardziej namieszać nam w głowach. Jeśli będa coraz śmielej wykorzystywane, zupełnie zatraci się granica pomiędzy tym co prawdziwe a wykreowane przez AI. Warto uczulać ludzie bez względu na wiek, jak weryfikować zdobywane informacje i jak bronić się przed fałszywymi treściami. Im większa będzie edukacja w tym zakresie, tym większe będzie prawdopodobieństwo obrony przez fake newsami, wyłudzeniami pieniędzy, kradzieżą tożsamości i innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami, jakie mogą wiązać się kreowaniem nieprawdziwych informacji. 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *