W minioną sobotę (4 listopada 2023 r.) w łódzkim klubie Wytwórnia, Warszawska Opera Kameralna zorganizowała koncert w ramach jesiennego tournee promującego album “COMPOSITES”. Na scenie zaprezentowali się wybitni i wyjątkowi muzycy: Leszek Możdżer, Patrycja Betley i Orkiestra Instrumentów Dawnych MACV pod dyrekcją maestro Marcina Sompolińskiego. Zapraszam do przeczytania relacji z tego zjawiskowego wydarzenia.

W oczekiwaniu na muzyczną ucztę

Kilkadziesiąt minut przed godziną 19:00, miejsce wydarzenia powoli wypełniali miłośnicy muzyki jazzowej i klasycznej. Zauważyć można było dostojny nastrój i wyjątkowy klimat, o który zadbali organizatorzy koncertu. W oczekiwaniu na pierwsze dźwięki, można była zakupić album “COMPOSITES” oraz inne wydawnictwa muzyczne wydane przez Warszawską Operę Kameralną. Specjalnie udekorowane foyer dodawało uroku i stworzyło urokliwą atmosferę dla uczestników koncertu. Obsługa widowni zadbała o dobre samopoczucie publiczności i pomoc w sprawach organizacyjnych, co pozwoliło skupić się na czerpaniu niezapomnianych wrażeń z muzycznego wieczoru. Tuż po godzinie 19:00 na scenie pojawiła się Alicja Węgorzewska-Whiskerd – Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, która w kilku zdaniach opowiedziała o inicjatywie nagrania płyty “COMPOSITES” i trasie koncertowej która promuje to wydawnictwo. 

Wyjątkowe muzyczne połączenie

Gdy na scenie pojawił się Leszek Możdżer, publiczność przywitała go wielkimi brawami, podobnie zresztą jak pozostałych wykonawców: Patrycję Betley, muzyków Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV oraz dyrygenta Marcina Sompolińskiego. Gdy wybrzmiały pierwsze dźwięki ze sceny, publiczność w ogromnym skupieniu skoncentrowała się wyłącznie na delektowaniu się muzyką i można było zauważyć radość na twarzach uczestników koncertu. Pomiędzy wykonywaniem utworów, Leszek Możdżer wypełniał czas humorystycznymi stwierdzeniami i wywoływał uśmiech na twarzach słuchaczy, co pozwoliło na skrócenie dystansu pomiędzy artystami a publicznością. Dodatkowo, w ten sposób wytworzyła się pozytywna i radosna atmosfera, co można było zauważyć gołym okiem na sali koncertowej. Wracając jednak do muzyki, tego wieczoru można było delektować się dźwiękami jakie płynęły ze sceny i rozkoszować się złożonością zaprezentowanego materiału. Bogate instrumentarium zapewniło szeroki horyzont doznań muzycznych i pozwoliło zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów. Poza wariacjami i kunsztem Leszka Możdżera, niezwykle efektownie prezentowała swoje umiejętności Patrycja Betley – tworząc wyjątkowe aranżacje perkusyjne na tle dźwięków fortepianu i instrumentów orkiestry. Na wysokim poziomie artystyczny zaprezentowała się również Orkiestra Instrumentów Dawnych MAC, która zasługuje na docenienie. Wspólnie z pozostałymi artystami, stworzyła fascynujący muzyczny wieczór, który zapadnie w pamięci na długo. 

Podsumowanie

Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry MACV „COMPOSITES” w Łodzi był wyjątkowym wydarzeniem – pełnym magii i zjawiskowych muzycznych uniesień. Muzycy pozwolili przenieść się publiczności na 90 minut w zupełnie inny świat. Zapewnili słuchaczom możliwość eksplorowania nowych muzycznych obszarów i poznania nowych improwizacji. Koncert zawierał materiał z płyty „COMPOSITES” i nie tylko. Co dokładnie artyści zaprezentowali na scenie? Tego można przekonać się wyłącznie uczestnicząc w koncertach w ramach trwającej właśnie trasy. Więcej informacji o tournee znajduje się na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej TUTAJ. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie chciał uzyskać autograf Leszka Możdżera, z pewnością będzie miał po koncercie taką możliwość. Jednym minusem koncertu był czas jego trwania, był zdecydowanie za krótki. 90 minut wspaniałej muzycznej uczty minęło zdecydowanie za szybko. Pozostaje wyczekiwać kolejnych koncertów i wspominać ten miniony w samych superlatywach. Był to jeden z tych koncertów, który będzie powracał w pamięci z pewnością bardzo często. 

Kolejne koncerty w ramach tournee „Composites” odbędą się w następujących miastach:

19.11. – Poznań (Aula UAM)

27.11. – Katowice (NOSPR)

28.11. – Wrocław (NFM) 

29.11. – Bielsko-Biała (Cavatina Hall) 

30.11. – Kraków (ICE)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *