W swoim bardzo krótkim życiu, Janis Joplin odniosła niesamowity sukces i miała okazję doświadczyć niezwykłej ilości przeżyć – którymi mogłaby obdarować egzystencję kilku osób. Niestety borykała się również ze swoimi kompleksami, poczuciem niższości czy też niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Aby zrozumieć jej osobę, należy precyzyjnie zagłębić się w jej życiorys i przeanalizować jej sposób myślenia i zachowanie na różnych etapach życia. Dzięki Wydawnictwu LeTra mamy możliwość lepiej poznać tę artystkę, a wszystko to za sprawą wydania książki Ogień. Opowieść o Janis Joplin, której autorką jest Barbara Baraldi. Nie jest to publikacja biograficzna, lecz oparta na losach bohaterki i jej przeżyciach. Dzięki temu otrzymujemy fakty z życia Janis Joplin, wymieszane z mistycznym powietrzem lat 60. – z całymi konsekwencjami wybranego przez Janis stylu życia. Zapraszam do recenzji najnowszej książki Barbary Baraldi o życiu gwiazdy rocka i bluesa. 

Wielki talent i wielka otchłań

Książka jest opowieścią opartą na materiale zebranym na temat Janis Joplin. Autorka publikacji opierała się na faktach życia wokalistki, jednak skonstruowała niesamowita historią, która pochłania czytelnika bez końca i nie pozwala na przerwanie lektury. W umiejętny sposób łączy fakty z magicznym światem psychodeli – wywołanej przez narkotyki i alkohol. Do tego dokłada wyobrażony głos samej głównej bohaterki, który nie daje jej spokoju i tworzy mętlik w jej głowie od samego dzieciństwa, aż po dzień śmierci. Otrzymujemy gęsto sporządzoną opowieść o wyjątkowej artystce, obdarzonej wyjątkowo charakterystycznym i niezapomnianym głosem, którą wspomina się do dzisiaj. Niestety z wielkim talentem połączona została skłonność do zażywania narkotyków i nadmiernego picia alkoholu. Skomplikowana osobowość Janis i podatność na używki sprawiły, że jej okres życia zakończył się na 27 latach. Poznając jej historię, za pośrednictwem książki Ogień. Opowieść o Janis Joplin można odnieść wrażenie, że intensywność jej życia była zbyt duża i artystka nie była w stanie zapanować nad sobą i otaczającym ją światem. Dlatego nie było jej dane zasmakować większej ilości dni na ziemi. 

Decyzje i wątpliwości

Janis Joplin nosiła w sobie wielki talent, co wiązało się podejmowaniem wielkich decyzji odnośnie jej kariery. Choć miała szczęście do poznawania wpływowych ludzi, którzy pokierowali jej karierą, to również trafiła na osoby, o których istnieniu nie powinna wiedzieć. Sama będąc podatna na negatywne wpływy, wpadała w kłopoty i pułapki myślowe, jakie nie działały na nią pozytywnie. Z kart książki dowiemy się, w jaki sposób mogła funkcjonować jej percepcja i świadomość oraz jak wielki mętlik mógł gościć w jej głowie. Autorka skrupulatnie opisuje myśli Janis i jej relacje z innymi. Poznajemy jej wnętrze, oddziaływanie społeczeństwa oraz przeszłości na jej teraźniejszą egzystencję. Wszystko to jest wymieszane z oszołomieniem związanym ze sławą, alkoholem, narkotykami i traumą dzieciństwa – związaną głównie ze szkołą i relacjami z rodziną. Taka mieszanka wybuchowa groziła katastrofą, która niestety się wydarzyła i Janis Joplin zakończyła swój niezwykły żywot zdecydowanie zbyt wcześnie. 

Podsumowanie 

Książka Ogień. Opowieść o Janis Joplin to fascynująca podróż inspirowana życiem jednej z największych artystek jakie żyły na naszej planecie. Mimo iż nie jest to biografia, to czyta się ją w ten sposób jakbyśmy towarzyszyli Janis w każdej opisywanej w publikacji chwili. Obserwujemy ją gdy się śmieje, płacze, odnosi sukcesy, kłóci i oddaje się hedonistycznym rozrywką w postaci picia alkoholu i zażywania narkotyków. Jesteśmy także świadkami jej zakochiwania się w kobietach i mężczyznach, intymnych chwilach i przeżywaniu ekstazy na scenie podczas śpiewania oraz wykonywania muzyki ze swoim zespołem. Mamy do czynienia z obserwacją zagubionej dziewczyny, która postawiła wszystko na jedną kartę i zapragnęła zostać gwiazdą muzyki. Jak wiemy, osiągnęła swój cel, jednak zapłaciła za to największą z możliwych cen, cenę swojego życia. Sięgnijcie po tę książkę i przekonajcie się, jak smakuje sukces muzycznej gwiazdy oraz jakie są korzyści i pułapki czyhające na każdym kroku takiego stylu życia. Przekonacie się, że taka egzystencja jest jak jazda rollercoasterem i potrafi zaburzyć emocje i trzeźwe myślenia związane z przyziemnym życiem. Historia opisana  w książce poraża, zachwyca, inspiruje i daje do myślenia na temat ceny, jaką należy zapłacić za marzenia i odniesienie sukcesu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *