Żyjemy w czasach które nasilają zjawisko samotności. Poprzez pandemię i związaną z tym izolacją, coraz rzadziej ludzie mieli szansę wchodzi w interakcje ze sobą. Dopełnieniem tego jest praca zdalna jaką wykonuje obecnie mnóstwo osób. Obecne uwarunkowania, zaproponowany tryb pracy i kontakt między ludźmi, sprzyja ograniczeniu kontaktu twarzą w twarz. Nie bez znaczenia są tutaj także media społecznościowe i dobrodziejstwa technologii, które wręcz zachęcają do tego, by w pierwszej kolejności dokonywać kontaktu z innymi na odległość. Trudniej przecież jest z kimś się spotkać, niż tylko napisać wiadomość lub zadzwonić. Niestety ma to też swoje konsekwencje, stajemy się coraz bardziej samotni, co ma destruktywny wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Przyjaźń i relacje międzyludzkie są lekiem dla naszego zdrowia i właśnie ten aspekt jest przedmiotem książki “Przyjaźń w czasach samotności”.

Więzi społeczne

Jak udowadnia autorka książki, relacje, przyjaźń i więzi społeczne są kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać nie tylko znajomych, ale i przyjaciół. Pokazuje w jaki sposób pielęgnować relacje oraz jak zdobywać nowych przyjaciół. Przedstawia również niuanse w kontekście komunikowania się z innymi, czy też klucz doboru osób, wobec których będziemy kierować swoje uczucia, zmartwienia i zwierzenia. Bardzo często możemy zawrzeć znajomość z ludźmi, z którymi zwyczajnie trudniej będzie nam zbudować wartościową relację. Ktoś może wyłącznie oczekiwać naszego towarzystwa, aby nie być samemu, lub  ma w tym interes materialny – jak na przykład pomaganie mu w jego sprawach. Przyjaźń to relacja dwustronna i budowana wspólnie, nie chodzi w  niej o to, że jedna strona daje a druga wyłącznie korzysta.

Metody zjednywania sobie ludzi

Autorka nie przedstawia sposobów manipulowania ludźmi, tak aby nas polubili. Jej zamiarem jest pokazanie, że w dorosłym życiu także możemy poznawać nowe osoby i zawierać z nimi przyjaźnie i wartościowe znajomości oparte na zaufaniu i wzajemnym wsparciu. Relacje z innymi osobami nie są łatwe. Bardzo często jedno dziwne zachowanie może zrazić nas do kogoś innego, lub sami popełnimy coś co w oczach innych nas zwyczajnie dyskredytuje. Ważne jest to, że jeśli możemy z kimś szczerze porozmawiać o danej kwestii która nas uwiera – jest to dobry zalążek dalszej wartościowej przyjaźni. Jeśli natomiast ego innej osoby jest zbyt duże, to nie przyjmie ona konstruktywnej krytyki i nie dokona refleksji, ani nie podejmie z nami szczerej rozmowy, która pomoże oczyścić atmosferę.

Podsumowanie

Książka “Przyjaźń w czasach samotności” pozwala spojrzeć na temat przyjaźni i relacji z innymi ludźmi z wielu różnych perspektyw. Dzięki publikacji dowiemy się, jak oddziałują na nas kontakty z innymi ludźmi, jak wpływa na nas samotności i jako możemy nawiązać wartościowe relacje. Znajdziemy tutaj także wiele sposobów, jak rozpoznawać wartościowe i przyszłościowe relacje z nowo poznanymi ludźmi lub przekonać się czy obecne są tak dobre jak je sami postrzegamy. Niekoniecznie nasze postrzeganie i ocenianie stopnia relacji z inną osobą jest takie same jak postrzega ją druga strona. Jeśli chcecie przekonać się czym faktycznie jest przyjaźń, jak ją nawiązać i utrzymać, to zachęcam do lektury książki. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *