Ostatnio na blogu pisaliśmy o cechach bogatych ludzi a dzisiaj powiem Wam dlaczego większość ludzi klasy średniej nigdy nie będzie zamożnymi ludźmi. Według GUS połowa Polaków w przedziale wiekowym 24 – 64 zalicza się do klasy średniej, daje nam to 11 mln osób. Jeżeli chcesz poczytać więcej o statystyce – odsyłam do Bezprawnik.pl. Natomiast ja Wam powiem, dlaczego Ci ludzie nigdy nie zdobędą fortuny. 

Kto się zalicza do klasy średniej

Do klasy średniej zaliczają się wszyscy Ci co mają dobrze płatną pracę. Trudno powiedzieć kiedy to następuje, ponieważ w Warszawie czy Wrocławiu 5 000 zł netto nie robi żadnego wrażenia, natomiast w małym mieście tylko nieliczni tyle zarabiają. Dlatego my przyjmiemy, że klasa średnia to osoby, które po dokonaniu opłat stałych (czynsz, media, ubezpieczenia itd) zostaje 50% wynagrodzenia. Dlatego każda osoba która zarabia godnie zaliczana jest przez GUS do klasy średniej. 

Finanse osobiste

Jak się dowiadujemy z powyższego źródła – 45% ludzi klasy średniej nie posiada żadnych oszczędności, 23% posiada poduszkę finansową na 3 miesiące życia, pozostali posiadają większe oszczędności. Jak na klasę średnią to trochę słabo. Dlaczego tak się dzieje? Większość tych osób nie prowadzi budżetów domowych, dziesiątego wydają ciężko zarobione pieniądze na zachcianki a pod koniec miesiąca zaczyna ich brakować. Nie myślą o oszczędzaniu i pomnażaniu kapitału. Liczy się tu i teraz oraz poczucie, że od życia coś się nam należy. W końcu słyszymy to na każdym kroku. Co będziesz sobie żałował? Trzeba żyć!

Życie ponad stan

Ludzie klasy średniej mają nieodpartą potrzebę wydawania i otaczania się luksusowymi i niepotrzebnymi przedmiotami, bardzo często na kredyt. Kto z Nas nie zna osób, które posiadają drogie mieszkania, auta i wyjeżdżają trzy razy w roku na wakacje – a jak tracą pracę zaczyna się wyprzedawanie majątku w pośpiechu i za zaniżoną wartość, tylko po to aby spłacać należności. W końcu się należy i nie może być tak, że sąsiad wozi się furą za 80 000 zł a my jakimś starym Oplem. Przecież tak być nie może! Banki uwielbiają takich klientów.

Pokaż się!

Jak już wspomniałem część wydatków związanych jest z pokazaniem się przed znajomymi, jak to się nam nie powodzi. Social media sprzyjają takim zachowaniom. Kto z Nas nie wrzucił foteczki z wakacji na fejsbusia? Przecież muszą nam zazdrościć. Wcześniej podpisana umowa o kredyt zostaje wyłącznie dla Nas. Każdy wie, że tak jest, ale nikt się do tego nie przyznaje, przecież to jest takie pase. Najważniejsze że komuś się zagotuje z zazdrości. Pomija się w takich sytuacjach zaciskanie zębów podczas spłaty naszych zachcianek na pokaz.

Oddalanie się od bogactwa 

Powyżej przedstawiłem tylko nagminne praktyki klasy średniej. Każdy kolejny kredyt na 10 – 13% oddala od bogactwa. Zamiast odłożyć kapitał – kupujemy nowe auto, zmieniamy mieszkanie na bardziej luksusowe. Inflacja życia jest szybsza niż zwiększanie przychodów. Ludzie stają się niewolnikami finansowymi a bankierzy bogacą się na każdym kliencie. Pokażcie mi taką inwestycję co daje 10% w skali roku w miarę bezpieczną! Nie ma takich, a pożyczkobiorca z bólem zębów spłaca dość rzetelnie aby mieć możliwość zaciągnięcia kolejnej aby znów się pokazać a wizja bycia bogatym oddala się coraz bardziej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *