Zastanawiasz się jak dużą firmę trzeba zbudować, aby zarabiać naprawdę dobre pieniądze? Okazuje się, że nawet działalności gospodarcze jednoosobowe, potrafią zarobić bardzo duże kwoty. Wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz. Jednak każdy jest w stanie zarobić na własnej działalności dużo większe pieniądze niż na etacie. 

Dużo?

Na samym początku zastanówmy się, co oznacza dużo. W momencie pisania tego artykułu, średnia krajowa netto wynosi 4 817 zł. Dla jednych to już są duże zarobki, a dla innych nie warto wstawać z łóżka, aby po nie sięgnąć. Dlatego my w naszych rozważaniach i analizach uznamy, że aby zacząć prowadzić własną działalność i brać na barki związane z tym trudności, to przyjmiemy, iż dwukrotność średniej krajowej, to kwota warta uwagi, a trzykrotność to sporo. Jeżeli uważasz inaczej daj nam znać o tym  komentarzu. 

Uprzywilejowana grupa

Na rynku występują uprzywilejowane grupy społeczne, którym znacznie łatwiej wystartować z własną firmą niż innym. Między innymi są to prawnicy, lekarze, geodeci, hydraulicy, kosmetyczki itd.  Są to osoby, które poświęciły bardzo dużo czasu na kształcenie i zdobywanie doświadczenia, albo osoby posiadające umiejętności pożądane na rynku. Prawnik czy geodeta inkasują bardzo duże kwoty za swoje usługi, ale te osoby musiały, nie dość, że skończyć szkoły wyższe, ale również zdać egzaminy państwowe, aby móc pracować w swoim zawodzie. Natomiast kosmetyczki, fryzjerzy czy hydraulicy posiadają umiejętności, które są niezbędne przeciętnemu obywatelowi, dlatego osoby te mniej liczą za swoje usługi, ale nadal jest to bardzo opłacalne pracowanie na swoim.

Początki

Jak się domyślacie zawsze początki są trudne. Aby prowadzić własny biznes, musimy zainwestować. Kupić niezbędne wyposażenie oraz wynająć lokal, gdy  jest to konieczne. To kosztuje, jednak dzisiaj możemy pozyskać szereg dofinansowań od urzędów pracy czy Unii. Uruchomić własną firmę jest dzisiaj łatwiej niż kilkanaście lat temu. Oczywiście nie wystarczy mieć pieniędzy na start i jakoś to będzie. Każdy biznes musi zarabiać pieniądze, a żeby to osiągnąć, musimy mieć klientów. Uważacie pewnie że dużo, a tak nie jest.

Ile klientów?

Każdy biznes jest inny, aby powiedzieć że 20 czy 100 klientów wystarczy. Być może wystarczy nawet jeden, który zapłaci nam 20 tys miesięcznie za naszą unikatową wiedzę. Ale my zajmijmy się najprostszym biznesem. Załóżmy, że musimy wynająć lokal i opłacić rachunki. Na początku przyjmijmy bardzo małe miejsce, gdzie za wszystkie te podstawowe rzeczy, musimy zapłacić 3 000 zł.  Jak nasza usługa będzie kosztowała 80 zł, to okaże się, że potrzebujemy 38 klientów, aby zapłacić za podstawowe rzeczy. A powyżej tego zaczynamy już zarabiać na siebie. Oczywiście, to jest bardzo zaniżona kalkulacja, ponieważ z zarobionych pieniędzy musimy odprowadzić podatek, ale możemy też odliczyć dużą część kosztów od tego podatku i tu znowu nie da się tego tak łatwo policzyć. Ale widać, że nasza firma może mieć wyłącznie 100 klientów, aby zarobić w okolice średniej  krajowej. Być może Twój pomysł jest dużo rzadszy na rynku i możesz inkasować 200 zł za swoje prace czy towary. 

Musisz przemyśleć swój plan i sprawdzić u  konkurencji, ile trzeba zapłacić za ich usługi i jak długo trzeba czekać. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *