Czy można nauczyć się czegoś wartościowego na podstawie obserwacji klubu piłkarskiego? Oczywiście, że tak! To w jaki sposób działa drużyna piłkarska, śmiało można przełożyć na funkcjonowanie biznesu. Współpraca z innymi i funkcjonowanie zespołu, przywództwo, radzenie sobie z porażkami – to tylko niektóre wspólne elementy, które można zauważyć. Doskonałym przykładem i wzorem do naśladowanie jest drużyna piłkarska Liverpool Football Club. Pod wodzą doskonałego menedżera – który odniósł wielkie sukcesy w Bundeslidze – zespół z Anglii wrócił na szczyt i zdeklasował rywali w wielu rozgrywkach. Historie zwycięstw można zobaczyć w dokumencie Liverpool: Powrót mistrzów w discovery+ na Playerze.

Sztuka tworzenia zwycięzców

Jurgen Klopp objął funkcję trenera klubu z Anfield Road w 2015 roku. Jednak na wielkie sukcesy trzeba było poczekać kilka lat – aż do 2019 roku – kiedy wygrał z klubem Ligę Mistrzów, a w sezonie 2019/2020, po 30 latach przerwy Premier League. Dzięki tym zwycięstwom zyskał sympatię i uznanie kibiców na całym świecie. Jednak nie przyszły one łatwo i bez przeciwności losu. W filmie mamy okazję ujrzeć zmagania trenera i drużyny w dążeniu do upragnionych triumfów – w szczególności do wygrania ligi angielskiej. Klopp po objęciu stanowiska, musiał zbudować zespół, złożony z ludzi mogących zdobywać największe tytuły w piłkarskim świecie. Już na samym początku dał się poznać jako osoba myśląca i działając niekonwencjonalnie. Nie katował swoich podopiecznych wyłącznie na boisku. Starał się urozmaicić ćwiczenia, na przykład wydolnościowo-oddechowe w wodzie. Dla samego sposobu jak to robił już warto obejrzeć tę produkcję. W celu stworzenia zwycięskiego składu, musiał znaleźć osoby które będą mogły zostać wymodelowane jako mistrzowie. Postawienie na odpowiednich zawodników było kluczowym elementem zdobycia mistrzostw.

Wsparcie i wzajemna troska

W filmie mamy okazję zobaczyć, w jaki sposób Jurgen Klopp dba o zawodników i w jaki sposób członkowie drużyny troszczą się o siebie nawzajem. Jak podkreśla sam Jordan Henderson – kapitan F.C. Liverpool – zawodnik sam nie wygrywa i nie przegrywa meczu, za ostateczny winik odpowiada cała drużyna. Gołym okiem widać, jak trener wsłuchuje się w głosy swoich zawodników i jak sam na nich oddziałuje. Pozwala im na relaks i skupienie się przed meczem – będąc zarazem bardzo wymagającym na treningach. Wszystko to wpływa na ostateczny efekt, jakim są wygrane mecze przez piłkarzy z Anfield Road. Drużyna składa się z osób o różnych narodowościach i wyznaniach. Multikulturowość jest znakiem rozpoznawczym wielu piłkarskim klubów. Jednak tutaj widać jak na dłoni harmonię i wzajemne wsparcie. Czuje się rodzinną atmosferę i troskę o każdego członka tej grupy. 

Oddani fani

Klub piłkarski to nie tylko stadion, zawodnicy, właściciel i działacze. To także cała społeczność kibiców rozproszonych po całym świecie. Około 450 mln ludzi na kuli ziemskiej wspiera drużynę Liverpool Football Club. Nie ważne która godzina jest w danej strefie czasowej, przed telewizory o różnych godzinach siadają zagorzali fani klubu i zawodników. W filmie mamy okazję zobaczyć osoby mieszkające na wielu kontynentach np. z Azji i Ameryki Południowej. Wszędzie tam są oddani i wierni drużynie kibice. Możemy zobaczyć jak to wpływa na zespół i funkcjonowanie klubu.

Radzenie sobie z trudnościami

Dokument skupia się na okresie poprzedzającym zdobycie przez F.C. Liverpool mistrzostwa Premier League. Jednak nie była to łatwa droga aby je zdobyć. W trakcie rozgrywek wybuchła pandemia COVID-19 i nie było pewne czy uda się dokończyć sezon. Najgorsza była niepewność, i to że drużyna Jurgena Kloppa była na pierwszym miejscu w tabeli. Dosłownie krok dzielił ich od zdobycia tytułu, a po wstrzymaniu rozgrywania meczów, zawodnicy byli uwięzieni w domach. Na szczęście udało się osiągnąć cel i mimo niesprzyjających okoliczności, klub zapewnił sobie mistrzostwo ligi angielskiej.

Podsumowanie

Wszelkie trudności, wyzwania i pracę zespołową w klubie piłkarskim można odnieść do prowadzenia firmy. To w jaki sposób pracuje zespół zależy od szefa, menedżera i ich zdolności przywódczych. Odpowiednie zgranie pomaga w pokonywaniu przeciwności i skomplikowanych sytuacji. Film doskonale ukazuje, co dzieje się w wielkim klubie piłkarskim, który osiąga wyżyny w swojej dziedzinie. Na jego sukces składają się codzienne decyzje osób na szczycie klubowej hierarchii i dyspozycji sportowców w trakcie meczów. Wszystko musi odpowiednio zadziałać w danej chwili – aby przyniosło oczekiwany pozytywny wynik. W jednej chwili można również wszystko zaprzepaścić. Dlatego tak ważna jest uważność, skupienie i umiejętności. Cała machina jaką jest F.C Liverpool, pokazuje co trzeba zrobić aby osiągać sukcesy. Wiele się można nauczyć oglądając ten film i obserwując poczynania Jurgena Koppa i jego drużyny. Ten dokument przypadnie do gustu nie tylko fanom piłki nożnej i sportu. Jest przydatny na wielu polach i nauki płynące z jego oglądania można przełożyć na inne dziedziny życia – chociażby na wspominają aktywność biznesową. Każda minuta tego dokumentu jest warta oglądania i warto poświęcić czas na analizę zachowań jego bohaterów.  

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *