Będąc w codziennym biegu, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co sprawia, że miasto w którym żyjemy działa bez zarzutu. Na jego sprawne funkcjonowanie wpływa wiele czynników, a co najważniejsze, odpowiedzialni są za to ludzie i instytucje w których pracują każdego dnia. Trudno wyobrazić sobie normalne życie bez podstawowych elementów, takich  jak woda czy prąd. W celu zrozumienia zachodzących procesów w mieście, z pomocą przychodzi program Jak funkcjonuje miasto? zrealizowany przez Discovery Channel. W 7 dostępnych odcinkach, otrzymujemy informacje o czynnikach decydujących jak sprawnie działa duża metropolia – jaką jest niewątpliwie Warszawa. Uzyskujemy wyjaśnienia od osób będących na pierwszej linii frontu, odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo i możliwość sprawnego funkcjonowania.

Anonimowi bohaterowie

Z zaprezentowanych odcinków, dowiadujemy się wielu ciekawych informacji o takich branżach jak: wywóz odpadów, dostarczanie wody, komunikacja miejska, utrzymanie i budowa dróg, bezpieczeństwo obywateli dzięki służbom ratunkowym czy też produkcja energii elektrycznej. Wszystko to wpływa na sprawność pracy, przemieszania się i spokojne życie innych osób. Podczas gdy my możemy delektować się odpoczynkiem, ktoś inny pracuje w pocie czoła i dba o to, byśmy mogli zajmować się swoimi sprawami. Takie osoby pozostają nieznane dla ogółu społeczeństwa. Wykonują swoją niezwykle odpowiedzialną pracę dzień w dzień – często odbywa się ona całodobowo – również w święta. Zamiast spędzać czas z rodziną i cieszyć się świątecznym nastrojem, pracują na rzecz społeczeństwa i innych ludzi. Ten serial pokazuje jak istotna jest praca takich osób i że powinniśmy ją bardziej doceniać i zauważać. 

Zagrożenia

Jeśli wszystko odbywa się bezproblemowo nikt tego nie zauważa. Jednak gdy pojawia się awaria, natychmiast pojawia się zaniepokojenie i panika. Woda, prąd i sygnalizacja świetlna, to elementy służące nam każdego dnia. Zaspokajają fundamentalne potrzeby – wody potrzebujemy do życia i dobrego samopoczucia, prąd pozwala nam na przykład ugotować obiad i oświetlać pomieszczenia wieczorem, dzięki sygnalizacji pojazdy mogą nas sprawnie transportować w różne zakątki metropolii. Podczas awarii nagle dostrzegamy ich ważność i korzystny wpływ na nasze życie. Właśnie w takich chwilach pojawiają się służby mogące naprawić uszkodzone urządzenia, które zapewniają płynne działanie wymienionych dóbr. Aby nie doszło do uszkodzeń lub dłuższej przerwy w dostawie mediów, nieustannie pracują lub czekają na wejście do akcji dedykowane ku temu służby. Przypominamy sobie o nich gdy musimy je wezwać lub gdy widzimy rozkopaną drogę lub nie możemy napić się wody z kranu. Przy zagrożeniach nie możemy zapomnieć również o szpitalach. W serialu Jak funkcjonuje miasto? mamy okazję dowiedzieć się, jaka ilość szpitali funkcjonuje w Warszawie i jak możemy wezwać pomoc gdy coś się wydarzy.

Mało znane fakty

Odcinki programu naszpikowane są interesującymi ciekawostkami i dużą ilością danych. Dzięki nim mamy okazję zyskać wiedzę o tym, co nas otacza i co składa się na nasze życie. Dla osób głodnych wiedzy, jest to idealny sposób na zgłębienie nowych faktów i wiadomości o elementach tworzących dużą aglomerację oraz sieci powiązań z różnych branż. Dla mieszkańców stolicy jest to pozycja obowiązkowa na liście “do obejrzenia”. Serial ogląda się z przyjemnością i zaciekawieniem. Został podzielony na 6 odcinków po około 20 minut i jeden 45-minutowy z podsumowaniem i przypomnieniem najistotniejszych faktów. Będzie idealnym rozwiązaniem na dwa weekendowe wieczory. Warto pokazać go dzieciom, co pozytywnie wpłynie na ich postrzeganie miasta i otoczenia w którym żyją. Jest to wspaniałą rozrywka i edukacja dla całej rodziny. Tego typu programy mogłyby na stałe zagościć jako urozmaicenie nauki w szkołach. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem są wyłącznie podręczniki. Dobrze jest zaciekawić uczniów również poprzez multimedia. Dzięki wnikliwości twórców, zyskujemy wgląd wewnątrz procesów i zajęć, w których nieustannie uczestniczą ludzie. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że takie rzeczy mają miejsce. Dobrze jest czasem zatrzymać się i zwrócić uwagę na to, co wpływa bezpośrednio na nasze życie. Na szczęście powstają takie produkcje i mamy okazję zajrzeć za kulisy pracy instytucji będących na drugim planie. Zdecydowanie zachęcam każdego do poświęcenia czasu na obejrzenie tego serialu. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *