Przykuć uwagę czytelnika jest niezwykle trudno. Natomiast przykuć i utrzymać ją przez ponad 400 stron książki, to już nie lada wyczyn. Ta sztuka (w moim odczuciu) udała się Barbarze Baraldi. Wszystko to za sprawą zręcznie skonstruowanej historii w publikacji Aurora w mroku, która ukazała się nakładem Wydawnictwa LeTrA.

Złożona postać głównej bohaterki

Główną postacią w książce jest policjantka Aurora Scalviati, która otrzymuje przydział do nowej pracy w małej miejscowości, gdzie powinien panować spokój i będzie mogła dojść do siebie po trudnych przeżyciach zawodowo-prywatnych. Jednak morderstwo jakiego dokonano w trakcie pierwszych dni jej pobytu, jest tak drastyczne i nietypowe, że całkowicie pochłania ją śledztwo. Co również za tym idzie, pociąga za sobą wiele osób i jest zarówno motorem napędowym całej sprawy, jak i niewygodną dla wielu postacią. Jej inteligencja i zdolność łączenia faktów jest ponadprzeciętna i doskonale odnajduje się w próbie rozwikłania niezwykle skomplikowanej zagadki.

Rytuały, symbolika i znaczenia

Opisywana w książce sprawa morderstwa jest złożona i odnosi się do wielu postaci, sytuacji oraz symboli. Całość wydarzeń jest powiązana z szeregiem osób na przestrzeni wielu lat i główna bohaterka musi poruszać się po ogromnych ramach czasowych. Oczywiście zaskoczeniem było by to, że wszystko idzie gładko. Za każdym razem gdy już wpada na pozornie właściwy trop, nagle pojawia się coś niespodziewanego, co burzy jej całą układankę. Do tego ma wokół siebie osoby które ja wspierają, jak i próbują zaszkodzić jej poczynaniom. Autorka tak zręcznie operuje słowami i konstruowaniem historii, że jesteśmy dosłownie przykuci do książki i trudno nam odłożyć egzemplarz na bok. Aurorę Scalviati można lubić lub nie, ale nie można jej odmówić charyzmy, zawziętości, inteligencji i kojarzenia nawet pozornie ze sobą nie związanych faktów. Jest osobą wręcz nie do powstrzymania i czasem irytującą, ale właśnie te jej cechy sprawiają, że jesteśmy ciekawi jej dalszych kroków i te co za chwile zrobi. 

Budowanie napięcia i ciekawości

Autorka stworzyła powieść kryminalną, która skupia ciekawość i uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony książki. Każdy element układanki jest doskonale przemyślani i kolejne fragmenty pochłaniają czytelnika bez reszty. Barbara Baraldi wykazała się doskonałym zmysłem łączenia różnych płaszczyzn czasowych i finalnego związania ich w taki sposób, że do końca trudno jest nam przewidzieć, kto okazuje się złoczyńcą i jak zakończy się cała historia. Na przestrzeni lat powstało mnóstwo książek, filmów, i seriali związanych z makabrycznymi zbrodniami i skomplikowanymi śledztwami policji oraz prokuratury. Jednak tutaj mamy do czynienia z fascynującą i jednocześnie przerażającą opowieścią o skomplikowanym śledztwie, gdzie mieszają się rzeczywistość, urojenia, bolesne wspomnienia, wyobrażenia i wszech ogarniająca niepewność. Dla fanów kryminalnych zagadek będzie to świetnie spędzony czas i za pewne wytworzy głód sięgnięcia po dalszą część historii związanej z Autorą Scalviati.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *