Artykuł ten publikujemy w święta Bożego Narodzenia, ponieważ wtedy atmosfera ułatwia nam lepsze postępowanie. Dzisiaj poruszone zostaną  tematy – kiedy i jak pomagać innym – ale nie wyłącznie w okresie świątecznym. Gotowi na to aby stać się lepszymi ludźmi? To do dzieła!!

Prezenty

W okresie świąt – ale nie tylko – otrzymujemy prezenty od najbliższych. Czasami są one trafione, a czasami mniej. Pamiętaj, że przedmioty które są dla nas zbędne lub zdublowane, mogą przydać się innym ludziom w gorszej sytuacji materialnej. Dlatego nie domagajcie  się od darczyńcy paragonu, aby zwrócić nietrafiony prezent, tylko przekażcie go potrzebującemu. Zrobicie w ten sposób dużo dobrego, a przy okazji poczujecie się dużo lepiej psychicznie. Obdarowywanie daje przyjemność nie tylko najbliższych. 

Składki na cele dobroczynne

Co jakiś czas mamy okazję dorzucić się na szczytny cel np. na zdrowie dzieci. Najbliższa taka okazja przytrafi się 30 stycznia 2022 r. – czyli podczas finału WOŚP. Już dzisiaj możemy się przygotować do tego wydarzenia i uzbierać trochę drobnych na ten cel. I pamiętajcie, że pomagacie potrzebującym i nie dajcie się wciągnąć w wojnę ideologiczną. Nie ważne czy to jest akurat ta zbiórka czy inna, oddajesz swoje pieniądze na cel, a nie uczestników czy ich organizatorów. Jeżeli uważasz, że dany cel nie jest szczytny, po prostu znajdź taką zbiórkę, którą będziesz popierał.

Pomoc potrzebującym

Następną możliwością jest wspieranie potrzebujących z Twojego najbliższego otoczenia. Zbiórki na chorych i potrzebujących pojawiają się na serwisach do tego przeznaczonych. Pamiętaj jednak, aby starać się zweryfikować czy cel który chcesz wesprzeć jest prawdziwy i nie bierzesz udziału w oszustwie. Jeżeli obawiasz się, że zostaniesz oszukany, zawsze możesz pomóc komuś bezpośrednio, robiąc zakupy w markecie czy kupując drobiazg dziecku z sąsiedztwa, gdzie wiesz, że jego rodziców na to nie stać. Pomoc innym nie musi być bardzo kosztowna, ponieważ liczy się bardzo często gest i forma a nie wartość. 

Samotność

Nasze społeczeństwo szybko się starzeje. Coraz więcej osób cierpi na samotność. Niestety nie zauważamy tego, a nasi sąsiedzi “umierają” z samotności wewnętrznie. Jeżeli macie w swoim otoczeniu taką osobę, zatrzymajcie się na krótką rozmowę, być może przy filiżance kawy. Dla nas może to być 20 min, a dla tej osoby będzie to bardzo ważna chwila, która da jej wiarę w innych i samego siebie. Postawcie się w takiej sytuacji, że nie macie do kogo się odezwać przez wiele dni czy tygodni. Chyba nie chcielibyście tego sprawdzać. 

A jak Wy macie zamiar pomóc innym? Podzielcie się w komentarzu historią pomocy jakiej udzieliliście i pamiętajcie – nie chodzi o to aby pokazać swoją szczodrość, ale o dobre serce. Ja przez ostatnie 2 tyg. zajmowałem się psem znajomych, ponieważ byli na kwarantannie. A Ty co zrobiłeś dobrego?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *