Duża grupa ludzi obraża innych w sieci tylko dlatego, że mają inne zdanie. Nawet nie starają się uargumentować własnego stanowiska, tylko od razu atakują i wyzywają od debili i idiotów. A to są najsłabsze słowa których używają. Nawet na naszym portalu zdarzają się takie komentarze. U nas w komentarzu można napisać wszystko w kulturalny sposób bez hejtu. Z wielką chęcią porozmawiamy z każdym i o wszystkim, ale na odpowiednim poziomie. Wróćmy jednak do hejtu.

Hejt w sieci

Hejt (nienawiść) najczęściej występuje w Internecie. Dzieje się tak, ponieważ czujemy się w nim anonimowi, mimo że spora część obrażających podpisuje się własnym imieniem i nazwiskiem. Wiele z tych osób, nie umiało by powiedzieć drugiej osobie prosto w oczy tego, co wypisuje na różnego rodzaju forach. Co więcej, zdarzało mi się rozmawiać z osobami, które bez kłopotu atakują w sieci, ale w realnym życiu zaczynają to spłycać i uznają to za chwilową emocje. Jesteśmy wychowywani w środowisku, dla którego takie słowa prosto w oczy są czymś niedopuszczalnym. W sieci przestają nas obowiązywać ogólne zasady dobrego wychowania.

Hejt w realu

Jak już wcześniej wspomniałem, występuje on w życiu codziennym dużo rzadziej i dużo mniej osób się go dopuszcza. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że ograniczają nas zasady dobrego  wychowania?, ale również dlatego, że grozi nam za to odpowiedzialność karna, z której każdy zdaje sobie sprawę. W sieci zapominamy o tym, co jest nierozważne. W Polsce zdarzały się już wyroki skazujące za Hejtowanie w Internecie. Niestety, gdy w życiu codziennym dochodzi do tego zjawiska, najczęściej przybiera najgorszą formę, czyli bójkę. Większości z nas nie mieści się to w głowie, aby dopuszczać się takich czynów na drugim człowieku.

Jak radzić sobie z hejtem

Tak naprawdę nie mamy za dużo możliwości. Jeżeli ktoś nas prześladuje i obraża w sieci, możemy tą osobę po prostu zablokować w naszych social mediach. Jeśli dzieje się to na forach, zgłosić do Administratora. Jeżeli to nie pomoże, pamiętaj, że masz prawo zgłosić to na policję – jak każde inne przestępstwo. Jeżeli natomiast rozmawiamy o życiu codziennym, jeżeli ktoś nie odpuszcza po pierwszych próbach wycofania się z naszego życia, należy niezwłocznie zawiadomić policję, a jak to nie przyniesie odpowiednich skutków, należy udać się do prokuratury. Nie dajcie się stłamsić. To osoba atakująca wchodzi w wasze życie i to, że zmienicie np. siłownię na inną, to i tak  oprawca się o tym dowie. Dlatego należy, po pierwsze, pokazać że się nie damy stłamsić, a po drugie, to nasz oprawca ma zniknąć z naszego życia – nie na odwrót. Ta druga opcja jest zawsze na krótko. Prędzej czy później i tak nas znajdzie a koszmar powróci. My natomiast jak chodzi o Silanauki.pl bez mrugnięciem okiem usuwamy obraźliwe komentarze. Na naszym portalu nie ma miejsca na obrażanie i wyśmiewanie. Tak było i tak będzie.

Dajcie znać co sądzicie o agresji w sieci i w życiu realnym. A może jest coś co według Was mogłoby zmienić oblicze sieci w tym wymiarze?

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *