Spirala nienawiści nakręca się nieustannie i przybiera na sile. Dodatkowo, spora część społeczeństwa jest podatna na negatywne i destrukcyjne zachowania. Momentami wystarczy jedno słowo za dużo i może dojść do konfliktu. Nienawiść jest zakorzeniona głęboko w umyśle niektórych osób i ma swoje podłoże w wielu destrukcyjnych zachowaniach. Ludzie potrafią pałać nienawiścią do innych na bazie odmiennego wyznania, koloru skóry, pochodzenia, sympatyzowanie innemu klubowi sportowemu, popierania innej partii politycznej czy też orientacji seksualnej. Pałanie nienawiścią do drugiego człowieka jest karygodne i powinno być piętnowane i karane. Nie ma usprawiedliwienia dla agresji, hejtu i poniżania innych. Dlaczego w takim razie ludzie zieją nienawiścią do bliźnich? Przyjrzyjmy się temu zjawisku. 

Brak pewności siebie

Aby poczuć się lepiej, toksyczna osoba potrafi poniżać i obrażać drugą osobę. W takiej sytuacji wywyższa się i próbuje umniejszyć postrzeganie innego człowieka w swoim mniemaniu i przed resztą grupy osób, na którą pragnie oddziaływać. Popisując się, próbuje zaimponować innym i stawić się w roli autorytetu oraz guru. Liczy na to, że będzie imponował innym. Jednak może tak stać się tylko przez chwilę i tylko w stosunku do ludzi przerażonych i niechcących narazić się hersztowi grupy. W normalnym społeczeństwie taka osoba powinna być piętnowana. Agresywne traktowanie innych i używanie siły może imponować tylko małemu gronu osób i zazwyczaj jest tymczasowe. Taka zatruta jednostka podnosi swoją wartość i pewność siebie wyłącznie na moment. Prędzej czy później takie zachowanie zostanie napiętnowane. Taka osoba może także zostać ustawiona do pionu przez kogoś silniejszego i człowieka, który wyznaje słuszne i dobre wartości. Może się także zdarzyć tak, że odpowiednie służby zrobią porządek z takim nienawistnym osobnikiem i skończy swoje karygodne zachowanie w odpowiednim dla niego miejscu. 

Negatywne wzorce

Jednostka wychowana wśród przestępców, patologii i oszustów, nie będzie miała dobrych wzorców do naśladowania i prawdopodobnie podaży ich ścieżką. Doprowadzi to do tego, że również będzie miała zaśmiecony umysł i będzie wykazywać się agresją oraz siać nienawiść na lewo i prawo. Nie dość że krzywdzi innych, to samemu sobie sprawia masę problemów i błędne koło się zamyka, taka osoba kończy w złym miejscu i skazuje się na potępienie społeczeństwa. Jeśli ktoś widzi od małego, że osoby z jego otoczenia robią złe rzeczy, to prędzej czy później wyjdzie jej to w nawyk i sama będzie nienawidziła innych. Dlatego tak ważne są lekcje tolerancji od najmłodszych lat. Powinno się wpajać dobre i pozytywne wartości. Jednak ma to związek z otoczeniem w jakim się dana jednostka wychowuje.

Media i ich przekaz

Środki przekazu masowego z jakich korzystamy, mają ogromny wpływ na to jak myślimy i jak postrzegamy świat oraz innych. Jeśli będziemy karmić się wyłącznie negatywnymi treściami, to przesiąkniemy informacjami, jakie będę wzniecać w nas nienawiść. Dlatego koniecznie pochłaniaj treści pozytywne i odetnij się od negatywnego przekazu. Szukaj treści, jakie pozytywnie wpłyną na Ciebie i Twoich najbliższych. Łatwo jest wpaść w nurt nienawiści i odnosić się negatywnie do innych. Trzeba odcinać negatywnych znajomych, destrukcyjne treści i nie przebywać w środowisku zakompleksionych oraz toksycznych osób. Niestety jesteśmy atakowani hejtem z każdej strony i trzeba mieć odporną psychikę i silne własne wartości, aby temu przeciwdziałać.

Podsumowanie

Nienawiść jest chorobą cywilizacyjną naszego świata i trzeba reagować na akty nienawiści i odcinać się od zatrutych nienawiścią umysłów, jakich pełno na świecie. Z toksycznej postawy rodzą się konflikty i cierpią ludzie, dlatego trzeba wyznawać pozytywne wartości, jakie zbudują ten świat jako dobre miejsce do życia. Nie daj sobą manipulować i mówić sobie, że ktoś jest zagrożeniem dla Ciebie i że powinno się na kogoś patrzeć z góry. Dzielenie ludzi na różne frakcje jest na rękę politykom, ponieważ łatwiej rządzić skłóconymi ludźmi, jednak nie musisz się temu poddawać i możesz wyznawać własne wartości, które będą dobrym przykładem dla innych. Nienawiść należy wyplenić i nie dać jej miejsca aby się rozpowszechniła. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *