Złość dopada każdego człowieka. Powodem pojawienia się tej emocji, są najróżniejsze codzienne sprawy – te błahe i te znacznie poważniejsze. Może być ona krótkotrwała lub utrzymywać się przez dłuższy okres czasu. Każdy odczuwa ją inaczej, może być nagła i impulsywna lub narastać przez wiele dni lub tygodni. Niezależnie od tych czynników, warto pochylić się nad złością, jaka w nas buzuje i zapanować nad jej przebiegiem, tak aby nam sprzyjała. Pomóc może nam w tym książka Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACTktóra została opublikowana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Zapraszam do przeczytania recenzji tej publikacji.

Geneza i poznanie złości

Autorki książki – Manuela O’Connell i Robyn D. Walser, rozkładają na czynniki pierwsze złość i starają się przybliżyć jej oddziaływanie na nas samych. Przedstawiają przykłady oddziaływania tej emocji w życiu realnych osób i pokazują, co powoduje w ich życiu złość. W celu lepszego zrozumienia narastającego w nas gniewu, pokazują z skąd bierze się frustracja, do czego może doprowadzi i co najważniejsze, jak możemy zapanować nad złością. W tym celu, w każdym rozdziale znajdują się konkretne ćwiczenia, służące do ujarzmienia i lepszego zrozumienia jednej z najsilniejszych emocji w naszym organizmie. Techniki zaprezentowane na stronach publikacji, są określane przez autorki jako akronim ACT (Acceptance and Commitment Therapy).

Praca z głową i ciałem

Jak możemy dowiedzieć się z książki, złość wpływa zarówno na nasz umysł, jak i cały organizm. Negatywne emocje jakie towarzyszą tej emocji, mogą doprowadzić do nieprzewidzianych reakcji, jak furia i napady gniewu, które mogą kogoś zranić lub nawet zniszczyć przedmioty znajdujące się pobliżu oraz doprowadzić do werbalnej agresji wobec bliskich. Autorki analizują poszczególne czynniki, składające się na pojawiającą się złość i starają się przedstawić moment jej powstawania i skąd może ona pochodzić. Omawiają także funkcje, jakie może  pełnić w naszym życiu, lecz w sposób dla nas korzystny, a nie destruktywny.

Przewartościowanie i zmiana postępowania

Nieokiełznana złość może prowadzić do samozagłady i skrzywdzenia innych. Manuela O’Connell i Robyn D. Walser, namawiają do zmiany postępowania z pojawiającą się złością i zaprzęgnięcia jej do działania na naszą korzyść. Dzięki swojej wiedzy, pomagają ją w porę zlokalizować, odkryć jej przyczyny i zapewnić najlepsze ujście. Nie głoszą teorii o blokowaniu tej emocji, lecz pozwoleniu jej na pojawienie się i zrobienie z niej korzystnego dla nas użytku. Najważniejsza jest  tym akceptacja i odpowiednie zaangażowanie tego, co czujemy w danej chwili. Ludzki umysł jest potężny i jeśli zapanujemy nad nim, to w odpowiednich chwilach, złość będzie naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

Podsumowanie

Jak się okazuje, ze złością nie kojarzą się wyłącznie pojęcia gniewu czy frustracji. Z książki dowiemy się, jak bardzo ważne jest współczucie i przebaczenie – zarówno innym jak i sobie. Dzięki wielu ćwiczeniom jakie zostały zaprezentowane w książce, można przepracować złość z jaką się borykamy lub zapobiec jej powstawaniu w przyszłości. Autorki omawiają także na przykładach, jak ważny wpływ ma terapia na pacjentów, którzy zmagają się ze złością. Tego typu książka jest z pewnością ważnym elementem i odpowiednim początkiem do pracy nad swoimi emocjami. Pomaga spojrzeć na swoje zachowania z wielu stron, dzięki ćwiczeniom zawartym na stronach publikacji – jakie można przepracować dzień do dniu. Warto sięgnąć po książkę Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT, w szczególności gdy czujemy, że nie możemy sobie poradzić z frustracją i szybko wzbiera się w nas gniew. Ta publikacja będzie dobrym punktem wyjścia do zapanowania nad destrukcyjnym wpływem negatywnej emocji na nasze życie. Możemy zrozumieć skąd pochodzi, jak z nią pracować i jak skorzystać na jej obecności w naszym życiu. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *