26 października br. miała swoją premierę książka “Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II” – ukazała się nakładem wydawnictwa Agora. Marcin Gutkowski przygotował solidny materiał obnażający działanie przedstawicieli kościoła w kwesti ochrony pedofili w kościele chrześcijańskim. Autor stawia bardzo ważne pytanie dla Polaków – Co wiedział Jan Paweł II? Dla mnie osobiście odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i bolesna.

Szczeble władzy

Marcin Gutkowski bardzo dobrze wprowadza nas w politykę kościoła. Pokazuje nam, jak działają urzędy i kto nimi zarządza. Gdzie trafiają jakie sprawy i jak są przekazywane Papieżowi. Kto decyduje i co podpowiedzieć głowie kościoła i co w ogóle powinno trafić do  niego osobiście. Aż się jeży włos na głowie gdy  czytamy, że Kard. Stanisław Dziwisz  był niezadowolony kiedy mówiło się Janowi Pawłowi II za dużo. Uzasadniał to, że Ojciec zaczyna się denerwować i martwić. Jeżeli w Twojej instytucji dzieje się tak źle to chyba nie dziwi nikogo, że zdenerwowanie jest naturalnym objawem zmartwienia. Można zacząć się zastanawiać, ile wiedziała Głowa Kościoła?

Świadkowie

Autor dociera do osób, które poinformowały Jana Pawła II osobiście lub mają pewność, że ich listy trafiły do Papieża. Mimo ich nadziei, że ten podejmie działania, zazwyczaj nic się nie działo. jedna z ofiar przebacza oprawcy ale nie Papieżowi. Dlaczego? Musisz przeczytać tą książkę, aby zrozumieć ból tego człowieka. Człowieka, który jest poniżany przez kościół za ujawnienie prawdy. P. Gutkowski opisuje kilka sytuacji, kiedy najgorsze wiadomości docierają na szczyt kościelnej hierarchii – nic się nie dzieje, zupełnie nic.

Krycie sprawców

Czytając “Bielmo” chcemy, aby ta historia w końcu nabrała odpowiedniego toku. Ukaranie pedofilów i zajęcie się poszkodowanymi i przyznanie się do winy. Jednak za Pontyfikatu Jana Pawła II nic takiego nie ma miejsca. Za to otrzymujemy przygnębiający obraz kościoła, który chroni sprawców napaści seksualnych, spychając poszkodowanych w niebyt i zapomnienie. Dziś już nie mam za wiele wspólnego z kościołem katolickim,  jednak zostałem wychowany w kulcie wielkości Naszego Papieża. To boli i w naturalny sposób budzi we mnie pytanie – Jak nasz Papież na to się godził?

Przyjaciele Papieża

Książka Marcina Gutkowskiego nie jest jednoznaczna ani oczywista. Po za ewidentnymi informacjami, jakie docierały do uszu Jana Pawła II – opisuje również te, które nigdy do niego nie trafiały, ale za to dowiadywali się o tym oprawcy i ostrzegali “informatorów”. Z drugiej strony mamy bardzo dokładne opisy zachowań papieża i przyczyn które to powodowały. Możemy przeczytać, że nie umiał uwierzyć, że kapłani namaszczeni przez Boga mogą być zwyrodnialcami i wolał wierzyć w potęgę i czystość Kleru. Ile widział, a ile nie chciał słyszeć już pewnie nigdy się nie dowiemy. Nie podlega dyskusji, że zrobił bardzo dużo dobrego dla kościoła, świata i Polski, ale jednak jego postawa jak każdego człowieka posiada rysy. Być może lepiej jest pokazać prawdziwe oblicze polskiego papieża a nie nadludzkiej istoty? Być może wiedział, że nie jest kryształowy i dlatego nie chciał pomników czego nie szanowaliśmy zresztą jak zawsze.

19.09.2022 Warszawa . Marcin Gutowski . Zdjecia dla Wydawnictwa Agora .
Fot . Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Podsumowanie

Historia kościoła opisana w książce “Bielmo” jest szokująca, wielowątkowa, złożona, momentami odpychająca i przywracająca wiarę w instytucję. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na dużo pytań. Mimo to Marcin Gutowski wykonał fenomenalną pracę, które przekłada się na fenomenalną pozycję. Uważam książkę powinien przeczytać każdy Katolik, aby ujrzeć prawdę o hierarchii kościoła i krycie własnych błędów. Bycie świadomym może uchronić nas i naszych bliskich. Ponadto łatwiej jest nam reagować, nie tylko na pedofilię, ale również na inne błędy kościoła. Czas chyba aby wierni skierowali ponownie kościół w odpowiednim kierunku.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *