Co chwilę w naszych domach i mieszkaniach pojawiają się nowe rzeczy. Kupujemy mnóstwo przedmiotów, które używamy przez pewien okres czasu, a następnie odkładamy do szafy lub garażu. Pozostają tam nietknięte i zalegają przez lata. Najczęściej używamy wobec siebie i innych argumentu – kiedyś na pewno się przydadzą! I tak mijają kolejne lata, a spora ilość kurzu pokrywa nieużywane rzeczy. Jeśli czegoś nie używasz przez rok czasu, to raczej już po to nie sięgniesz. Są rzeczy które wykorzystujemy okresowo i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Chowamy je do szafy i wyjmujemy w chwili gdy jest zapotrzebowanie. Dlatego warto się zastanowić czy większość przedmiotów  które zalegają w garażu lub na strychu są nam nadal niezbędne. Może czas się ich pozbyć, można je oddać znajomym, potrzebującym lub po prostu sprzedać.

Chomikowanie

Ludzie lubią gromadzić rzeczy, wiadomo o tym od dawna. Niektórzy żyją w przekonaniu, że im więcej tym lepiej. Czy rzeczywiście jest to prawda? Nie do końca. Jeżeli kupujemy co chwilę kolejne gadżety i ustawiamy je w domu, to z czasem ze swojego mieszkania  graciarnie. Trudno nam się gdziekolwiek ruszyć, ponieważ wszędzie znajdują się jakieś rzeczy. Czujemy się przytłoczeni ich nadmiarem i naszemu umysłowi brakuje przestrzeni. Odbija się to na naszym samopoczuciu i codziennym funkcjonowaniu. Żyjąc w bałaganie sami robimy sobie krzywdę. Dlatego warto regularnie robić porządki w domu i eliminować zbędne rzeczy które tylko zabierają cenne miejsce. 

Systematyczne sprzątanie

Dużo się mówi o okresowym sprzątaniu jak na przykład wiosenne porządki. Oczywiście jest to świetny pretekst do działania. Jednak czy aby na pewno musisz czekać na tego typu okazje aby zabrać się do pracy? Wystarczy że w każdą sobotę poświęcisz 2 godziny na posprzątanie części swojego miejsca zamieszkania. Po 3 miesiącach sam będziesz zaskoczony jaki efekt przyniosły Twoje starania. Poczujesz różnicę dzięki większej przestrzeni i poukładanym elementom, które zgromadziłeś przez lata. Do tego dochodzi duma i satysfakcja z tego jaką pracę wykonałeś. Spróbuj i przekonaj się na własnej skórze.

Oddaj lub sprzedaj 

Jeśli istnieją rzeczy których nie używasz, to możesz je komuś oddać lub sprzedać. Popytaj znajomych, sąsiadów lub daj ogłoszenie – że masz kilka przedmiotów których chcesz się pozbyć. Złom możesz sprzedać w punkcie skupu i otrzymasz parę złotych. Makulaturę i inne odpady możesz wywieźć do punktu w którym za darmo możesz je składować. Zapytaj w swojej miejscowości gdzie znajdują się tego typu miejsca, zadzwoń i dowiedz się kiedy można przyjechać z tego typu odpadami. Najczęściej są wyznaczone dni i godziny w których można dostarczać śmieci. Ubrania których nie nosisz możesz przekazać potrzebującym. Raz na jakiś czas są organizowane zbiórki odzieży, dodatkowo możesz je zawieźć do kontenera, za który odpowiada organizacja która przekazuje rzeczy ubogim osobom. Zamiast wyrzucać do kosza przekaż odzież, która jest w dobrym stanie innym ludziom. Zrobisz dobry uczynek i poczujesz się lepiej że komuś pomogłeś. Nie marnuj niczego, to co Tobie się już nie przyda, nie znaczy że nikt inny z tego nie skorzysta. 

Regularne sprzątanie pozwala zachować porządek i czystość w domu. Lepiej to robić okresowo i starannie. Ponieważ gdy nagromadzi się zbyt duża ilość niepotrzebnych rzeczy, zwyczajnie nas to przytłoczy. Nie będziemy mieli ochoty nawet tego ruszać, bo sama świadomość pracy nas zdołuje. Jeśli żyjemy w miejscu gdzie jest czysto i schludnie, to mamy lepsze samopoczucie oraz łatwiej i wygodniej nam się funkcjonuje. Dlatego dbajcie o porządek wokół siebie, wyjdzie Wam to na dobre. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.