W przeważającej części, świat zachodu posiada ograniczoną wiedzę o Chińskiej Republice Ludowej. Będąc nieustannie zwróceni ku zachodniej Europie i Ameryce Północnej, bagatelizujemy to co dzieje się w Państwie Środka. Z jednej strony trudno się dziwić, ponieważ jest to kultura dalece różniąca się od naszej. Z drugiej strony pokazujemy ignorancję, ponieważ to właśnie tam zachodzą strukturalne zmiany mające wpływ na cały świat. Już nie żyjemy w świecie wyłącznej dominacji USA i warto wreszcie zdać sobie z tego sprawę. W ostatnich latach światowe rządy obudziły się ze snu i zauważyły, że doszło do zmian na arenie międzynarodowej. Chiny wyrosły na potężnego gracza z którym należy się liczyć i dobrym pomysłem jest uzyskanie fachowej wiedzy, która pozwoli lepiej nam poznać tę starożytną cywilizację.

Z pomocą przychodzi nam prof. dr hab. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata i publicysta. Znający doskonale realia Chin dzięki licznym wizytom w tym kraju – począwszy od 1976 roku – i władając jego trudnym językiem. Dzięki książce “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” – mamy okazję zgłębić systemy działające w tym kraju, sposób myślenia tamtejszych polityków i genezę jego rozkwitu. Trudno o lepszą analizę, niż przedstawioną przez osobę będącą naocznym świadkiem zmian, które ukształtowały państwo będące jedną z najpotężniejszych gospodarek na świecie. 

Odrodzenie smoka

Książka została podzielona na dwie główne części: Transformacja i Konsekwencje. Dzięki pierwszej dowiadujemy się, jaką drogę musiały przejść Chiny i jakich dokonać zmian, aby znaleźć się w obecnej sytuacji. W swojej burzliwej historii, jedno z najstarszych państw świata zmagało się z wieloma problemami, które musiało przezwyciężyć. Ilość reform jakie wdrożono była ogromna. Już sama ich geneza jest niezwykłą historią. Z odległej perspektywy wydają się być może oczywiste, ale na pewno nie były takie w ówczesnym czasie. Osobą która była odpowiedzialna za przeobrażenie biednego kraju w dzisiejsze mocarstwo był Deng Xiaoping. Jego sylwetka jest doskonale przybliżona czytelnikom w książce i stanowi filar do zrozumienia procesów jakie zaszły przez czterdzieści lat w Chinach. Tym co odróżnia mentalność chińskich polityków od europejskich i amerykańskich jest długofalowe myślenie. Warto dokładnie zagłębić się w sposób myślenia tego inicjatora zmian społeczno-gospodarczych, które rezonują po dziś dzień od czterdziestu lat. Autor dokładnie przedstawia nam jakie były jego motywy, sposób myślenia i z czym zmagał się podejmując swoje decyzje. Wizja jaką posiadał w swojej głowie była ogromna i dzisiaj możemy obserwować jej odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dobrym przykładem rozmachu jego myślenia jest współczesny wygląd miasta Shenzhen w południowo-wschodniej części Chin. 

Droga ku wielkości

Nawet najbardziej przełomowe i spektakularne osiągnięcia nie są wolne od wad i konsekwencji, które wiążą się ze zmianami i rozwojem.  W drugiej części książki, mamy okazję przyjrzeć się jednocześnie sukcesom i trudnościom Chin w szerokim spektrum. Chińska Republika Ludowa jest wielowymiarowa i trudno przykleić jej jedną oczywistą etykietkę. Z jednej strony ogromny rozwój technologiczny i gospodarczy. Z drugiej mamy do czynienia z ideologią opartą na wielu filarach i kontrolą ze strony Państwa. Rządzący w tym kraju nie zdecydowali się na przyjęcie w 100% reguł panujących w zachodnim świecie. Wdrożyli to, co im najbardziej odpowiadało i połączyli ze swoim podejściem do gospodarki i zarządzania krajem. Przez jednych postrzegani są jako fabryka świata, gdzie produkuje się w oszczędny sposób towary. Dla innych są okazją do zrobienia lukratywnych interesów. Są również postrzegani jako bezwzględnie wykorzystujący zasoby innych w celu osiągnięcia własnych korzyści za wszelką cenę. Jaka jest jednak prawda? Czy znamy naprawdę ten ogromny i najludniejszych kraj świata? Zdanie można sobie wyrobić przy pomocy recenzowanej książki. 

Podsumowanie

Bogdan Góralczyk będąc częstym gościem w tym kraju, zaprezentował nam sposób w jaki możemy lepiej postrzegać i zrozumieć Chiny. Odkrywa przed nami to czego nie jesteśmy w stanie wychwycić w całym natłoku informacji ze świata i szumie medialnym. Nie wydaje jednoznacznej opinii o tym kraju. Wielowymiarowo przedstawia procesy, które tam zachodzą, sposób myślenia tamtejszych władz i oddziaływanie tego kraju na cały świat. Dogłębnie analizuje relacje w Komunistycznej Partii Chin i podejmowane decyzje na corocznym plenum. Osobie która nie włada językiem tamtejszych mieszkańców, trudno jest wychwycić niuanse, natomiast autor w przystępny sposób tłumaczy, jak możemy postrzegać tamtejsze postępowanie i mentalność. Odmienność kultury i sposobu myślenia obywateli Chin jest dla nas zagadką. Nie będąc w tym kraju osobiście, możemy mylnie odczytać medialny przekaz i dlatego warto zapoznać się z informacjami jakie przekazuje prof. Bogdan Góralczyk.

Gorąco polecam sięgnięcie po książkę “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” które ukazało się za pośrednictwem wydawnictwa Dialog. Jej autor wykonał tytaniczną pracę i zaprezentował nam w wielowymiarowy sposób kraj, który dla wielu jest wielką niewiadomą. Książkę czyta się niezwykle płynnie i można odnieść wrażenie, że autor posiada tak obszerną wiedzę o tym kraju, że mógłby napisać kilka tomów rozszerzających każdy rozdział. Po przeczytaniu tej książki, z pewnością można lepiej zrozumieć Chiny i uświadomić sobie jak wielką i znaczącą rolę odgrywaną na arenie międzynarodowej. Jego ocenę każdy powinien przeprowadzić indywidualnie. Jest to z pewnością kraj kontrastów, jednak dzięki autorowi stanie się lepiej poznanym i zrozumianym. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *