Jak często sprawdzasz ulubione kanały na YouTube i strony na Facebooku? Z pewnością kilka razy w ciągu dnia zaglądasz czy nie pojawiło się coś nowego. Nawet jeśli tylko masz zamiar wejść na chwilę i tylko rzuć okiem – to nagle okazuje się, że klikasz w jeden materiał, a później w następny. Takim sposobem kolejna godzina została poświęcona na patrzenie w smartfon i konsumowanie treści. Co powoduje, że tak zagłębiamy się i nie potrafimy oderwać oczu od komputera lub telefonu?

Strach przed przegapieniem nowych treści

Największą obawę wśród ludzi wywołuje przegapienie nowych treści, które pojawią się w internecie. Zbadajmy to na przykładzie. Jeżeli śledzisz jeden serial na HBO GO i jesteś w niego mocno wkręcony, to wszystko jest jak najbardziej w porządku. Jednak co w sytuacji gdy jesteś fanem kilku i za honor stawiasz sobie być z każdym na bieżąco? Jeżeli chcesz trzymać rękę na pulsie, musisz w takiej sytuacji codziennie wchodzić na stronę internetową serwisu i obserwować co nowego się tam pojawia. 

Dodatkowo pewnie masz polubiony fanpage na Facebooku i czytasz nowinki ze świata seriali. Nie wspominając o YouTubie, gdzie pojawiają się recenzje produkcji, filmiki o ciekawostkach i spekulacjach związanych z konkretną produkcją. Dodatkowo, w momencie gdy skończysz jeden serial – pojawi się zapowiedź nowego i już Twój mózg nastawia się na kolejne interesujące doświadczenia. Ta spirala nakręca się sama i trudno się z niej wydostać. Musisz to kontrolować jeśli nie chcesz wpaść w pułapkę nieustannego oglądania seriali i filmów – które proponują bezustannie serwisy streamingowe. 

Obawa przed opinią znajomych

Przebywasz w towarzystwie znajomych i nagle pojawia się temat nowości na karcie czasu YouTuba. Każda osoba po kolei mówi co ostatnio ciekawego widziała. W końcu pytanie trafia do Ciebie – i jeśli nie jesteś na bieżąco – odpowiesz, że nie masz pojęcia. Jeśli jesteś twardo stąpającą osobą – zwyczajnie powiesz, że nie śledzisz nowinek i nie oglądasz treści na tym portalu. Jednak gdy pragniesz akceptacji – będzie Ci zwyczajnie głupio, że nie znasz aktualnych trendów i tego co jest popularne w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz się wyzbyć takiego przekonania, to uświadom sobie ile czasu marnujesz oglądając kogoś kto pokazuje jak np. robi zakupy, robi żarty innym osobom lub spędza wakacje. Pomoże Ci to odeprzeć ataki innych i uświadomienie ich, że wstydem i głupotą jest bycie na czasie z rzeczami, które nie mają żadnego znaczenia i wartości dla inteligentnych ludzi. 

Strach przed utratą czasu

Teraz ważna uwaga – czy nie boicie się utraty i zmarnowania czasu na siedzenie i konsumowanie treści w social mediach? Poświęcając kilka godzin dziennie na scrollowanie Facebooka i namiętne oglądanie śmiesznych filmików na YouTube w skali roku daje ogromną ilość czasu – którą można poświęcić na naukę nowych umiejętności. Możecie zająć się nauką nowego języka obcego, zdobyć kompetencje dzięki kursom online czy też pracować nad pobocznym projektem, który może pewnego dnia stać się dochodowy biznesem. Wszystko sprowadza się do wyznaczenia priorytetów i postawionych sobie celów. Nie zmarnujcie czasu i całego swojego życia na oglądaniu bezwartościowych treści przez wiele godzin każdego dnia. Od czasu do czasu każdy potrzebuje odskoczni – ale nie codziennie! To nie jest gra komputerowa gdzie można bez końca wznawiać swoje życie. W realnym świecie posiadasz jedno i w pewnym momencie się kończy. Warto więc je wykorzystać najlepiej jak się potrafi. 

Obawa niewykorzystania szans

Każdego dnia pojawiają się mniej lub bardziej wartościowe dla nas sytuacje dzięki którym możemy zmienić lub poprawić swoje życie. Jeśli codziennie skupiamy się na oczywistych rzeczach i nie nachodzi nas refleksja to łatwo można przekupić okazję do zrobienia czegoś wartościowego. Być może ogłoszenia o pracę które zauważyłeś przypadkiem w gazecie poprawi poziom Twoich zarobków i będziesz robił to co uwielbiasz. Kobieta którą właśnie zobaczyłeś może akurat się zgodzi na spotkanie i będziecie później tworzyć udany związek. Być może w rozmowie ze znajomym wpadniesz na pomysł stworzenia biznesu który odniesie sukces? Staraj się dostrzegać te drobne sytuacje, ponieważ mogą one wnieść do Twojego życia rewolucję i niezwykłą wartość. 

Zwróć uwagę na to co jest Twoim największym strachem i zacznij działać, ponieważ najbardziej żałujemy nie tego, że czegoś nie zrobiliśmy. Z czasem mniej żałujemy naszego postępowania niż braku działania. Mniej analizuj i ruszaj do przodu. Największą wartość ma czas którego nie da się odzyskać. Nie kupisz go za żadne pieniądze – kapitał w postaci gotówki zawsze możesz zdobyć. Dlatego zwróć uwagę jak postępujesz ze swoim czasem i wykorzystaj go mądrze. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *