Spotykasz ludzi którzy mają odmienne zdanie w wielu kwestiach? Bardzo dobrze, dzięki temu możesz skonfrontować swoją wiedzę i doświadczenia. Dobra konstruktywna dyskusja rozwija nas w każdej dziedzinie życia, bez znaczenia czy rozmawiamy o biologii, historii, religii czy kosmologii. Warto wsłuchiwać się w argumenty rozmówcy!

Bańka informacyjna

Wielokrotnie poruszaliśmy na łamach bloga ten temat – dzisiaj jednak przypomnę tylko, czy chcemy czy nie każdy z nas żyje w swojej bańce, a duże przedsiębiorstwa informacyjne czy technologiczne nie zamierzają nas z tej bańki uwolnić – ponieważ to dla nich dobry zarobek. Dlatego tak ważne jest aby wsłuchiwać się w zdanie innych ludzi, być może oni znajdują się w innej bańce, która jest bliżej prawdy. Jeżeli chcesz więcej poczytać na ten temat to odsyłam do artykułu  “Bańka informacyjna a zyski korporacji medialnych!

Walka na argumenty

Najważniejsze podczas wymiany zdań jest używanie konkretnych argumentów. Nie możemy próbować przekonać drugiej osoby do naszego punktu widzenia “bo tak”. Wszystkie nasze argumenty powinny opierać się na rzetelnych informacjach. Sprawdzajcie newsy o których czytacie. Nie mówię, że każdy chce Was wprowadzić w błąd, ale często przez skróty myślowe czy braki w wykształceniu, mogą prowadzić do błędnych przekonań. Właśnie dlatego warto dyskutować.

Wiedza i doświadczenie

Każdy z nas ma inne zainteresowania, wiedzę, wykształcenie oraz doświadczenia. Często wpadamy w przeświadczenia o naszej racji ponieważ coś przeczytamy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy źle wyciągamy wnioski, a być może osoba z którą właśnie rozmawiamy ma wszelkie predyspozycje aby wyciągnąć nas z błędu poznawczego. Dzisiaj my zostaniemy wyrwanie z pułapek naszego umysłu, a następnym razem to my pomożemy innym zrozumieć pewne sprawy. 

Pomyłki są codziennością

Do każdej rozmowy podchodźcie z otwartym umysłem. Nie zamykajcie się na argumenty drugiego człowieka. Nawet jak opowiada o rzeczach gdzie nie znajdziecie wspólnego mianownika, czasami warto wysłuchać ze zrozumieniem i poznać jego światopogląd. Przełoży się to zdecydowanie na lepsze zrozumienie takiej osoby i doprowadzi do lepszego zrozumienia. 

Bez agresji

Pamiętajcie, że każdą nawet najbardziej zawziętą dyskusję należy prowadzić w pełnym spokoju. Nie należy w żadnym wypadku agresywnie atakować i ubliżać rozmówcy. Jeśli my natomiast zostaniemy zaatakowani powinniśmy uspokoić rozmowę lub odejść. Kiedy ktoś nie słucha naszych argumentów i  nas atakuje, wtedy nie ma sensu ciągnąć tego dalej. Na poglądy takiej osoby nie wpłyniecie, ponieważ Ona tego nie chce. Dalsza dyskusja jest niezasadna.

A Wy co o tym myślicie? Zachęcam do rozmowy na ten i inne tematy w komentarzach.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.