Każdy z Nas spędza dużo czasu w internecie. Przeglądamy nasze ulubione fora, media społecznościowe oraz wyszukujemy interesujące nas informacje. W sieci bardzo rzadko dopuszczamy do siebie odmienne poglądy. Dużo łatwiej wysłuchać nam kolegi z pracy o odmiennym stanowisku, niż przeczytać artykuł negujący nasz światopogląd.

Algorytmy

Przeglądając internet algorytmy uczą się jakie informacje są dla Ciebie interesujące. Im więcej takich treści Ci podsuwają – tym więcej czasu poświęcisz na ich przeglądanie. Prosty rachunek, im więcej czasu Ty poświęcasz-  tym więcej Oni zarabiają. Dlatego, żaden algorytm nie podsunie Wam artykułu o odmiennym spojrzeniu, ponieważ bardzo szybko uznasz, że to jest nieprawda i wyłączysz dane medium które właśnie przeglądasz. Nawet jeżeli Twoje poglądy są nieaktualne lub błędne, nie dopuścisz do siebie takiej możliwości. Bardzo dobrze wiedzą o tym psychologowie pracujący dla Facebook’a czy Google’a Poza tym, to nie jest rola tych firm aby Nas uświadamiać – tylko mają jeden cel – dodatni bilans finansowy. Tak działa każda firma i nie ma co się dziwić.

Mechanizm działania

Wszystkie platformy nauczyły się jednej zasady. Jeżeli wyszukujesz informacji o globalnym kłamstwie  – ocieplenie to fake – to takie informacje będę Ci podsuwane. W wielkim skrócie jeżeli interesuje Cię x – to algorytmy będą posuwały Ci kolejne x abyś został jak najdłużej, np. Facebook pokaże Ci kolejną grupę, która publikuje takie treści i kolejną. Nie ma takiej sytuacji aby pokazał Ci grupę ludzi, którzy zastanawiają się co zmienić aby ten proces zatrzymać. Pokazanie takich treści spowodują u Ciebie tylko frustrację, wybuch gniewu i oburzenie, że ktoś może wierzyć w te kłamstwa. 

Bańka informacyjna

Przez algorytmy,  i swoją psychikę wpadasz w pułapkę informacyjną. Ty nie chcesz poznać innego punktu widzenia, a firmy nie chcę tracić pieniędzy. Czujesz się komfortowo w swojej bańce. Przez koronawirus coraz mniejsze mamy kontakty z ludźmi o innych poglądach. Większość naszych najbliższych ma poglądy zbliżone do naszych, ciężko jest zobaczyć drugą stronę medalu. Jeżeli nie zechcesz sam opuścić własnej bańki, będziesz w niej coraz bardziej zagłębiony. Musisz sam wyjść ze strefy komfortu i sprawdzić co myślą przeciwnicy Twoich poglądów. To nie spowoduje od razu zmiany Twoich poglądów, ale będziesz miał szerszą perspektywę na dany temat. Być może upewnisz się że masz rację albo uznasz, że się myliłeś  lub że prawda jest gdzieś pośrodku. Musisz mieć otwarty umysł. Ponadto algorytmy zaczną podsuwać Ci artykuły, które będą pokazywały różne światopoglądy. 

Różne źródła

Pamiętaj aby Twoje źródła były wartościowe. Szukaj wiedzy na stronach uniwersytetów, uznanych twórców oraz badaczy. Jeśli ktoś nie przedstawia źródeł wiedzy, argumentów podpartymi danymi, to poszukaj innych miejsc. Również osoby z Twojego otoczenia mogą mieć bardzo szeroką wartościową wiedzę, daj im szansę podzielić się z Tobą tymi informacjami.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *