Dzisiaj drogi czytelniku zajmiemy się podsumowaniem 2019 roku oraz planem działania na 2020. Nie mylić w żadnym razie z postanowieniem noworocznym, który u większości z Was nic nie zmieni!!!. Aby pójść dalej, należy w pierwszej kolejności sprawdzić co się udało oraz zaplanować kolejny rok – abyśmy mieli  konkretne cele w tym nowym roku.

Przygotowanie

Aby zrobić porządną analizę 2019 roku oraz przygotować plan – wyposaż się kartkę papieru, długopis oraz kalendarz – może być w formie elektronicznej. Nic nie rób w głowie. Bardzo szybko zapomnisz jakie są kolejne kroki oraz ominiesz masę istotnych elementów. 

Czas

Koniec roku jest bardzo dobrym momentem aby takie podsumowanie przygotować oraz zrobić plany/kontynuację zadań. Pod żadnym pozorem nie rób tego wszystkiego w ciągu jednego dnia. Podziel sobie analizę i planowanie na kilka dni oraz wracaj już do wcześniejszych zapisków. Sam zobaczysz ile rzeczy przypomni Ci się – te które zrobiłeś oraz te które chcesz wykonać .

Analiza 2019

Podczas analizy wypisz wszystkie zadania, które zostały przez Ciebie wykonane, są w realizacji oraz które rozpocząłeś i porzuciłeś. Wykonane zadania są bardzo istotne, ponieważ zobaczysz ile rzeczy udało Ci się zrobić, jaki miały wpływ na Ciebie oraz motywują do kolejnych zadań. Te w trakcie należy poddać pod rozwagę czy należy je kontynuować czy też porzucić. Natomiast nad tymi co zostały porzucone, zastanów się czy należy je wznowić czy wykreślić z listy zadań. Analiza ta powinna zająć Ci co najmniej 8 godzin z rozbiciem na dni. Nie śpiesz się i przeprowadź ją możliwie rzetelnie. Im lepiej wykonasz tą pracę tym lepiej zaplanujesz nadchodzący rok.

Planowanie 2020

Ponownie daj sobie czas na zastanowienie. W pierwszej kolejności przedłuż zadania w wykonaniu i nadaj im ramy czasowe. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne i jakie nowe cele chcesz osiągnąć w nowym roku. Jednak nic nie rób na siłę i tylko dlatego że należy. Jeżeli chodzisz na siłownie i lubisz to robić kontynuuj to zadanie. Jeżeli natomiast chcesz zacząć tylko dlatego że inni Ci mówią, że jest to trendy i każdy kto o siebie dba ćwiczy regularnie – ale Ty nie masz na to ochoty, od razu wyrzuć to z listy. Szkoda czasu, pieniędzy oraz byciem sfrustrowanym, że mi się nie udało.

Trudne wybory

Zapewne zdarzy się tak, że zaplanowanych zadań na nowy rok możesz mieć bardzo dużo. Jeżeli już teraz widzisz brak czasu na wykonanie ich wszystkich – przeprowadź selekcję tych najmniej ważnych. Jeżeli jest Ci trudno to zadania, które usuniesz z listy na 2020 rok zachowaj na oddzielnej liście. Być może uda Ci się je umieścić w 2021 roku. Pamiętaj, że Twoje samopoczucie z nie wykonanych czynności będzie słabe, dlatego nie planuj 100 rzeczy na najbliższy rok. Ogranicz się do 10 czy 15 zadań.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *