Czy potraficie odpowiedzieć sobie na pytanie – kiedy zrobiliście coś po raz pierwszy? Na co dzień ulegamy rutynie i wiele rzeczy robimy odruchowo i mechanicznie. Nie przywiązujemy uwagi do codziennych czynności. Wstajemy rano, ścielimy łóżko, myjemy zęby, bierzemy prysznic, ubieramy się i jemy śniadanie. To tylko kilka czynności, które wykonujemy automatycznie w ciągu dnia. Jednak czy potrafimy przypomnieć sobie i zwrócić uwagę na rzeczy które robimy po raz pierwszy? Czy jesteśmy ciekawi nowych rzeczy do wykonania, nowych smaków i nowych miejsc do odwiedzenia? Często bywa tak że jesteśmy przyzwyczajeni i nauczeni sprawdzonych rzeczy oraz nie mamy ochoty na eksperymenty. Może jednak warto się przełamać i zaszczepić w sobie ciekawość jakim charakteryzuje się małe dziecko?

Przewidywalność doznań

Lubimy przewidywalność i rzeczy, które bardzo dobrze znamy. Bezpieczniej jest sięgnąć po sprawdzony chleb, pójść na koncert znanej kapeli, pojechać kolejny raz do tej samej miejscowości na wakacje lub pójść do znanej i lubianej przez nas kawiarni. Czujemy się wówczas pewnie i spodziewamy się bardzo podobnych bodźców, które są nam doskonale znane. Dajemy sobie niewielki margines na nowości i eksperymentowanie takim zachowaniem. Przyzwyczajamy nasz mózg do określonych doznać i czujemy komfort którym ulegamy. Nie wychodząc poza znane nam rejony, zamykamy się na otrzymywanie nowych, być może lepszych doświadczeń.

Ciekawość jest krokiem do nauki

Co by było gdyby za każdym razem próbować czegoś nowego? Nawet jeśli czasami coś nie spełni naszych oczekiwań, może okazać się, że zapamiętamy tę sytuację do końca życia. Nie musi być to nieprzyjemne i traumatyczne przeżycie, tylko po prostu inne, dziwne lub interesujące. Opisy nowych przeżyć mogą być różne. Możemy doznać ekscytacji, radości, zdziwienia, szoku i wielu innych emocji. Nie wszystko musi być czarne lub białe, złe lub dobre. Takich interesujących rzeczy w życiu może być mnóstwo, wystarczy że otworzymy się na to co ma nam do zaoferowania świat. Warto poszukiwać nieznanych ciekawostek, ponieważ jest ich tyle, że nie wystarczy nam czasu żeby wszystkich spróbować. Im bardziej będziemy się interesować nowinkami, tym zyskamy większą wiedzę dotyczącą życia i świata.

Doświadczenia zamieniają się w mądrość życiową

Jeśli jesteśmy świadkami danej sytuacji lub czegoś po prostu spróbujemy, to zyskujemy życiowe doświadczenie. Jest to namacalny dowód na istnienie jakiejś rzeczy lub zjawiska. Możemy śmiało mówić co zobaczyliśmy i przeżyliśmy. Nikt nam nie jest w stanie tego zabrać. Dwie osoby mogą mieć różne odczucia i podyskutować o pewnej rzeczy. Jest to pretekst do ciekawej rozmowy na temat wymiany doświadczeń. Ile osób tyle opinii, i ta różnorodność jest niezwykle cenna. Jednej osoby może spodobać się wyjazd na Cypr, a drugiej może nie przypaść do gustu. Każdy ma prawo do wygłoszenia swojej opinii.

Wspomnienia na całe życie

Im więcej nowych rzeczy doznamy w życiu, tym więcej niezapomnianych wspomnień zostanie w naszej głowie. Będziemy mogli porównywać różne sytuacje, widoki, smaki, emocje lub dyskusje z ludźmi. Każda chwila jest wyjątkowa i nie ma sobie równych. W tej różnorodności kryje się esencja doznawania nowych rzeczy. Nie można nam zabrać wspomnień, jedynie materialne rzeczy mogą ulec zniszczeniu. Kolekcjonujmy piękne momenty które nam się przytrafiają, żeby móc cieszyć się ciekawymi wspomnieniami w przyszłości. Od nas zależy na ile nowych momentów będziemy skłonni się otworzyć.

Odkrywanie świata krok po kroku

Jeśli wyruszymy z miejsca w którym się znajdujemy i będziemy szli nową drogą, to każdy krok będzie dla nas nowością. Będziemy oglądać rzeczy i spotykać ludzi którzy pokażą nam inne oblicze świata. Po zetknięciu się z innymi kulturami, zaszczepimy w sobie ziarno nowych myśli i poglądów na temat otaczającej nas rzeczywistości. Obcując z nowymi ludźmi, zaszczepimy w sobie elementy odmiennych punktów widzenia. Sami możemy mieć bardzo wąski pogląd na to co dzieje się na całym świecie. Ktoś inny może nam otworzyć oczy na wiele spraw, co do których mieliśmy bardzo ograniczone przekonania. Nie warto ściśle trzymać się swojego stanowiska i trzeba zostawiać sobie otwarte drzwi na nowe informacje i poglądy. Może to być źródło zmiany naszych przekonań i o wiele szerszego postrzegania wielu spraw.

Życzę wszystkim abyście chłonęli jak najwięcej z doznawania nowych rzeczy oraz zdobywania inspiracji do coraz lepszego życia. Otwartość umysłu z pewnością Wam w tym pomoże.  

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *