Każdemu z Nas zdarza się oceniać innych. Często robimy to bez zastanowienia. Nie wiadomo dlaczego uważamy, że powinniśmy to zrobić. Ja sam nie jestem bez winy. Zdarzyło mi się ostatnio wypowiedzieć na temat innej osoby chociaż staram się tego nie robić. W końcu sam nie chcę być ocenianych przez innych i staram się też nie oceniać. Dzisiaj powiem Wam dlaczego.

Każdy się myli

Bardzo często oceniamy innych z perspektywy jakie podjeli decyzje. Sami uważamy, że można było postąpić inaczej. Że my sami postąpili byśmy inaczej. Co nie oznacza wyboru lepszego kierunku. Jednak coś nam podpowiada o słuszności naszej drogi co często nie jest prawdą. Zastanów się ile jest sytuacji w których jak byś mógł cofnąć czas zmienił byś drogę.

Perspektywa

Zapominamy również o doświadczeniach naszych i osób przez Nas ocenianych. Coś co dla nas  jest zupełnie naturalne i powoduje podjęcie decyzji, niekoniecznie jest takie samo dla drugiego człowieka. Doświadczenia życiowe wyrabiają w Nas pewne odruchy.  Osoby które wychowały się w kochającej rodzinie pozwalają sobie na więcej ryzyka, natomiast te które zawsze musiały liczyć wyłącznie na siebie, od wczesnego etapu życia będą stawiały na bezpieczne rozwiązania. A często nie bierzemy tego pod uwagę.

Cell

Musimy również pamiętać, że pewne zmiany/decyzje/zachowania mają prowadzić do założonego celu. Dlatego coś co nam może wydawać się głupie i nierozsądne, jest pewną drogą którą ktoś  decyduje się podążać. Można tu przytoczyć np. sytuację kiedy zmieniamy pracę i wybieramy lepiej płatną, ale wszyscy wiedzą że w tej firmie nie ma przyszłości i życia osobistego, ponieważ właściciele patrzą wykorzystać pracownika i na nim się dorobić. Lecz nikt nie wie o tym że zmiana ta ma pozwolić na szybkie zwiększenie finansów, które mają pomóc w migracji np. do Australii. Oceniamy zmianę pracy negatywnie bo nie mamy odniesienia tej osoby do zamierzonego celu. Pamiętajcie, że ludzie bardzo często nie dzielą się takimi informacjami, ponieważ ciężko przyznać się do porażki, a uzyskanie w tym przypadku wizy nie jest łatwe.

Emocje

Również zdarza nam się oceniać osoby z którymi jesteśmy mocno połączeni emocjonalnie lub byliśmy. Wydaje się nam że powinni myśleć podobnie do Nas, co nie ma miejsca. Dobrym przykładem jest negatywne wypowiadanie się o naszych byłych partnerach. Ile to razy słyszałem od znajomych że ich były partner odwrócił głowę na ulicy jak się mijali albo nie odpowiedział na cześć. Ale nikt nigdy nie spróbował zastanowić się dlaczego ta druga osoba tak zareagowała. Może po prostu czuje się zraniona albo nie jest jeszcze gotowa na pogawędkę co u Niej. Powodów może być wiele. Spróbujmy poczuć to co drugi człowiek zanim negatywnie się wypowiemy na Jej temat.

Ocena

Ale czy to oznacza, że nie mamy prawa na ocenę innych?? Sądzę że nie!! Są sytuację kiedy należy wkroczyć i wyrazić swoją opinię. Uważam jednak że takie prawo mamy w momencie kiedy ktoś rani drugiego człowieka, łamie dobre obyczaje lub prawo, bądź psuje komuś opinię. Na każdą patologię musimy reagować i jasno pokazać że nie będziemy tego akceptować. Uważam nawet to za nasz obowiązek.

A co Wy sądzicie o ocenianiu czynów innych ludzi?? Zdarza się Wam najpierw kogoś ocenić, a później mieć wyrzuty sumienia?? Dajcie znać w komentarzach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *