Jeżeli myślisz o migracji musisz się dobrze przygotować. Nie jest istotny cel, ponieważ czy jedziesz tam aby pracować czy chcesz zmienić otoczenie, bądź zapoznać się z inną kulturą, należy się dobrze przygotować. Tu i teraz, w Polsce. Musisz wykonać kilka kroków, aby nie być rozczarowanym swoim wyborem.

Bądź nieufny internautom

Pierwszą zasadą jaką powinniśmy się kierować, to nie ufanie  internautom. Jeżeli wyjeżdżamy poza granice kraju, to zazwyczaj chcemy pokazać jak się nam dobrze wiedzie. Sami przyznacie, że trochę wstyd powiedzieć znajomym i rodzinie prawdę o wybojach i trudnościach, a co dopiero wszystkim dookoła. Przecież miało być tak dobrze, niebo na ziemi, a tym czasem harujemy za marne pieniądze na zmywaku w fast foodzie.  Nie o to nam przecież chodziło. Dlatego duża grupa osób robi fajne foty i chętnie się nimi dzieli, mimo że są one oderwane od rzeczywistości. Oczywiście znajdą się też takie osoby, które będą narzekały na wszystko. Dlatego warto wyciągnąć średnią. Wszędzie są plusy i minusy. Tak zbudowany jest świat. Bądźmy tego świadomi.

Informacje

Dlatego warto zebrać jak najwięcej informacji o miejscu do którego zamierzacie się wybrać. Sprawdźcie jakie musicie spełnić kryteria aby otrzymać wizę. Poszukajcie informacji o koszcie życia, wynajmu mieszkania oraz zarobków. W dzisiejszym świecie Internetu jest to bardzo proste. Przejrzyjcie oferty sklepów, nawet te promocyjne. Da wam to mniej więcej pogląd ile kosztują podstawowe produkty. Poszukajcie pracy w sieci i zobaczcie na jakie wynagrodzenie możecie liczyć, o ile macie zamiar pracować.

Nie zapomnijcie zapoznać się z prawem. Musicie wiedzieć jak nalicza się podatki. Nawet te na codziennych zakupach. W wielu miejscach na świecie ceny na półkach są podane netto. Sami musicie wiedzieć ile podatku doliczyć i jaka będzie ostateczna kwota w kasie do zapłaty. Oczywiście prawo karne należy sprawdzić. Coś co u Nas jest legalne, tam już nie musi i odwrotnie. Warto podstawy znać aby nie wpaść w kłopoty. Oczywiście jeżeli chcecie pracować, to również poczytajcie przepisy dotyczące zatrudnienia. Zapewne wyglądają odmiennie niż u Nas. Im więcej się dowiecie tym lepiej dla Was.

Język

Bardzo dobrze jest znać w stopniu komunikatywnym język lokalnej społeczności. Ułatwi Wam to załatwienie podstawowych spraw oraz rozwiąże wiele trudnych kwestii. Jednak jeżeli nie znacie języka kraju do którego się wybieracie, dobrze znać Niemiecki bądź Angielski. Duża część ludzkości posługuje się tymi językami. Bardzo ciężko będzie Wam jeżeli znacie tylko polski. Jest minimalna szansa że ktoś zna nasz rodzimy język. Nie zostawiajcie tego do wyjazdu. Po co dokładać sobie trudności i stresu.

Przygotowania finansowe

Jak już wszystko wiecie czas przygotować się do wyjazdu. Zróbcie to naprawdę dokładnie. Zabezpieczcie przede wszystkim odpowiednią ilość gotówki. Wiele osób mówi “Ja wyjechałem ze 100 $ w kieszeni i dałem radę”. Nie róbcie tak. A co jeśli będziecie musieli pokryć jakieś dodatkowe koszta? Albo jak praca do której się udacie będzie bardzo zła i będziesz zmuszony szukać innej? Zalecam Wam przygotowanie środków na minimum 3 miesiące życia, optymalnie na pół roku. Najważniejsze wydatki jakie będzie trzeba pokryć to wynajem mieszkania, być może jego umeblowania. Koszty rachunków oraz jedzenia. Na to trzeba być przygotowanym. Duży zapas pieniędzy pozwoli Wam na spokojną głowę chociażby w tej materii. Będzie wiele innych problemów.

Pomoc wyspecjalizowanych firm

Warto również pomyśleć o wsparciu się wyspecjalizowaną firmą, pomagającą we wszystkich niezbędnych czynnościach do migracji. Dzięki temu możemy pozbyć się wielu problemów i przyspieszyć niektóre obowiązkowe formalności. Ponadto pomogą nam w znalezieniu mieszkania, pracy oraz odbiorą z lotniska. Oczywiście taka pomoc jest płatna, lecz czasami może lepiej wydać trochę pieniędzy i być pewnym chociażby miejsca do spania. Jednak decyzja pozostaje do Was.

2 Comments
  1. Bardzo przydatny artykuł. Rzadko można spotkać tyle przydatnych informacji w jednym miejscu. Według mnie migracja azure jest bardzo przydatna.

    1. Azure bardzo ciekawe narzędzie, jednak o przydatności danego rozwiązania decyduje zapotrzebowanie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *