19 marca 2022 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, odbył się koncert zatytułowany “W duchu baroku”. Tego dnia Sala Czerwona została wypełniona po brzegi przez miłośników muzyki klasycznej i kompozytorów barokowych. Wrocławska Orkiestra Barokowa prowadzona przez Jarosława Thiela, zaprezentowała stworzony z trzech części koncert, na który złożyły się dzieła takich postaci jak Jan Dismas Zelenka, Johann Friedrich Fasch, Johann Sebastian Bach. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej. 

Wrocławska Orkiestra Barokowa / fot. Łukasz Rajchert

Odkrywanie baroku

Punktualnie o godzinie 18:00 w NFM rozbrzmiały wyjątkowe dźwięki późnobarokowych kompozycji. Orkiestra w perfekcyjny sposób urzekła słuchaczy wykonaniem utworów o zróżnicowanej stylistyce – od spokojnych tonów, po te bardziej ożywione i intensywne. Nie sposób było uchronić się przed zupełnym zanurzeniem w dźwięki, ponieważ napięcie było budowane w taki sposób, że sprawiło przeniesienie się w czasie do dawnej epoki. Uwagę przykuwały rozbudowane partie w prezentowanych kompozycjach, co świadczy o kunszcie ich twórców.

Na pierwszą część repertuaru koncertu składały się:

Simphonie à 8 concertanti ZWV 189 Jana Dismasa Zelenki

Ouvertürensuite F-dur (Mus. 2-N-14, 11) Johanna Friedricha Fascha

Transcendentalna podróż

Czas spędzony przy blisko czterdziestominutowej uczcie był wniebowzięciem dla pasjonatów tego rodzaju muzyki. Można było odnieść wrażenie, iż była to tylko chwila i gołym okiem zauważalny był niedosyt wśród publiczności. Na szczęście była to tylko pierwsza część i za moment w sali pojawiły się kolejne dźwięki. Mimo iż program przewidywał tylko dwie części, na osoby zgromadzone w sobotni wieczór w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czekała miła niespodzianka, ale o tym za moment. 

W oficjalnej drugiej części zaprezentowana została kompozycja:

I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066 Johanna Sebastiana Bacha

Muzyczne zjawiska

Rozłożenie na czynniki pierwsze każdej z wymienionych kompozycji jest zadaniem dla muzykologów, jednak mniej wytrawne i profesjonalne ucho jest w stanie docenić kunszt i ogrom tych wspaniałych dzieł. Potrafią one wprawić w zachwyt każdego, kto dozna zaszczytu, aby się nimi delektować na żywo w sali koncertowej. Warto przed samym koncertem, a także po nim sięgnąć do źródeł odwołujących się do momentu powstania powyższych dzieł – tak aby zrozumieć kontekst historyczny, jak i kulturowy. Sprawi to, że słuchacz będzie w pełni zanurzony w epokę baroku jak i sama muzyczną oprawę. Jednak nawet pomimo braku rzetelnej wiedzy, nawet laik będzie w stanie oddać hołd muzykom wykonującym kompozycje wybitnych twórców okresu baroku. Kontakt z tą muzyką może okazać się pierwszym krokiem w fascynującej podróży w świat muzyki klasycznej. 

Niespodziewane zakończenie

Przed wejściem na teren NFM z pewnością nikt nie oczekiwał, że podczas koncertu będzie można otrzymać niespodziankę. Nie mogła być ona inna, niż w formie dźwiękowego upominku. Orkiestra pod dyrekcją Jarosława Thiela zaprezentowała dodatkowo dwukrotnie jedną z kompozycji Antonio Vivaldiego. Jeśli jesteście jej ciekawi, nie ma innej sposobności, jak wybranie się na kolejny koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Być może zaszczyci was tym wykonaniem lub będzie to zupełnie inny muzyczny prezent. Jest to tylko jeden z powodów, aby wziąć udział w następnym koncercie tej orkiestry. Po takim występie trudno szukać malkontentów. Jedyną wadą było to, że ten koncert trwał zdecydowanie za krótko. Poza tą niedogodnością, należy przyznać, iż całość była fenomenalna i nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejny koncert. Miejmy nadzieje, że nie będzie to – jak podkreślił Jarosław Thiel – kilka lat (występ był przekładany przez pandemię koronawirusa, jednak szczęśliwie melomani doczekali się uprawnionych muzycznych uniesień). Zachęcam wszystkich do udziału w tak wspaniałym wydarzeniu, nawet jeśli na co dzień nie obcujecie się z tego rodzaju muzyką. Natomiast dla melomanów i ich uszu będzie to ekstaza w czystej postaci.

Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych wyśmienitych koncertów w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, koniecznie śledźcie stronę nfm.wroclaw.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *