Każdy z Nas posiada ubezpieczenia, chociażby społeczne – opłacane ze składek w pracy –  oraz OC w wypadku posiadania pojazdu. Są one obowiązkowe i niezbędne. Dzięki nim nie musimy martwić się kosztami leczenia – bądź szkodami spowodowanymi wypadkiem czy stłuczką. Jednak na rynku istnieje cała masa ubezpieczeń, które możemy kupić i czuć się bezpieczniej. Do najczęściej wybieranych należą ubezpieczenia mienia np. domu czy auta, na życie oraz od odpowiedzialności cywilnej. Kiedy i jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie??

 

Rodzaje ubezpieczeń

 

Jak już wspomniałem we wstępie, ubezpieczenia są obowiązkowe i dobrowolne. Dla zdecydowanej większości z Nas, obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne, pobierane co miesiąc z naszego wynagrodzenia, bądź opłacane przez urząd pracy oraz komunikacyjne – w przypadku posiadania pojazdu mechanicznego. Oczywiście jest o wiele więcej ubezpieczeń obowiązkowych, które muszą uiszczać rolnicy, notariusze, radcy prawni itd. 

 

Drugim ogólnym rodzajem są dobrowolne i tu wyobraźnia ubezpieczycieli nie zna granic. Jak pewnie każdy z Nas słyszał, można ubezpieczyć nogi – jak to robią zawodowi piłkarze. Jednak Nas powinny zainteresować ubezpieczenia mienia np. domu, polisa na życie oraz od odpowiedzialności cywilnej – w sytuacji kiedy prowadzimy działalność gospodarczą. Cała masa pozostałych ubezpieczeń jest wątpliwa – jeżeli chodzi o ich przydatność, a już na pewno jest przeznaczona dla bardzo wąskiej grupy odbiorców.

 

Kiedy należy po nie sięgnąć

 

A więc kiedy należy się ubezpieczyć i jakie ubezpieczenie wykupić?? To pytanie jest bardzo trudne. Dlatego  posłużę się kilkoma przykładami, a Ty sam musisz przeanalizować własną sytuację i podjąć odpowiednią decyzję. Podejdź do tematu z chłodną głową, przemyśl dokładnie jakiego ubezpieczenia potrzebujesz, i na jakie świadczenia. Nie daj się zmanipulować agentowi!!!

 

Posiadając dom, na który jest zaciągnięty kredyt, ubezpieczenie jest wymagane przez bank. Pytanie brzmi, co jeśli dom nie jest obciążony kredytem. Warto wykupić ubezpieczenie? Zdecydowanie tak, należy wybrać odpowiednią polisę. Aby to zrobić odpowiednio, należy poprawnie oszacować wartość nieruchomości, możemy zlecić to odpowiedniej osobie, przeanalizować jakie klęski mogą nas dosięgnąć – jeżeli do najbliższej rzeki masz 20 km – prawdopodobieństwo powodzi jest znikome, ale pożar bardzo prawdopodobny. Wybierz odpowiedni zakres zagrożeń. Nie wybieraj powiększonych zakresów – stawka ubezpieczenia rośnie, a zyskuje na tym agent i firma ubezpieczeniowa.

Myślisz o polisie na życie? Jest to bardzo dobra decyzja jak masz rodzinę na utrzymaniu, a Twoje dochody są znaczącą częścią budżetu domowego. Wtedy należy zabezpieczyć najbliższych na wypadek Twojej śmierci. Najlepszą polisą będzie zabezpieczenie rodziny na dwa lata – aby mieli czas otrząsnąć się po naszym odejściu i zacząć żyć na nowo. Nie należy traktować polisy jako kuponu w Lotto. Nie o to w tym chodzi, że po ewentualnym naszym odejściu rodzina dostaje 1, 2 czy 5 mln zł. Polisa powinna wystarczyć na dotychczasowe życie w rozsądnej perspektywie czasu.

 

Kiedy są one zbędne

 

Ubezpieczenia są zbędne kiedy nie chronią nas czy naszej rodziny przed nieprzyjemnymi wydarzeniami w naszym życiu, bądź są kupowane bez przemyślenia na ogromne kwoty – czy też sytuacje które nie mogą wystąpić. Ubezpieczenie domu na wypadek trąby powietrznej jest nierozważne, ubezpieczenie na życie na kwotę 1 mln złotych jest nierozważne, ubezpieczenie części ciała jest również nierozważne – chyba że jesteś zawodowym sportowcem.

Przemyśl zanim podpiszesz kolejną polisę. Pamiętaj, że służą one do zabezpieczenia, a nie jako loteria gdzie można coś wygrać. Wydawaj rozważnie swoje pieniądze.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *