Każdy z nas może gołym okiem zauważyć zmiany jakie w ostatnim czasie zachodzą w naszym społeczeństwie. Przestajemy być zadowoleni z naszego życia i zaczynamy domagać się jeszcze więcej swobód i uprzywilejowanej pozycji, np. wobec  pracodawców czy polityków. Jak przygotować się na zmiany, które już się wydarzyły i na te które dopiero będą miały miejsce??

Zaufanie do instytucji publicznych

My jako społeczeństwo tracimy zaufanie do instytucji publicznych. Widać to dobitnie, chociażby po kryzysie epidemicznym czy imigracyjnym. Spora część osób w każdej decyzji decydentów doszukuje się drugiego dnia i uważa, że każde słowo jest kłamstwem. Ma to niestety dwa oblicza, po pierwsze – szukamy alternatywnych głosów oraz takich, które pasują do naszego światopoglądu, a to niestety prowadzi do wypierania prawdziwych informacji, i zastępowanie ich mglistymi i często nie mającego nic z prawdą opowieści ludzi znanych z tych właśnie opowieści.

Wiedza

Rozpatrując powyższe, należy szukać informacji u źródła, ale w zbyt wielu – często nierzetelnych.. Jako społeczeństwo nauczmy się pozyskiwać dane z instytutów naukowych – różnych instytutów – i zacznijmy myśleć analitycznie. Jeżeli 2500 jednostek naukowych twierdzi, że ziemia jest okrągła a jedna nie, należy wierzyć tym 2500 a nie tej jedynej. Pamiętajmy, że naukowcy są tylko ludźmi z różnymi problemami i potrzebami. Jeżeli poszukujecie informacje np. na YouTubie, sprawdzajcie na jakich danych opiera się twórca tych treści oraz czy nie stoją one w sprzeczności z powszechnie przyjętą wiedzą. Aby przygotować się do zmian które nas czekają, musicie wierzyć naukowcom a nie szarlatanom z sieci. 

Finanse

Jak już pisaliśmy w tym roku, finansowo też musimy się przygotować bardziej niż do tej pory. Grudniowy odczyt inflacji wyniósł 8,6%. Jeden miesiąc to 8,3% roku. Oznacza to, że jak nie otrzymałeś podwyżki, właśnie inflacja zabrała Ci jedną wypłatę. Do tego doszedł Nowy Ład, który zabiera lepiej zarabiającym kolejne pieniądze. Kredyty są z miesiąca na miesiąc droższe ponieważ RPP podnosi stopę referencyjną. A to dopiero początek, dlatego czas rozejrzeć się i zabezpieczyć własny majątek. Nie jest to łatwe, ponieważ opisywana przeze mnie sytuacja występuje praktycznie w całym “zachodnim świecie”. Rozejrzyj się za bardzo dobrym rozproszeniem własnego majątku w różne aktywa jak waluty, akcje, metale szlachetne czy nieruchomości. Możliwości jest wiele, i to Ty sam musisz zdecydować co jest dla Ciebie najlepsze.

Cyfryzacja

Świat wchodzi w kolejną rewolucję. Tym razem w cyfrową. Za kilka lat bez podłączenia do sieci nie będziesz mógł zrobić zakupów czy wykupić ubezpieczenia. Zniknie prawdopodobnie waluta jaką znamy i zastąpią ją narodowe kryptowaluty. Zmienia to diametralnie sytuację na świecie oraz wpłynie na Ciebie. Jak nie będziesz umiał posługiwać się nowymi technologiami oraz ich rozumiał, zostaniesz wykluczony ze społeczeństwa. I abyśmy się dobrze zrozumieli, nie chodzi mu tu o Facebooka czy inną platformę, a o niezbędne technologie do dalszej egzystencji. Jeżeli komputer i smartphone nie są dla Ciebie naturalnymi technologiami, należy to szybko zmienić.

Psychika

Wszystko co do tej pory wydaje Ci się dziwne i niezrozumiałe, może budzić w Tobie strach i zakłopotanie. To niestety może prowadzić do problemów psychicznych. Być może pewnego dnia obudzisz się w świecie, którego nie rozumiesz. Wyobraź sobie sytuację przeniesionego człowieka z komedii “Goście goście”, który trafia do naszego świata. Jak pewnie się domyślacie nie byłoby to dla niego śmieszne. Nasz świat nie byłby dla tego człowieka do zrozumienia, a tym bardziej nie odnalazłby się w nim nigdy. Pewnie przepłacił by to poważną chorobą. Nie pozwól abyś się obudził w świecie, którego nie będziesz wstanie zrozumieć.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.