Żyjemy w świecie pełnym zawirowań i permanentnych zmian. Problemy piętrzą się każdego dnia i powodują stres oraz frustrację. Wszystko to wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. To w jaki sposób sobie radzimy z tymi zmianami, determinuje satysfakcję jaką odczuwamy z życia. Jeśli skutecznie rozwiązujemy trudne i nieprzewidziane sytuacje oraz adaptujemy się do nowej rzeczywistości, pomoże nam to cieszyć się każdym dniem. Natomiast poddanie się losowi i udawanie, że nie przytrafiają się nam problemy, a także nieporadne radzenie sobie  z nimi, może być katastrofalne dla nas. Zobaczmy co możemy zrobić aby lepiej radzić sobie z codziennymi sprawami i nie zwariować od natłoku problemów, informacji i codziennych obowiązków. 

Detoks od informacji i mediów społecznościowych

Dobrze znamy z codziennych obserwacji, jak bardzo ludzie są uzależnieni od zdobywania nowych informacji. Takie zjawisko zostało już nawet nazwane FOMO (fear of missing out). Jest strach przed przegapieniem tego co nas omija, głównie wiedza o innych osobach i o tym co dzieje się na świecie. Zdobywanie informacji praktycznie o wszystkim co jest możliwe, działa destrukcyjnie na nasz umysł. Jest on po prostu zaśmiecony przez często mało istotne ciekawostki, które mają niewielki wpływa na nasze życie. Taka pogoń za zdobywaniem nowych informacji, która przybiera na sile, jest widoczna u osób nie rozstających się ze swoim smartfonem. Widzimy na ulicach ludzi, którzy idąc są zapatrzeni w ekran telefonów i nie zwracają uwagi na otoczenie. Takie osoby zdobyły przydomek Smombies (smartphone zombie). Uczestnicy ruchu drogowego, poprzez nadmierne skupienie się na smartfonie, mogą spowodować wypadek i wyrządzić sobie i innym ogromną krzywdę. Nawet jeśli osoba uzależniona od nowych informacji, robi to tylko w domu lub poza ulicami, to jej psychika może po prostu być przepełniona. Zwyczajnie nie wytrzyma gromadzenia i posiadania nadmiernej ilości informacji. Do tego dochodzi porównywanie się do innych – głównie na Instagramie – i obserwowanie pozornie lepszego życia innych ludzi. Oderwanie się od social mediów i portali informacyjnych będzie doskonałym sposobem na poprawę kondycji umysłowej i przyczyni się do lepszego samopoczucia oraz pewności siebie. 

Hobby i sport

Zajmowanie się rzeczą, która sprawia nam przyjemność, jest korzystna dla naszego mózgu i organizmu. Czujemy się wtedy lepiej poprzez wytwarzane w mózgu endorfiny. W ostatnim czasie pojawił się wpis Dawida – 5 pomysłów na hobby – podpowiadający jakie hobby można wybrać i czym zainteresować się wolnym czasie aby się odprężyć. Pracoholicy mogą uznać, że czytanie książek, oglądanie seriali i inne zajęcia niezwiązane z pracą są zbędne. Jednak ludzie osiągający wielkie rzeczy w życiu, bardzo często wskazują, że pasja i relaks są nieodzownym elementem osiągania wielkich rzeczy. O tym aspekcie życia wspomina wiele osób w książce “Plemię Mentorów” – której autorem jest Timothy Ferriss. Każdy potrzebuje przerwy od pracy – nawet jeśli ją uwielbia – głównie po to aby zresetować umysł, odstresować się, zrelaksować i nabrać dystansu. Podobnie działa sport. Jeśli będziecie go uprawiać, poprawi się Wasza kondycja psychiczna i fizyczna. Podczas uprawiania sportu macie okazję być sami i przemyśleć pewne kwestie lub uprawiać go z kimś zaprzyjaźnionym i wpaść na rozwiązanie nurtującego problemu. Jak widzicie z posiadania hobby i uprawiania sportu wynika mnóstwo korzyści, które odkryjecie sami i zauważycie różnicę w Waszym życiu.

Sen

Wysypianie się jest niedocenianym remedium na bolączki ludzi. Gdy jesteśmy przemęczeni i brakuje nam snu, popełniamy błędy, czujemy się zestresowani i przemęczeni. Brakuje nam koordynacji ruchowej i tracimy bystrość umysł. Aby być w pełni sił, warto zadbać o prawidłową długość i jakość snu. Przyjmuje się że w przedziale od 7 do 9 godzin organizm człowieka jest w stanie się poprawnie zregenerować. Dzięki czemu gdy wstaniemy rano jesteśmy pełni energii i chęci do działania. Dobrze działają na niektóre osoby także drzemki w ciągu dnia. Każdy jest inny i ma odmienne potrzeby, dlatego należy słuchać swojego organizmu. Tak samo jest przy trybie dobowym funkcjonowania organizmu. Jedni wolą wstawać wcześnie rano, natomiast inni pracują do późna i śpią do południa. Musicie wsłuchać się w potrzeby ciała i umysłu. 

Podsumowanie

Powyżej przedstawiłem kilka patentów na zadbanie o psychikę i ciało, tak by nie zwariować w tym coraz bardziej złożonym i trudniejszym świecie. Jest kilka fundamentalnych zasad, które mogą pomóc w lepszej jakości życia. Spróbujcie zatrzymać się na moment i wypróbujcie te sposoby. Być może macie inne wypróbowane i sprawdzone sposoby. Dajcie znać w komentarzu co można zrobić aby nie zwariować i cieszyć się życiem. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *