Upływ czasu zauważa każdy z Nas chociażby przez mijające dni, miesiące i lata. Mimo to, jedni mają go więcej, a inni mniej? Nie macie wrażenia, że coś Wam umyka, w dosłownym znaczenie tego słowa oraz w przenośni? W końcu czas to tylko przestrzeń, w której dano nam tyle możliwości. Tylko od Nas zależy co z nim zrobimy.

Uporządkowanie czasu

Mijanie czasu zostało przez ludzkość podzielone na sekundy, minuty, godziny, dni, miesiące itd. Dzięki temu wiemy ile na jakie czynności go poświęcamy. Wiemy również ile już go upłynęło w pojęciu linearnym. Czy nam się to podoba czy też nie, określa to pewne możliwości. Kobieta w wieku 60 lat nie doczeka się już w naturalny sposób potomka, a mężczyzna nie będzie już mistrzem świata w biegu na 100 m. Ich czas już minął w tych materiach. Musicie się ze mną zgodzić. Czas poszukać innych wyzwań. Jednak upływ czasu ma też pozytywne strony. Osoby w podeszłym wieku mają o wiele większe doświadczenie. Nie ich siła, a wiedza jest nieoceniona. W ciągu swojego życia zobaczyli i poradzili sobie z tak dużą ilością różnych zdarzeń, że naszym obowiązkiem jest ich wysłuchanie i szacunek dla nich, którego często nam brakuje.

Subiektywne odczucie czasu

Kolejnym sposobem odczuwania czasu jest jego osobiste odczucie. Przypomnijcie sobie jak byliście dziećmi. Jak wtedy definiowało się starość? Nie było to dużo, pewnie 40 lat to już sporo. Dzisiaj część z Was ma 30, 40 a nawet 50 i jak teraz oceniacie starość? Każdy odczuwa go inaczej. Dzieje się tak ponieważ wpływa na to szereg aspektów, jak zdrowie, psychika, praca, samorealizacja, tryb życia… Osoba, która jest zdrowa, uprawia regularnie sport, realizuje się zawodowo i ma kochającego partnera, może uważać że w końcu wydoroślała nie jest już dzieciakiem. Teraz przyszedł czas na odniesienie sukcesu. Inna żyjąca zupełnie inaczej uzna, że jej czas przeminął. I nie chodzi tu o całkowitą odwrotność przedstawionej przeze mnie osoby. Wystarczy że nie ma z kim podzielić się swoim szczęściem. Poczucie psychiczne już nie tak dobre i co za tym idzie, całkowicie inne poczucie czasu. Uważa że najlepsze lata już za nim i czas przyzwyczajać się do myśli, że zawalił i teraz to już tylko gorzej będzie.

Zmiany

Duży wpływa na odczucie czasu mają również zmiany zachodzące w naszym życiu. Wystarczy się zakochać, zdobyć wymarzoną pracę, a czujemy się odmłodzeniu o kilkanaście lat. Zaczynamy robić rzeczy, o których wcześniej nie myśleliśmy. Jedna zmiana, a takie radykalnie zmienione odczucia przestrzeni nas otaczającej. Nadal uważasz, że już Twój czas minął?

Co z nim robisz?

Jak już wspomniałem we wstępie czas to przestrzeń. Tylko od Nas zależy czym go wypełnimy. I jak zawsze namawiam Cię drogi czytelniku do przemyśleń. Wypełniasz czas tym czego pragniesz, czy czekasz aż to przypadkowi ludzie i sytuacje go wypełnią? Zrób wszystko aby ten czas był wypełniony wartościowymi wydarzeniami, i aby nikt Ci go nie zabrał. Czas został nam dany, a co z nim zrobicie to już wasza odpowiedzialność. Możecie być tym trzydziestolatkiem o którym wspomniałem powyżej albo jego przeciwieństwem. Już zdecydowałeś czy czekasz aż ktoś inny podejmie decyzję za Ciebie?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *