Gdy poruszony zostaje temat kości i wnętrzności naszego ciała – zwłaszcza martwej osoby – najczęstszą reakcją jest awersja. Nie każdy jest zdolny do oglądania zwłok i elementów ludzkiego ciała w rozkładzie. Jednak w przypadku morderstw i niewyjaśnionych zgonów, ktoś musi podjąć się tego zadania. W takiej sytuacji do pracy wkracza antropolog sądowy, którego zadaniem jest wskazanie najprawdopodobniejszej przyczyny śmierci. Nie jest to łatwe zadanie i poszlaki mogą kierować na manowce oraz obrać niewłaściwy kierunek. W przypadku poszukiwania sprawcy morderstwa, niepożądane jest kierowanie się zdawkowymi informacjami – co może doprowadzić do oskarżenia niewinnej osoby. Pracy przy identyfikacji zwłok podjęła się Sue Black – światowej sławy anatom i specjalista ds. medycyny sądowej. W swojej najnowszej książce – Co mówią kości – przybliża szerszej grupie osób, funkcjonowanie kości i elementów naszego ciała. Opisuje ze szczegółami, co możemy wyczytać z ich stanu oraz jak nasz tryb życia wpływa na ich kondycję. Wszystko to, ujęte jest z najdrobniejszą precyzją i wnikliwą analizą. Przyjrzyjmy się zatem co wpływa na wyjątkowość tej publikacji. 

Antropolog z deszczowej krainy

Już na samym początku książki okazało się, że nawiązałem bliższą więź z autorką i przestrzenią pośród której osadzona jest treść książki. Jest to związane z moim blisko półtorarocznym pobytem w Szkocji – gdzie urodziła się autorka. Przyjemnie wraca się wspomnieniami do okolic Glasgow i górskich terenów tej malowniczej krainy. Im więcej razy w tekście pojawiały się miejsca związane z ojczyzną Williama Wallace’a – tym większą radość sprawiała lektura. 

Lekcja anatomii

Sue Black z chirurgiczną wręcz dokładnością, przeprowadza nas przez lekcję anatomii i szczegółowe opisy każdej części ciała – w której znajdują się kości. Nie szczędzi czytelnikom rzeczywistych opisów – co dla wrażliwych osób może czasami okazać mocnym przeżyciem. Jednak jest to istotny atut, ponieważ dowiadujemy się, w jaki sposób funkcjonuje nasze ciało. Mamy okazję obrazowo dowiedzieć się, co powoduje, że ruszamy kończynami, czujemy  ciepło  lub zimno – i jak z naszym ciałem współdziała mózg. Na co dzień mało kto zastanawia się na tym, co sprawia, że nasza dłoń potrafi utrzymać długopis. Nareszcie mamy okazję dowiedzieć się tego  wszystkiego za sprawą tej publikacji.  

Kości jako otwarta księga

Autorka dowodzi, że nasze kości potrafią wiele powiedzieć o nas samych – na przykład jaką stosowaliśmy dietę i czy za życia byliśmy pod wpływem ogromnego stresu. Znamiona które jest w stanie odkryć podczas sekcji zwłok, są w stanie pomóc w identyfikacji ofiary. Nawet najdrobniejszy szczegół może wpłynąć na powodzenia śledztwa i określenie – jak dana osoba zginęła i w jakich okolicznościach. Nie zawsze się to udaje, ale wysokiej klasy ekspert medycyny sądowej jest w stanie przyczynić się do ujawnienia tożsamości ofiary oraz znalezienia sprawcy zabójstwa. W książce możemy odkryć pochodzenie znanych powiedzeń funkcjonujących w powszechnym obiegu. Mamy okazję poznać również osoby, dzięki którym dzisiejsze poszukiwania sprawców morderstw i stosowane metody wyglądają w ten a nie inny sposób.

Układ książki

Na treść publikacji składają się trzy segmenty. Są nimi: głowa, ciało i kończyny. W każdej z tych części, otrzymujemy niezwykle szczegółowy opis – składających się kości na każdy element ciała. Sue Black przedstawia je w tak interesujący sposób, że co chwilę zatrzymujemy się podczas czytania i zastanawiamy nad budową naszego ciała. Dowiadujemy się czym różnią się od siebie mężczyźni i kobiety oraz które kości są wytrzymałe, a które łatwo uszkodzić. Świetnie został ukazany rozwój kości człowieka, począwszy od pobytu w brzuchu matki, okres nastoletni i dorosły, aż po deformacje w okresie starości. To czego nie widzimy za życia, ujrzy jedynie antropolog podczas sekcji zwłok, która może ukazać skrywane tajemnice o naszym ciele. Wśród nich mogą być te, o których sami nie chcieliśmy mówić, jak i te, o których nie mieliśmy bladego pojęcia.

Kulisy zbrodni

W wielu momentach, książkę czyta się lepiej niż niejeden kryminał. Jak można się przekonać, na podstawie opisywanych historii, życie często pisze scenariusze mrożące krew w żyłach. Okrucieństwo i fantazja przy dokonywania zabójstw niejednokrotnie nie zna granic. Podobnie jak podczas ukrywania zwłok i zacierania śladów. Niestety, wielokrotnie sprawcy nie są łapani. Zdarzało się, że prawdę ujawniano kilkadziesiąt lat po tragicznych wydarzeniach i nie udało się osądzić winnych. Mnogość historii jakie opisuje autorka jest ogromna. Są one wielowątkowe i często prowadzą do wyciągnięcia nietrafionych wniosków. Jeśli chcecie wiedzieć czy znana jest tożsamość Kuby Rozpruwacza, jak dokonywano egzekucji w zamierzchłych czasach lub do jakich czynów posuwają się mordercy – koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Gwarantuję, że opisywane historie trzymają w napięciu i trudno oderwać się od lektury. 

Bolesne historie

Na stronach Co mówią kości Sue Black opisuje makabryczne zbrodnie dokonane na całym świecie. Miała okazję badać je w wielu krajach – jak na przykład Katar, Tajlandia czy Kosowo. Jako eksperta z dziedziny medycyny sądowej, przydzielono ją do najbardziej skomplikowanych i trudnych spraw. Praca ta nie należy do najprzyjemniejszych. Wymaga rzetelności, ogromnej fachowej wiedzy i pewności przy wyciąganiu wniosków. Błędnie wydana opinia, może skierować sprawę na manowce i wydłużyć jej trwanie. Może również zniszczyć komuś życie, poprzez uznanie kogoś winnym, czynu którego się nie dopuścił. Dlatego tak ważna jest skrupulatność i nie kierowanie się zdawkowymi przesłankami i poszlakami. 

Rozliczenie z przeszłością

Autorka dzieli się również bolesnymi wspomnieniami ze swojego życia. Opisuje z czym się zmagała i jak wpłynęło to na jej całe życie. Ukazuje, z czym się sama zmagała i jak bolesne historie dotykają ludzi. Jej praca jest istotnym elementem dotarcia do prawdy, tak aby bliscy ofiar mogli poznać prawdę o losach zmarłego członka rodziny. Dodatkowo jej działania służą społeczeństwu w kontekście lepszego poznania anatomii ludzkiego ciała. Pomoże to w przyszłości, przy skuteczniejszym odkrywaniu prawdy związanej z zabójstwami i przyczynami ich powstania.

Podsumowanie

Książkę czyta się z ogromną ciekawością – pomimo trudnego zagadnienia. Można wiele się z niej dowiedzieć – na przykład o budowie naszego ciała i jak nasz sposób życia wpływa na funkcjonowanie poszczególnych kości. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym co dzieje się z naszym ciałem i jak modyfikuje się podczas całego naszego życia. Na kondycję kości wpływa wiele rzeczy i dzięki tej książce możemy poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszym narzędziu, które mamy do dyspozycji – czyli własnym ciele, narządach i kościach. Kości służą nam od narodzin do śmierci. Mogą doznawać urazów, złamań i bolesnych uderzeń. Ta publikacja otwiera oczy na naszą anatomię i dlatego warto przeczytać tę książkę. Chociażby po to, aby mieć przynajmniej minimalne pojęcie, o najcenniejszych zasobach które mamy – czyli kończynach i kościach. Książka wyróżnia się ogromem wiedzy, łatwością czytania i konstrukcją wciągających historii – o tematach często trudnych – lecz istotnych dla każdego człowieka. 

Książka została wydana przez wydawnictwo:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *