Podczas wyznaczania celów, najczęściej pomijaną kwestią jest posiadanie świadomości odnośnie ograniczeń. Mam tutaj na myśli, te związane z naszą wiedzą w danej dziedzinie, miejscem zamieszkania, siecią kontaktów, znajomością języka, danej kultury oraz zasobów finansowych. To nieprawda, że można wszystko zawsze i wszędzie. Tym hasłem jest tworzone złudzenie o sposobie życia, którego nigdy nie będziemy świadkiem i uczestnikiem. Tego typu przesłanie jest łatwo zapakować w produkt i sprzedawać w formie książki i szkoleń. Może także wprowadzić w załamanie i rozczarowanie swoimi działaniami. Warto uświadomić sobie, co nas ogranicza i co można zrobić, aby zrealizować swoje cele. To co nas ogranicza, niekoniecznie musi oznaczać porzucenie celów i planów. Zwyczajnie trzeba będzie użyć innych zasobów, metod i obrać inną drogę do upragnionego celu. Tutaj ważna będzie kreatywność, determinacja i cierpliwość. Chcąc iść naprzód, ważne jest zyskanie świadomości o ograniczeniach z jakimi mamy do czynienia i stworzyć realny plan, dzięki któremu efektywnie będzie można egzekwować swoje założenia i plany.

Różne oblicza ograniczeń

Miejsce w którym mieszkamy, może być jednocześnie zaletą jak i powodować ograniczenia. Dostęp do wszelkiej infrastruktury i ludzi, jest większy w dużych miastach. Mamy w nich mnóstwo szkół, centrów biznesowych, firm, obiektów kulturalnych. Jest większy dostęp do wydarzeń kulturalnych, szkoleniowych i sportowych. Posiadając hobby, mamy szansę w mieście na jego większą realizację i na zupełnie innym poziomie. Mniejsze miasto lub wieś powoduje, że albo musimy dojechać do większej aglomeracji lub szukać alternatyw i być bardziej kreatywnymi. Tutaj z pomocą przychodzi Internet i jego zasoby. Nie ma sytuacji bez wyjścia, jednak warto zdawać sobie sprawę, że chcąc zrealizować dany pomysł lub pasję, trzeba będzie włożyć większy wysiłek, jeśli mieszka się  w mniejszej miejscowości. Miasto daje zupełnie innych wachlarza możliwości. Choć znajdą się takie zajęcia, którym będzie sprzyjać życie w miejscu, w którym jest większy spokój i dzięki temu można w skupieniu realizować swoje plany. Wszystko zależy od tego na czym wam zależy i czym się zajmujecie. 

Potencjał

Każdy z nas ma wrodzony potencjał i talent do wykonywania pewnych czynności. Naturalne predyspozycje powodują, że wybrany zawód lub zainteresowanie, będzie nam sprawiało przyjemność i łatwość jego wykonywania. Jeśli jednak zajmiemy się czymś, co sprawia nam trudności i nie czujemy do tego powołania, to będziemy to bardzo męczące i może wywołać frustrację. Tutaj także bardzo ważne jest uświadomienie sobie tego, co nas ogranicza i tego w czym jesteśmy dobrzy i mam do tego dryg. Sam talent oczywiście nie wystarczy, trzeba pielęgnować swoje umiejętności, lecz jeśli nie czujemy się w jakiejś roli komfortowo, to będzie to dla nas katorga i strata czasu. Nie każdy może być tłumaczem języka obcego, lekarzem, prawnikiem lub handlowcem. Każdy ma smykałkę do czegoś innego i warto odnaleźć w sobie to w czym możemy się realizować i doskonalić. 

Podsumowanie

Nasze życie składa się z możliwości, szans i ograniczeń. Szanse można wykorzystać i zarazem zmarnować. Jedne ograniczenia możemy przezwyciężyć lub się poddać. Wszystko zależy od sposobu myślenia i podejścia do danej sprawy. Dziś nie jest przeszkodą brak materiałów do nauki i utrudniony dostęp do wiedzy – jest jej pełno w sieci i do tego darmowej. Ograniczeniami się w tym wypadku brak chęci, wymówki, zasłanianie się brakiem czasu i skupienie na niewłaściwych rzeczach. Tylko od nas zależy na czym się skupimy i jak będziemy radzić sobie z ograniczeniami i możliwościami jakie napotkamy na naszej drodze. Jednak świadomość ograniczeń jest niezwykle istotna, głównie dlatego żeby nie porywać się z motyką na słońce i nie próbować przebić muru głową. Owszem w trudnościach można także odnaleźć szans, ale to od nas zależy w jaki sposób podejdziemy do danej sprawy. Do celu prowadzą różne drogi i istotne jest bardzo często kreatywne podejście do tematu, mimo iż pierwotnie dostrzegamy same ograniczenia. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *