Wiele osób próbuje nam wmówić, że jesteśmy PANAMI własnego życia. Że każdy wybór jest naszym świadomym działaniem. Wynika z tego, że możemy zrobić i osiągnąć wszystko na czym nam zależy. Otóż moi drodzy czytelnicy – śpieszę wyprowadzić Was z błędu, otóż większość decyzji nie należy do Was – tylko są one podyktowane czynnikami zewnętrznymi!!! Dlaczego tak jest i właśnie obaliłem “nauki” coachów ?

Otoczenie

Najważniejszym aspektem jest wasze otoczenie, które wymusza wasze decyzje – zaczynając od pogody; kończąc uczuciami bliskich Wam osób. Jeśli bardzo kochasz swoją żonę i dzieci, nie zaryzykujesz całego swojego majątku dla pasji albo bardzo niepewnego biznesu. Decyzja podyktowana otoczeniem. To jest najprostszy przykład, ale bardzo dobrze pokazujący jak myśli człowiek i jakie posiada nadrzędne cele. Nie warto z nimi walczyć – ponieważ będziecie się zadręczać takimi decyzjami.

Prawo

Kolejnym ważnym aspektem jest prawo, które jest różne w każdym kraju. Chcąc czy nie, musisz je przestrzegać i decyzja o hodowli konopi indyjskiej w Polsce jest nielegalna i nic tego nie zmieni. Musisz postępować według narzuconych reguł, jedyne co możesz zrobić w tej sprawie, to iść na wybory – ale to nie daje żadnej gwarancji zmian prawnych. Nawet zapłacenie niższego podatku niż obowiązujący, wiąże się z odpowiedzialnością karną. Więc jeżeli Twoja firma miałaby szansę przetrwać płacąc 15% zamiast 23% nie możesz tego zrobić. Musisz poszukać pracy na etacie, bądź zmienić kierunek działalności. 

Chemia

Nawet pomijając wszystkie czynniki zewnętrzne, istnieją jeszcze procesy zachodzące w naszych mózgach. Aby Wam to w prosty sposób udowodnić, zauważcie że myśli które Wam towarzyszą na co dzień pojawiają się same. Nie myślisz że o czymś pomyślisz, a potem o tym myślisz prawda?? Aby to łatwo sprawdzić, spróbuj usiąść w spokojnym miejscu i ustaw stoper na 2 min i  o niczym nie myśl. I co udało się?? Sądzę że nie udało Ci się wytrwać nawet kilkunastu sekund. Myśli są mechanizmem niezależnym od Nas, dlatego na wiele z nich nie masz wpływu. Pojawiają się samoistnie i podpowiadają nam co mamy robić. Mało kiedy walczymy z tym bo i nie ma to sensu.

Wolna wola 

Oczywiście, nie oznacza to, że nie masz wolnej woli i nic nie zrobisz ze swoim życiem, ponieważ i tak coś na Ciebie wpłynie i zmienisz podejście do życia. Zauważ że jeżeli podejmiesz decyzję o nauce języka, to tylko od Ciebie zależy czy Ci się to uda. Dobre planowanie i ciężka praca doprowadzi Cię do sukcesu.

Musisz się nauczyć, że pewne rzeczy są poza Tobą i należy nauczyć się z nimi żyć. Natomiast inne zależą wyłącznie od Ciebie. Następnym razem jak usłyszysz, że możesz wszystko, przypomnij sobie powyższe słowa i zastanów się  czy oby na pewno i czy ktoś nie próbuje wyciągnąć z Ciebie pieniędzy. Zapamiętaj jedno – jesteś kowalem swojego losu, ale są sytuacje w życiu gdzie nie możesz nic zrobić!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *