5 negatywnych nawyków, których musisz się pozbyć!!!

5 negatywnych nawyków, których musisz się pozbyć!!!

Wśród ludzi w naszym społeczeństwie istnieje kilka nawyków których powinno się unikać. Powodują one niezdrową atmosferę, konflikty i w żaden sposób nie pomagają w budowaniu dobrych relacji. Zamiast wzajemnie się wspierać, mnóstwo ludzi podkłada sobie nogi i szkodzi wzajemnie. W tym wpisie przedstawione zostaną zachowania których należy unikać.

Obgadywanie

Jest to jeden z najbardziej destrukcyjnych nawyków i w głównej mierze szkodzi tym osobom, które kierują negatywne słowa pod adresem innych. W pierwszej chwili taka osoba może poczuć się lepiej, bardziej dowartościowana i lepsza od kogoś innego. Jednak później przychodzi przygnębienie i negatywnie wpływa na samopoczucie krytykanta. Istnieje takie powiedzenie – jeżeli nie masz do powiedzenia o kimś czegoś dobrego, to lepiej nie mów nic. Jest to słuszne stwierdzenie, ponieważ wypowiadając się o kimś w zły sposób, oceniamy taką osobę i tworzymy jej zły PR. W wielu przypadkach nie ma to nic wspólnego z prawdą i nie zdając sobie sprawy możemy zaszkodzić komuś na wielu płaszczyznach. Czy również sami chcielibyśmy aby ktoś krzywdził nas słowami, które potrafią zaboleć bardziej niż przemoc fizyczna? Lepiej się dwa razy zastanowić zanim powiemy coś przykrego o drugiej osobie. Bycie osobą pesymistyczną i oczerniającą innych może przysporzyć wyłącznie wrogów. Ludzie obracający się w gronie zawistnych osób kreują środowisko gdzie panuje zła energia. Ma to przełożenie na ich samopoczucie i jakość życia. Warto zwracać uwagę na to z kim się spotykamy i co mówimy, ponieważ to kształtuje nasz wizerunek i to jacy naprawdę jesteśmy.

Nadużywanie alkoholu

Wszystko jest dla ludzi i w odpowiednich ilościach jest dozwolone. Takie rzeczy jak alkohol są również stworzone dla Nas. Jeżeli pijemy umiarkowanie i niezbyt często – nie stanowi to problemu. Najgorzej gdy zaglądamy do kieliszka codziennie i nie możemy się powstrzymać przed piciem. Wszystko jest w porządku gdy kontrolujemy jego spożycie. Kłopoty zaczynają się wówczas gdy alkohol staje się niezbędny aby zacząć funkcjonować na co dzień. Warto sobie uświadomić konsekwencje płynące z nadmiernego spożycia alkoholu. Mnóstwo osób gdy utraciło kontrolę nad silną wolą popadło w ogromne kłopoty życiowe. Poprzez alkoholizm można stracić majątek, rodzinę, znajomych i szacunek otoczenia. Jest to straszny nałóg i dobrze znać jego konsekwencje.

Degustowanie mocnych trunków jest ciekawych i przyjemnym zajęciem. Jeżeli lubimy piwo, wino lub whisky, mamy do wyboru setki rodzajów. Możemy delektować się smakami i interesować się procesem produkcji oraz historią. Jest to bardzo ciekawe zajęcie dla pasjonatów i jeśli będziemy uważać na spożywane ilości – nic złego się nie stanie. Trzeba to po prostu robić z głową.

Narzekanie

Wiele rzeczy nas wkurza i irytuje na co dzień. Praca, czepiający się nas szef, korki na drogach, politycy i wiele innych elementów które mogą pojawić się każdego dnia. Można o tym rozmawiać, a nawet trzeba czasem się wygadać. Jednak jeżeli narzekamy tak latami np. na pracę to czas coś z tym zrobić, albo pogadamy z szefem i usprawnimy działanie firmy lub po prostu zmienimy pracę na lepszą. Natomiast jeśli trafimy na korek w drodze do pracy, to czy warto tracić energię i narzekać? W pracy narzekamy na korki i natrętnych klientów, w domu na pracę, a na spotkaniu ze znajomymi pogodę i że zmokliśmy w drodze do nich. I tak spirala się zapętla i powstaje błędne koło. Niekończące się pasmo narzekania. Jack Canfield w swojej książce “Zasady Canfielda” zadaje pytanie dotyczące grawitacji. Czy widział ktoś osobę narzekającą na to zjawisko? Nie! ponieważ grawitacja po prostu istnieje i nie ma powodu na nią narzekać. Warto coś zrobić z sytuacjami, które nas frustrują i dokonać zmiany. Każdy z nas ma wybór co robić i można każdego dnia dokonywać ważnych i trafnych decyzji. Lepiej zacząć działać i zmieniać swoje położenie niż narzekać.

Obwinianie innych

Zrzucanie odpowiedzialności na innych jest bardzo złym nawykiem. Rząd, sąsiad czy nauczyciele nie tworzą naszej sytuacji życiowej w takim stopniu jak my to robimy. Sami dokonujemy wyborów i budujemy swoją codzienność. Raz podejmujemy lepsze a raz gorsze decyzje. Ważne żeby uczyć się na błędach i wyciągać wnioski gdy się je popełni. Jeśli będziemy ciągle obwiniać innych to zawsze kontrolę nad naszą sytuacją będziemy oddawać komuś innemu. Jak wiadomo większość osób nie dba o nasze interesy i nie chce żeby nam się udało w życiu. Społeczeństwo nie lubi osób wyróżniających się i często są postrzegane jako zagrożenie. Ludzie w dużej mierze lubią po prostu przeciętność i nie lubią się wysilać nadmiernie. Kluczem do zmiany i sukcesu jest 100% odpowiedzialność!

Krytyka i wyśmiewanie

Krytykować można konstruktywnie lub negatywnie. Ten drugi sposób jest czymś karygodnym. Zamiast wskazać błędy i pomóc w ulepszeniu pomysłu lub czyjegoś zachowania, wiele osób lubi negatywnie i prześmiewczo się o kimś wypowiedzieć. Jest to okropna cecha ludzi, która może wyrządzić wiele złego w czyjejś psychice. Destruktywne opinie nie tworzą niczego dobrego i nie pomagają nikomu. To że coś nam się nie podoba, nie znaczy że jest do niczego i że możemy kogoś zmieszać z błotem. Wskażmy to co według nas można poprawić i jak może korzystnie to wpłynąć na nas i na to co robimy. Udowadnianie na siłę że ktoś do czegoś się nie nadaje lub źle postępuje jest bardzo złym podejściem którego trzeba się wyzbyć.

Jest wiele złych zachowań i nawyków, które przejawiają ludzie. Warto przyłapywać się na tym, aby się ich wyzbyć i każdego dnia zmieniać się na lepsze. Jeśli będziemy w większości posiadali złe przyzwyczajenia, to życie stanie się dla nas trudne i uciążliwe. Warto nad sobą pracować codziennie i tworzyć nowe pozytywne nawyki. Z pewnością przełoży się to na jakość naszego życia i relacji z innymi ludźmi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *