Każdy z Nas co roku czeka z utęsknieniem na urlop. Po całym roku pracy jest to czas kiedy ładujemy baterie na kolejny długi okres. Jednocześnie wydajemy bardzo duże kwoty aby spędzić go jak najlepiej, w miejscach bardzo często egzotycznych, ciekawych i wymarzonych. Wielokrotnie wydajemy więcej niż jest to konieczne. Aby zaoszczędzić na najbliższym urlopie zachęcamy do zapoznania się kilkoma zasadami.

Kiedy kupować wakacje?

Bardzo często już w Grudniu bądź w Styczniu nie możemy doczekać się naszych wakacji, przeglądamy katalogi i planujemy nasze wyjazdy w głowach. Niestety na tym poprzestajemy, co jest dużym błędem. Już w tym okresie powinniśmy wybierać i rezerwować interesującą nas opcję. Czym dłużej zwlekamy tym cena jest wyższa. W każdym biurze podróży znajdziemy sporo ofert promocyjnych dla osób, które decydują się na wcześniejszą rezerwację. Jednak nasze życie nie jest idealne i nie zawsze możemy pozwolić sobie na rezerwację z tak dużym wyprzedzeniem. Dla takich osób znajdzie się coś w dobrej cenie, czyli Last minute. Są to wakacje w atrakcyjnej cenie, które biuro podróży nie zdołało sprzedać. Chcą po kosztach oddać te miejsca aby nie ponieść strat. Niestety w takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że nie uda nam się wybrać na wymarzony urlop ponieważ wybieramy z okrojonej ofert. Warto również skorzystać z porównywarek wyjazdów wakacyjnych  np. Wakacje.pl czy wakacje-online.pl.

Rezerwacja noclegów

Jednak nie wszyscy z Nas są zadowoleni z wyjazdów organizowanych przez biura podróży i takie osoby same organizują urlopy. Tutaj również podstawową zasadą jest wcześniejsza rezerwacja chociażby lotów oraz noclegów, minimum 3 miesiące wcześniej. Mamy wtedy pełną dowolność wyboru. W tak wczesnym etapie jest jeszcze dużo wolnych miejsc. Aby zaoszczędzić użyj również popularnych portali rezerwacyjnych jak Booking.com, Kayak czy Trivago. Znajdziesz tutaj bardzo atrakcyjne oferty noclegów oraz lotów. Warto również poszukać kuponów rabatowych oraz przeglądać promocję. Czym szybciej zaplanujemy nasz wyjazd tym większa szansa, że załapiemy się na jakąś ciekawą promocję, które mogą sięgać 30% – 40%.

Gotówka czy karta

Ja zawsze mam z tym dylemat z kilku powodów. Po pierwsze nigdy nie wiem ile będę potrzebował gotówki, staram się to zweryfikować ale różne nieprzewidziane koszty mogą na Nas czekać. Po drugie nie wszędzie można zapłacić kartą. Jednak i na to jest sposób. Od dość dawna używam usługi Revolut. Jest idealnym rozwiązaniem z kilku powodów. Można płacić kartą – jak również smartphonem w 25 walutach. Mają bardzo atrakcyjne warunki wymiany waluty i w ciągu tygodnia wymiana zajmuje kilka sekund. Ponadto za darmo można wypłacić z bankomatu równowartość  800 zł. Osobiście stosuję metodę wypłaty niewielkiej kwoty, którą płacę wyłącznie w miejscach gdzie nie można zrobić tego kartą. Z gotówką jest problem aby ją później zamienić na złotówki i dodatkowe pieniądze są przez nas zamrożone być może na zawsze w np. Lirach.

Dodatkowo staram się oszczędzać poprzez wcześniejszy zakup waluty którą potrzebuję. Planując urlop w dużym wyprzedzeniem, śledzę kursy i staram się dokonywać przewalutowania w momentach – kiedy waluta jest tańsza niż średnia z ostatnich kilku miesięcy. Poza oszczędnością otrzymuje dodatkową korzyść. Mianowicie nie odczuwam tego tak w moim budżecie, jak bym zrobił to jednorazowo. Staram się kupić tyle waluty obcej ile uważam za słuszne. Dodatkowo na rachunku Revolut posiadam dodatkowe kilkaset złotych, na wypadek gdyby moje obliczenia były błędne. Zawsze mogę dokonać szybkiej wymiany.

Oczywiście Revolt nie jest jedyny. Każdy bank posiada wirtualny kantor oraz pozwala na płatności w wybranych przez siebie walutach.

Opłaty telekomunikacyjne

Nie zapomnijcie o wydatkach na połączenia telekomunikacyjne. Od jakiegoś czasu w Unii Europejskiej nie musicie się tego obawiać. Jednak wyjeżdżając poza jej granice, zapoznajcie się pakietami u swoich operatorów na rozmowy i Internet. Będąc w np. Azji czy Afryce, możecie się bardzo mocno zdziwić rachunkiem po Waszym powrocie. Dlatego wykupcie odpowiednie pakiety, bądź zaopatrzcie się w lokalną kartę SIM. Wybierzcie tańszą opcję. Naprawdę nie zapomnijcie o tym – bo możecie ponieść ogromny koszt kilkuset złotych za nieuwagę. A chyba nikt z Was nie chce zapłacić kilku stówek za umieszczenie kilkunastu zdjęć w mediach społecznościowych.

Małym druczkiem duże koszty dodatkowe

Bardzo dużo pieniędzy tracimy na koszty dodatkowe, jak różnego rodzaju opłaty za bagaż, sprzątanie pokoju czy opłaty klimatyczne. Warto dokładnie czytać opisy wybranych przez Nas pokoi, lotów i wycieczek – ponieważ może się okazać, że oferta 50 zł droższa tak naprawdę była o wiele bardziej atrakcyjna. Nie  sprawdzamy opisów, a na miejscu okaże się, że do wcześniej wpłaconej kwoty musimy dopłacić 200 zł z tytułu innych kosztów, które nie były uwzględnione w cenie. Zaoszczędźcie sobie rozczarowań i nerwów i sprawdzajcie takie rzeczy.

Opinie i oceny innych podróżujących

Zanim zdecydujecie się na zakup – zapoznajcie się z opiniami innych osób. Każdy z Nas jest inny i podchodzi trochę inaczej do pewnych kwestii. Dlatego zachęcam do czytania pośrednich opinii. Są to zdania osób, które najczęściej rzetelnie oceniają dany pokój, wycieczkę. Oceny jednogwiazdkowe czy pięcio są bardzo skrajne i rzadko się zdarza aby były obiektywny. Ktoś albo był zachwycony i napisze, że wszystko było super albo rozczarowany bądź sfrustrowany i wszystko było źle. Unikaj ofert których ocena jest poniżej średniej. Szkoda abyś wydał swoje ciężko zarobione pieniądze i wrócił niezadowolony, i być może bardziej zmęczony niż przed wyjazdem.

Jeżeli coś pominąłem i powinno znaleźć się w tym artykule zachęcam do napisania tego w komentarzu. Zróbmy małe kompendium jak wyjechać na wymarzone wakacje za rozsądne pieniądze i spędzić super czas.  

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *