Dla większości ludzi liczy się wyłącznie zysk. Nie zważamy uwagi na szkody jakie wytwarzamy wokół Nas. Wielu twierdzi, że to nie my, tylko duże korporacje i przedsiębiorcy są winni całemu złu na świecie. Cała wina leży wyłącznie po ich stronie, jednak prawda jest zupełnie inna. Czas spojrzeć na problem szerzej i się zastanowić czy aby nie przykładamy ręki do pogarszającego się stanu planety.

Znajdę taniej!

Kupując produkty szukamy zawsze najtańszego sprzedawcy. Nie interesuje Nas skąd jest i jak długą drogę musi pokonać zamówiony towar. Dokładając do tego brak wiedzy, gdzie produkt został wyprodukowany, możemy doprowadzić do sytuacji, że sam transport wytworzy większy ślad węglowy niż produkcja. Obrazując, możesz właśnie zamawiać produkt wytworzony w Chinach z miejscowości oddalonej od Ciebie o 400 km, urządzenie w sklepie za rogiem być może jest droższe od 30 zł, ale jest wyprodukowane w Polsce 100 km od sprzedawcy. Zauważ jaka jest droga w jednym i drugim przypadku. Proponuję zapoznać się z tym artykułem “Emisja CO2 z samochodów fakty i mity”

Materiały

Poza miejscem produkcji, nie interesujemy się z czego produkt powstał. Bardzo dużo firm nie dba o miejsce w którym produkuje, zanieczyszcza środowisko chemią czy odpadami. Przez takie zachowania cierpi cały ekosystem w okolicy. W Europie takie sytuacje są rzadkie i raczej nie do pomyślenia – co nie do końca jest prawdą. Nawet Kraje wspólnoty UE mają z tym duży problem np. Chorwacja. Jednak na bliskim wschodzie czy Indiach sytuacje te nie mają marginalnego wskaźnika, tylko są nagminne. Poza tym dochodzi wycinka, wypalanie, wykopy, liczy się jak najtańsze pozyskanie materiału. 

Trwałość

Kolejnym naszym dużym błędem częste wyrzucanie i kupowanie nowego. Bardzo często nawet nie zwracamy uwagi na jakość wykonania, z góry zakładamy krótki okres użytkowania. Są sytuacje iż kupujemy ubranie na konkretną okazję i nie mamy zamiaru zakładać go ponownie. Z punktu widzenia środowiska, wyrządzamy mu ogromną krzywdę. Nawet jeżeli kupujemy buty za 100 zł i nosimy je przez okres letni około 3 miesięcy a na kolejny rok kupujemy kolejne, o wiele lepiej się zastanowić i kupić takie za 200 zł i użytkować je przez 3 czy 4 lata. Jednak dla wielu jest to pase. 

Kolejne pokolenia

Mało kto myśli o tym w jakim świecie będzie żyło jego dziecko, któremu właśnie kupuje się 10 parę bucików. Z każdym takim zakupem doprowadzamy do wyniszczenia naszej planety. Jeżeli nic nie zmienimy a nasza emisja gazów cieplarnianych będzie przyspieszać, być może już za 50 lat ziemia będzie zupełnie innym miejscem. Być może nasze dzieci czy wnuki będą musiały walczyć z głodem i przegrzaniem. Jeżeli chcesz więcej się dowiedzieć w tej sprawie zajrzyj do Nauki o klimacie. Jeżeli chcesz aby zmiany miały miejsce, musisz zacząć od siebie i nauki najmłodszych, że środowisko to nie jest darmowy ściek!! Zanim zaczniesz krzyczeć zmień własne nawyki. Jest masa rzeczy jakie możesz zrobić aby obniżyć własny bilans zniszczeń na ziemi a dopiero później zacznij wymagać od innych. Każda mała zmiana ma znaczenie. Pamiętaj, że za Twoje czyny zapłaci kolejne pokolenie. Dzisiaj dmuchasz i chuchasz na swoje dziecko, dbasz aby miało jak najlepiej i niczego mu nie brakowało. A być może za ten kolejny kocyk będzie cierpiało jako dorosły człowiek przez większość swojego życia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *